Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

AmRest planuje debiut na GPW na przełomie kwietnia i maja

0
Podziel się:

Prowadzący w Polsce i Czechach restauracje Pizza Hut i KFC AmRest Holdings, który w kwietniu przeprowadzi publiczną ofertę, planuje zadebiutować na GPW pod koniec kwietnia lub na początku maja.

"Mamy nadzieję, że pierwsze notowanie akcji spółki nastąpi pod koniec kwietnia lub na początku maja" - powiedział na konferencji prasowej Jarosław Deryło, wicedyrektor CA IB Financial Advisers oferującego akcje AmRestu.

AmRest Holdings co najmniej 50 proc. wpływów z emisji chce przeznaczyć na rozwój sieci restauracji. Do 50 proc. środków wyda natomiast na spłatę zadłużenia.

"Chcemy zredukować zadłużenie o około 35 mln zł i przeznaczyć na to nie więcej niż 50 proc. środków z nowej emisji akcji" - powiedział Henry McGovern prezes spółki.

Dodał, że za 8 mln zł AmRest chce przejąć czeską firmę.

"Wczoraj zawarliśmy umowę dotyczącą przejęcie spółki Miklik's Food operatora Big Food, największego bezpośredniego konkurenta KFC w Czechach w segmencie dań z kurczaka" - powiedział prezes.

AmRest, który ma 157 placówek w Polsce i Czechach, zamierza otworzyć w 2005 roku w Polsce 7-10 nowych restauracji KFC i 2-3 restauracje Pizza Hut oraz ok. 7-10 restauracji KFC w Czechach.

Spółka ocenia, że planowany rozwój organiczny pochłonie 30-50 mln zł, z czego na rozwój w Polsce zostanie przeznaczone 18-30 mln zł, a w Czechach 12-20 mln zł.

Nowe otwarcia finansowane będą środkami z emisji, nadwyżkami operacyjnymi oraz ewentualnie poprzez zadłużenie.

"Część środków z emisji może zostać przeznaczona na wprowadzenie na rynek nowych koncepcji restauracyjnych w segmencie typu casual dining" - poinformował McGovern.

Wprowadzenie nowej sieci restauracji pochłonie w ciągu trzech lat ok. 14-16 mln zł i będzie finansowane pieniędzmi z emisji, a także środkami własnymi oraz długiem.

AmRest w ramach oferty publicznej zaoferuje maksymalnie 4.818.000 akcji istniejących i 5.000.000 akcji nowej emisji.

Zapisy w liczącej 7,9 mln akcji transzy instytucjonalnej potrwają od 21 do 22 kwietnia, a w detalicznej, w której oferowanych jest 1.918.000 akcji od 11 do 20 kwietnia.

Budowa księgi popytu potrwa od 11 do 20 kwietnia. AmRest chce przeprowadzić roadshow wśród inwestorów zagranicznych.

AmRest jest franczyzobiorcą marek KFC i Pizza Hut w Polsce i Czechach. Franczyzodawcą jest notowana na nowojorskiej giełdzie spółka Yum, która była do niedawna akcjonariuszem spółki AmRestu.

Obecnie 100 proc. akcji AmRest należy do amerykańskiego International Restaurant Investments, która jest kontrolowana w całości przez należącą do osób fizycznych spółkę ARC.

W 2004 roku AmRest Holdings miał 12 mln zł zysku netto i 463,2 mln zł przychodów.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)