Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

AmRest przeniesie siedzibę z Polski do Hiszpanii. Klamka zapadła

149
Podziel się:

Nie oznacza to wyjścia z polskiego rynku, ale podatki firma będzie płacić za granicą.

Biurowiec przy Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, w którym mieści się obecna siedziba AmRestu.
Biurowiec przy Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, w którym mieści się obecna siedziba AmRestu. (Marek BAZAK/EAST NEWS)

Wrocławski AmRest, zarządzający w Polsce kilkuset restauracjami m.in. Pizza Hut, KFC i Burger King, przeniesie siedzibę do Madrytu. Taką decyzję podjęli większością głosów właściciele spółki. Nie oznacza to wyjścia z polskiego rynku, ale podatki firma będzie płacić w Hiszpanii.

Akcjonariusze AmRestu zdecydowali o przeniesieniu siedziby spółki z Polski do Hiszpanii - wynika z uchwał walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

W oficjalnym komunikacie przedstawiciele firmy przekazali, że "walne zgromadzenie, po przeanalizowaniu planu przeniesienia oraz sprawozdania zarządu uzasadniającego przeniesienie siedziby statutowej, oba z dnia 28 lipca 2017 roku, zatwierdza przeniesienie siedziby spółki z Wrocławia (Rzeczpospolita Polska) do Madrytu (Hiszpania)".

Z przeniesieniem siedziby wiąże się m.in. zatwierdzona już zmiana statut spółki, w którym zapisano, że AmRest jest europejską spółką akcyjną z siedzibą w Hiszpanii.

O planach przeprowadzki informowaliśmy w money.pl już pod koniec lipca. Wtedy była mowa o tym, że AmRest stanie się rezydentem podatkowym w Hiszpanii, co oznacza, że po prostu tam będzie płacić podatki.

Utrata przez Polskę wpływów do budżetu z tytułu podatków nie jest bez znaczenia. W pierwszym półroczu grupa wypracowała 53 mln zł zysku netto.

Zdaniem zarządu, dla samej firmy nie powinno mieć to istotnego wpływu na sytuację podatkową. Podobnie zmiana siedziby ma nie wpłynąć na działalność gospodarczą obecnie prowadzoną w Polsce.

Według ostatnich oficjalnych danych, AmRest ma w naszym kraju 412 restauracji. W tym są marki: KFC, Burger King, Starbucks i Pizza Hut. Polska jest pod tym względem największym rynkiem. Druga jest Hiszpania, w której ma 259 restauracji (KFC i La Tagiatella).

Restauracje AmRestu na świecie
kraj razem kraj razem
Polska (KFC, Burger King, Starbucks, Pizza Hut) 412 *Chiny * (Blue Frog, KABB, Stubb's, La Tagiatella) 44
*Hiszpania * (KFC, La Tagiatella) 259 *Rumunia * (Starbucks) 31
*Niemcy * (KFC, Starbucks, Pizza Hut, La Tagiatella) 230 *Bułgaria * (KFC, Burger King, Starbucks) 12
*Francja * (Pizza Hut, La Tagiatella) 133 *Chorwacja * (KFC) 7
*Rosja * (KFC, Pizza Hut) 132 *Serbia * (KFC) 6
*Czechy * (KFC, Burger King, Starbucks, Pizza Hut) 121 *Słowacja * (Starbucks) 3
*Węgry * (KFC, Starbucks, Pizza Hut) 69 *Portugalia * (La Tagiatella) 1
źródło: AmRest

W sumie na dzień 14 września grupa prowadziła 1460 restauracji. Najwięcej pod marką KFC - 559 (w Polsce 225). Drugą największą siecią, którą ma AmRest w naszym kraju jest Pizza Hut - 93 lokale. Bardziej rozbudowaną sieć PH (na zasadzie franczyzy) ma we Francji - 117. Na naszym rynku ma jeszcze 37 Burger Kingów i 57 Starbucks'ów.

Krajowi inwestorzy mogą być spokojni, bo przeniesienie siedziby nie będzie miało wpływu na notowanie akcji spółki na warszawskiej giełdzie. Pozostanie ona głównym rynkiem, choć rozważana jest też opcja wejścia na giełdę w Madrycie.

"Przeniesienie do Hiszpanii i notowanie na giełdzie papierów wartościowych w Europie Zachodniej spowodują, że akcje spółki będą notowane w euro, które jest walutą silną i dobrze rozpoznawalną na międzynarodowych rynkach finansowych" - wskazywała spółka w pierwszych komunikatach zapowiadających plany przenosin.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(149)
BIBI1
4 lata temu
Poszli won ze swoim śmieciowym jedzeniem
piotr333
4 lata temu
No to mamy namacalny przykład dlaczego warto wprowadzić euro w Polsce. Oczywiście przedstawicieli rządu i banków to nie przekona, bo oni właśnie karmią się różnicami kersowymi i mogą ręcznie sterować gospodarką na ile tylko się da. Przedsiębiorstwa i obywatele na tym tracą, ale kogo to interesuje?
...
4 lata temu
Brawo danina solidarnościowa i podatek od PolEXIT - dzięki temu nie będzie tu milionerów i ich pieniążków, a politycy za coś muszą się przecież bawić.
Tadza
4 lata temu
Doceńcie żydo UBecu z PiS ,PO ,PSL ,SLD ,Nowoczesnej że tylko własny rodzimy przemysł i miejsca pracy ma przyszłość
olo
5 lata temu
Co z tego ze wypracowali 50 milinów zysku , skoro maja do końca roku zwolnienie podatkowe? Złotówki CITu nie zapłacili i już nie zapłacą. A VAT to nie oni zapłaci tylko konsumenci !! Nagłośnić i bojkotować, oni i tak płacili i płacą Polakom jak niewolnikom....
...
Następna strona