Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Anulowanie akcji Nova KBM. Na co powinni uważać inwestorzy z GPW?

Anulowanie akcji Nova KBM. Na co powinni uważać inwestorzy z GPW?

Fot. Andreyuu/iStockphoto
Akcje słoweńskiego banku Nova KBM warte dwa miliony złotych w jednej chwili wyparowały z rachunków inwestorów. Ci prawdopodobnie nie odzyskają swoich pieniędzy. Czy posiadacze papierów innych spółek mają się czego obawiać?

Takiej przykrej niespodzianki doświadczyli właśnie inwestorzy, którzy kupili akcje spółki Nova KBM. Drugi pod względem wielkości bank w Słowenii, który zadebiutował na polskiej giełdzie w 2011 roku, zdecydował bowiem o... umorzeniu akcji. Mówiąc najprościej, papiery rozpłynęły się w powietrzu. Tym sposobem polscy inwestorzy - zarówno instytucjonalni, jak i indywidualni - stracili 2,9 miliona akcji, które tuż przed umorzeniem były warte około 2 miliony złotych. Ten sam pakiet przed trzema laty był wart około 90 milionów złotych. Co prawda od momentu debiutu akcje słoweńskiego banku spisywały się fatalnie, ale nikt - nawet w prospekcie emisyjnym - nie wspominał o możliwości ich całkowitej likwidacji.

Notowania banku Nova KBM w 2013 roku

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Całą operacją przeprowadzoną przez Słoweńców są zaskoczeni nie tylko inwestorzy, ale nawet polski nadzór finansowy. - Poprosiliśmy słoweński nadzór giełdowy o wyjaśnienia, w szczególności o informację, czy i ewentualnie na jakich zasadach akcjonariusze mogą się ubiegać o odszkodowanie za anulowane akcje. Czekamy na odpowiedź - mówi w rozmowie z Money.pl Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

Inwestorzy raczej nie odzyskają pieniędzy

Rzecznik KNF wyraźnie zaznacza, że nadzór o całej sprawie nie mógł wiedzieć z prostego powodu: zagraniczne spółki notowane na polskiej giełdzie nie podlegają polskiemu prawu. Nie mają takich obowiązków informacyjnych, jak polskie firmy, a często nawet ich raporty nie są tłumaczone na język polski.

Inwestorzy mogą kupować ich akcje, ale powinni mieć pełną świadomość, że spółka działa według przepisów kraju, z którego pochodzi i podlega jego restrykcjom. Co więcej, wszelkie roszczenia i skargi w spornych sytuacjach inwestor może kierować tylko do właściwych sądów w danym państwie. Ani GPW, ani również KNF, nie pomogą mu.

- To ostrzeżenie dla inwestorów handlujących akcjami zagranicznych spółek. W razie jakichkolwiek sporów prawnych, KNF nie będzie im mógł pomóc. Jedyne, co im w takiej sytuacji pozostanie, to złożenie sprawy do sądu. Warto jednak pamiętać, że właściwym sądem w przypadku takich spraw jest sąd, któremu podlega dane przedsiębiorstwo - mówi w rozmowie z Money.pl mec. Wojciech Chabasiewicz z kancelarii Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy, specjalizujący się w prawie rynku kapitałowego.

Prawnik rozwiewa też nadzieje, że inwestorzy będą mieli szanse na jakiekolwiek odszkodowanie. - Moim zdaniem polskim inwestorom będzie bardzo trudno wywalczyć jakiekolwiek odszkodowania. Decyzja Słowenii jest zgodna z tamtejszym prawem, zatem trudno będzie znaleźć podstawy, aby wygrać sprawę w sądzie. Warto też pamiętać, że stroną sporu nie byłby tutaj sam bank, a państwo Słowenia - zauważa Wojciech Chabasiewicz.

Tak rząd Słowenii ratuje banki

Co ciekawe, tak radykalny krok jak anulowanie akcji bez odszkodowania, stał się na Słowenii legalny dopiero niedawno. Tamtejszy rząd, który jest większościowym akcjonariuszem banku, zmienił prawo właśnie po to, by móc przeprowadzić operację na papierach Nova KBM. A wszystko po to, by ratować instytucję finansową przed upadkiem. W tym samym czasie bank wyemitował nowe papiery, które w całości trafiły w ręce państwa

Ogromne kłopoty słoweńskiego sektora finansowego od dawna nie były dla nikogo tajemnicą. Według ostatnich danych banku centralnego Słowenii, tamtejsze banki potrzebują dokapitalizowania na poziomie 4,8 miliarda euro, z czego tylko trzy największe instytucje (w tym Nova KBM) - prawie 3 miliardy euro. Rząd Słowenii zamierza sam uporać się z problemami sektora finansowego i nie będzie prosił o pomoc instytucji międzynarodowych.

