Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ARP analizuje potencjał współpracy przemysłu kosmicznego z dużymi firmami

0
Podziel się
ARP analizuje potencjał współpracy przemysłu kosmicznego z dużymi firmami
bEpMnBoB

Warszawa, 26.06.2017 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) analizuje potencjał polskiego przemysłu kosmicznego oraz inicjuje rozmowy biznesowe pomiędzy administracją, dużymi spółkami i innowacyjnymi firmami z branży kosmicznej, poinformował wiceprezes ARP Michał Szaniawski.

"Tworzymy arenę wymiany doświadczeń i dobre otoczenie biznesowe dla przyszłych projektów kosmicznych. Głównym celem Forum jest analiza potencjału rynku downstream oraz zainicjowanie rozmów biznesowych pomiędzy administracją, dużymi spółkami i innowacyjnymi firmami z tej branży. Chcemy także pokazać, że kosmiczne innowacje nie są wcale tak abstrakcyjne, jak powszechnie się uważa, a wiele z nich znajduje zastosowanie w życiu codziennym. Nasze doświadczenie pokazuje, że otwartość na współpracę przynosi ogromne korzyści. Forum Satelitarne ma być właśnie taką platformą bezpośredniego kontaktu, gdzie uczestnicy poznają swoje potrzeby technologiczne, diagnozują przeszkody i wspólnie dążą do ich rozwiązania" - powiedział Szaniawski podczas Forum.

Forum Satelitarne to kolejna inicjatywa ARP w sektorze kosmicznym. Do zrealizowanych projektów należy m.in. organizacja wspólnie ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego pierwszego w tej branży w Polsce programu stażowego pod nazwą ,,Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego". W jego ramach ośmiu młodych inżynierów rozpoczęło karierę w branży, a obecnie trwa druga edycja programu, do której wpłynęło ponad 100 zgłoszeń.

bEpMnBoD

Rozwój branży kosmicznej oparty jest również na budowaniu kompetencji oraz wartości spółek z sektora technologii kosmicznych. Przykładem jest spółka Creotech Instruments, której niemal 20% należy do ARP. Na początku czerwca tego roku firma otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 15 mln zł na rozwój innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Dotacja pozwoli na uruchomienie seryjnej produkcji satelitów.

W ostatnim czasie z myślą o małych innowacyjnych firmach i średnich przedsiębiorstwach ARP przygotowała także specjalną linię pożyczkową dla sektora technologii kosmicznych. Działania ARP w zakresie wspierania sektora kosmicznego zostały dostrzeżone przez MR i ujęte w znacznej części w Polskiej Strategii Kosmicznej.

bEpMnBpe
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)