Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akcje GPW na sprzedaż przed końcem roku

0
Podziel się

Rząd zatrzyma 25-30-procentowy udział - zapowiada minister skarbu.

Akcje GPW na sprzedaż przed końcem roku
(kprm.gov.pl)
bEhvORMB

_ - Publiczna oferta akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych będzie dostępna jeszcze przed końcem roku. Rząd zatrzyma w niej 25-30-procentowy udział _ - powiedział minister skarbu Aleksander Grad _ Financial Timesowi _.

_ - Pozostaniemy strategicznym partnerem GPW _ - zaznaczył minister. GPW jest w 98 proc. własnością Skarbu Państwa. Rząd zdecydował się na ofertę publiczną bez preferowania któregoś z inwestorów po nieudanych próbach sprzedaży giełdy strategicznemu inwestorowi. Po negocjacjach z Deutsche Borse władze postanowiły, że giełda zachowa niezależność, realizując długofalowy program przekształcenia Warszawy w silny ośrodek regionalny.

_ FT _ przypomina, że z początkiem GPW zawarła strategiczne porozumienie z NYSE Euronext, dzięki któremu warszawski parkiet przyjmie uniwersalną platformę obrotu dla rynków gotówkowych i instrumentów pochodnych.

bEhvORMD

[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/12995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/rozlucki;dla;money;pl;akcje;gpw;dla;drobnych;inwestorow,211,0,673235.html) Rozłucki: Akcje GPW dla drobnych inwestorów

W dążeniu do utrzymania rangi największej giełdy w regionie, Warszawa rozbudowuje ofertę, by się nie dać prześcignąć Wiedniowi i Atenom.

Na rynku New Connect stworzonym głównie z myślą o małych spółkach technologicznych notowanych jest już 155 spółek. Ta alternatywna giełda zaczyna przyciągać spółki spoza Polski.

Gazeta przypomina też, iż nową inicjatywą jest platforma handlu obligacjami komunalnymi i korporacyjnymi Catalyst. Jak jednak zaznacza _ FT _ _ nie ma jasności, co udział rządu w GPW będzie oznaczał dla planów ekspansji parkietu _.

bEhvORMJ

Przed kilkoma laty GPW spotkała się z odmową, gdy chciała kupić giełdy w Winie, Pradze i innych miastach, ponieważ była własnością państwa. W międzyczasie niektóre z mniejszych giełd, którymi była zainteresowana Warszawa zostały przejęte przez Wiener Boerse.

Wprawdzie giełda w Wiedniu jest mniejsza od jej warszawskiego odpowiednika, ale kapitalizacja holdingu CEESEG (Wiedeń, Budapeszt, Praga, Lublana) jest większa niż giełdy warszawskiej.

_ Warszawa widzi przyszłość w mniejszym stopniu w przejmowaniu udziałów w zagranicznych rynkach papierów wartościowych, a w większym w zachęcaniu firm z regionu do wchodzenia na GPW _ - ocenia _ FT _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t20497.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;gpw;w;poniedzialek;zlozy;prospekt;do;knf,152,0,670104.html) Grad: GPW w poniedziałek złoży prospekt do KNF Prawdopodobny termin debiutu GPW w Warszawie to 9 listopada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t20497.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/chca;chronic;gpw;przed;wrogim;przejeciem,128,0,649856.html) Chcą chronić GPW przed wrogim przejęciem Zmiany w statucie wprowadzi dziś Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
bEhvORNe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)