Notowania

AmRest przeniesie siedzibę z Polski do Hiszpanii. Klamka zapadła

Nie oznacza to wyjścia z polskiego rynku, ale podatki firma będzie płacić za granicą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek BAZAK/EAST NEWS)
Biurowiec przy Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, w którym mieści się obecna siedziba AmRestu.

Wrocławski AmRest, zarządzający w Polsce kilkuset restauracjami m.in. Pizza Hut, KFC i Burger King, przeniesie siedzibę do Madrytu. Taką decyzję podjęli większością głosów właściciele spółki. Nie oznacza to wyjścia z polskiego rynku, ale podatki firma będzie płacić w Hiszpanii.

Akcjonariusze AmRestu zdecydowali o przeniesieniu siedziby spółki z Polski do Hiszpanii - wynika z uchwał walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

W oficjalnym komunikacie przedstawiciele firmy przekazali, że "walne zgromadzenie, po przeanalizowaniu planu przeniesienia oraz sprawozdania zarządu uzasadniającego przeniesienie siedziby statutowej, oba z dnia 28 lipca 2017 roku, zatwierdza przeniesienie siedziby spółki z Wrocławia (Rzeczpospolita Polska) do Madrytu (Hiszpania)".

Z przeniesieniem siedziby wiąże się m.in. zatwierdzona już zmiana statut spółki, w którym zapisano, że AmRest jest europejską spółką akcyjną z siedzibą w Hiszpanii.

O planach przeprowadzki informowaliśmy w money.pl już pod koniec lipca. Wtedy była mowa o tym, że AmRest stanie się rezydentem podatkowym w Hiszpanii, co oznacza, że po prostu tam będzie płacić podatki.

Utrata przez Polskę wpływów do budżetu z tytułu podatków nie jest bez znaczenia. W pierwszym półroczu grupa wypracowała 53 mln zł zysku netto.

Zdaniem zarządu, dla samej firmy nie powinno mieć to istotnego wpływu na sytuację podatkową. Podobnie zmiana siedziby ma nie wpłynąć na działalność gospodarczą obecnie prowadzoną w Polsce.

Według ostatnich oficjalnych danych, AmRest ma w naszym kraju 412 restauracji. W tym są marki: KFC, Burger King, Starbucks i Pizza Hut. Polska jest pod tym względem największym rynkiem. Druga jest Hiszpania, w której ma 259 restauracji (KFC i La Tagiatella).

Restauracje AmRestu na świecie
kraj razem kraj razem
Polska (KFC, Burger King, Starbucks, Pizza Hut) 412 *Chiny * (Blue Frog, KABB, Stubb's, La Tagiatella) 44
*Hiszpania * (KFC, La Tagiatella) 259 *Rumunia * (Starbucks) 31
*Niemcy * (KFC, Starbucks, Pizza Hut, La Tagiatella) 230 *Bułgaria * (KFC, Burger King, Starbucks) 12
*Francja * (Pizza Hut, La Tagiatella) 133 *Chorwacja * (KFC) 7
*Rosja * (KFC, Pizza Hut) 132 *Serbia * (KFC) 6
*Czechy * (KFC, Burger King, Starbucks, Pizza Hut) 121 *Słowacja * (Starbucks) 3
*Węgry * (KFC, Starbucks, Pizza Hut) 69 *Portugalia * (La Tagiatella) 1
źródło: AmRest

W sumie na dzień 14 września grupa prowadziła 1460 restauracji. Najwięcej pod marką KFC - 559 (w Polsce 225). Drugą największą siecią, którą ma AmRest w naszym kraju jest Pizza Hut - 93 lokale. Bardziej rozbudowaną sieć PH (na zasadzie franczyzy) ma we Francji - 117. Na naszym rynku ma jeszcze 37 Burger Kingów i 57 Starbucks'ów.

Krajowi inwestorzy mogą być spokojni, bo przeniesienie siedziby nie będzie miało wpływu na notowanie akcji spółki na warszawskiej giełdzie. Pozostanie ona głównym rynkiem, choć rozważana jest też opcja wejścia na giełdę w Madrycie.

"Przeniesienie do Hiszpanii i notowanie na giełdzie papierów wartościowych w Europie Zachodniej spowodują, że akcje spółki będą notowane w euro, które jest walutą silną i dobrze rozpoznawalną na międzynarodowych rynkach finansowych" - wskazywała spółka w pierwszych komunikatach zapowiadających plany przenosin.

Tagi: amrest, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-10-2017

hORnETI dobrze. Tak kończy się gmeranie przy i tak już wysokich podatkach. Niedługo zostaną tylko beneficjenci 500+ i rząd z prezesem.

08-10-2017

ogonkpo samych liczbach restauracji widac jak doili POLSKE zlodzieje co nie da sie juz robic przekretow transferowych

08-10-2017

Polak..A myśleli że u nas za darmo będą robili interes?? Wszędzie się płaci podatki..

Rozwiń komentarze (150)