Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aplisens oczekuje odbicia sprzedaży na Wschodzie

0
Podziel się:

Plany przedstawia prezes Adam Żurawski.

Aplisens oczekuje odbicia sprzedaży na Wschodzie
(CarlosAndreSantos/iStockphoto)

Aplisens spodziewa się, że czwarty kwartał będzie pierwszym wzrostowym pod względem dynamiki sprzedaży w krajach WNP, a w całym roku spółka zanotuje ogółem kilkuprocentowy wzrost przychodów, poinformował prezes Adam Żurawski.

- Zamówienia z WNP zaczęły rosnąć. Spodziewamy się pierwszego wzrostowego kwartału w tych krajach, choć nie wiadomo co się będzie działo w kolejnych - powiedział Żurawski podczas konferencji prasowej. Przypomniał jednocześnie, że rynki wschodnie mają dla spółki coraz mniejsze znaczenie.

- Rynek krajowy po raz kolejny rośnie, choć w III kwartale wzrost trochę się wypłaszczył. Jeśli sytuacja na rynku rosyjskim rzeczywiście będzie lepsza, to powrócimy do kilkuprocentowego wzrostu w całym 2015 r., ale będzie to wzrost bliżej zera niż 10 proc. - wyjaśnił.

Po trzech kwartałach 2015 r. przychody spółki na poziomie skonsolidowanym były o 2,5 proc. niższe r/r i wyniosły 65,38 mln zł, przy czym w Polsce wzrosły w tym okresie o 16 proc. do 30,12 mln zł, a w krajach WNP spadły o 25 proc. do 21,64 mln zł. W krajach UE sprzedaż wzrosła o 14 proc. do 10,54 mln zł, a w pozostałych - o 5 proc. do 3,09 mln zł. Według prezesa, zwiększony udział krajowej sprzedaży (46 proc. w I-III kw.) to sytuacja "przejściowa" i zmniejszy się w kolejnych kwartałach.

Rynki określane jako "pozostałe" są według prezesa najbardziej perspektywiczne. Spółka podjęła m.in. rozmowy w Iranie.

- W kolejnych kwartałach spodziewamy się wzrostów na Zachodzie, będzie płasko w kraju, w Rosji przyszłość jest 'raczej mglista' - dodał.

Żurawski poinformował także, że w całym 2015 r. nakłady inwestycyjne będą poniżej planowanych ok.10 mln zł i wyniosą poniżej 8 mln zł.

- Inwestycje są dużo mniejsze i pewnie będą mniejsze w całym roku. Przyszły rok pod względem inwestycji zależeć będzie od sytuacji gospodarczej, ale wydaje się, że inwestycje będą wyższe w 2016 r. - powiedział.

Zaznaczył, że spółka ma "niewykorzystany potencjał" w SSE w Radomiu. Poszukuje "nowych tematów", które by tam można ulokować. - Dzięki temu potencjałowi możemy negocjować duże tematy i w ciągu najbliższych miesięcy powinno się coś udać pozyskać. Chodzi o nowe produkty, dedykowane do potrzeb klienta - wyjaśnił.

- Nie myślmy w tej chwili o akwizycjach, poszukujemy raczej firm do współpracy, nie do przejęcia - podsumował prezes.

Aplisens jest producentem i dostawcą rozwiązań w zakresie aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Oferuje szeroką gamę urządzeń do pomiaru, regulacji i przetwarzania ciśnienia, wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu od energetyki po przemysł chemiczny, rafineryjny, farmaceutyczny czy spożywczy. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2008 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)