Czytaj więcej Słoweńcom zajmą lokaty, Hiszpania dostanie miliardy. A Polska na to... Słoweńskie banki mają tyle złych długów, że na ich spłatę trzeba by przeznaczyć kwartalne PKB. Taki sposób ratowania banku przez rząd jest jednak bezprecedensowy. Jak zauważa Wojciech Chabasiewicz, w unijnych instytucjach trwają rozmowy na temat możliwości wprowadzenia podobnych przepisów dla sektora bankowego w całej Wspólnocie. Ale wcale nie musi to szybko nastąpić.

- Z powodu szeregu konsultacji to musi potrwać. Sytuacja słoweńskich banków jest jednak na tyle trudna, że mogłyby one nie wytrzymać tego okresu. Słowenia zdecydowała się więc wprowadzić nowe przepisy wcześniej. Te właśnie regulacje dają możliwość anulowania akcji - podkreśla Wojciech Chabasiewicz.

Inwestorzy stracili nie tylko na słoweńskich akcjach

Warto jednak pamiętać o tym, że decyzja słoweńskiego rządu to nie jedyna tego typu niespodzianka, która przytrafiła się polskim inwestorom. W czerwcu ubiegłego roku z rachunków inwestorów giełdowych w podobnych okolicznościach zniknęły akcje - zarejestrowanego w USA - producenta alkoholi CEDC.

Borykający się z potężnymi problemami finansowymi producent popularnej Żubrówki złożył wniosek o upadłość w amerykańskim sądzie, następnie firma została zrestrukturyzowana, a w planie jej reorganizacji znalazł się miedzy innymi zapis o anulowaniu dotychczasowych akcji. Na taki zabieg zezwala prawo amerykańskiego stanu Delaware, któremu podlega spółka.

Po anulowaniu dotychczasowych akcji - podobnie jak w przypadku Nova KBM - została przeprowadzona emisja nowych walorów. Różnica polegała jedynie na tym, że w następstwie zmian właścicielem Central European Distribution Corp. nie zostało państwo, a - poprzez Roust Trading Ltd. - rosyjski oligarcha Roustam Tariko.

Na drugiej stronie przeczytasz, czy posiadacze
polskich akcji mają się czego bać

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
mol, bmp, cez, słowenia, cci, acp, ast, abe, wxf, cdc, ace, pgs, sen, sfg, opg, ron, plz, atl, nwr, ker, plc, rhd, nova kbm, mlk, ipf, pex, nova kbm anuluje akcje
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
funfun
83.20.142.* 2014-02-18 09:38
Proponuję wprowadzić prawo które pozwala zabijać ludzi, których imię zaczyna się na D, albo nazwisko na K, albo o każdej pełnej godzinie... I zgodnie z prawem będzie można mordować ludzi.
Dziwić się Słowenii, jak nasz własny (nie)rząd okradł nas zabierając nasze pieniądze z OFE. Tylko czekać jak dobiorą się do oszczędności w bankach. Też zgodnie z prawem.
Waldemar Goldstain
109.128.178.* 2014-01-12 20:05
A to ciekawe stwierdzenie gdyz; Zgodnie z prawem UE - WSZELKIE DZIALANIE GOSPODARCZE NA TERENIE OKRESLONEGO KRAJU - PODLEGAJA PRAWU TEGOZ KRAJU !!!!!!!!!!
Znaczy to(nie mniej, i nie wiecej) ze; jesli na terenie Francji kupujac worek ziemniakow od Chinskiego dostawcy, i w tracie zakupu dostarczy mi kamienie zamiast ziemniakow to: dochodzenie w sprawie przestepstwa, jak i rowniez sciganie tegoz nalezy do moich FRANCUSKICH WLADZ !!!!!
Nadto; to KNPW oraz Polskie MInisterstwo spraw wewnetrznych DOPUSZCZAJAC podmiot do dzialania na tereni RP - NIE DOPELNIL SWOICH PODSTAWOWYCH OBOWIAZKOW !!! A takze; ODMAWIA ICH WYKONANIA OBECNIE !!!!!!!!!!!!
2014-01-11 21:22
Ale ty naiwny jesteś!!!
Nikt wam niczego nie odda!!!
No i dobrze się stało, że okradli was ze szmalu!!! Popieram w stu procentach!!! Może wreszcie zaczniecie pracować dla dobra kraju i społeczeństwa, zamiast słuchać żydowskich naganiaczy, przyczyniając się do wypompowywania kasy z kraju!!!

Bardzo dobrze, że was okradli!!! Nauczcie się wreszcie pracować a nie spekulować!!! Buhahahaha...
Zobacz więcej komentarzy (44)