Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arthur Andersen nie stwierdził nadużyć w transferach Stomilu O. z Michelin

0
Podziel się:

Zdaniem mniejszościowych akcjonariuszy Arthur Andersen, który badał sprawozdania finansowe Stomilu w ubiegłych latach, nie gwarantuje pełnej wiarygodności badania

Oficjalny audytor spółki Arthur Andersen w wyniku audytu ad hoc nie stwierdził nadużyć w stosowaniu cen transferowych w kontraktach Stomilu Olsztyn SA z Michelin - podała spółka.

Mniejszościowi akcjonariusze Stomilu Olsztyn zarzucają Michelin między innymi stosowanie cen transferowych niekorzystnych dla spółki.

'Na podstawie informacji udostępnionej przez grupę Michelin doszliśmy do wniosku, że warunki sprzedaży opon oraz warunki umów zawartych przez spółkę z podmiotami grupy Michelin (...), nie były dyskryminujące dla Stomilu Olsztyn w porównaniu do innych spółek z grupy Michelin' - napisała firma audytorska w komunikacie przesłanym przez spółkę.

Ponadto Arthur Andersen nie stwierdził, aby w roku 2000 wystąpiły raporty lub rekomendacje przygotowane przez doradcę prawnego, które mogłyby utrudniać wykonywania uprawnień w stosunku do spółki przez akcjonariuszy mniejszościowych lub ich przedstawicieli.

'W wyniku przeprowadzonych prac ustaliliśmy, że dla lat 1998-1999 wszelkie umowy o zasadniczym znaczeniu zawarte pomiędzy Stomil a podmiotami grupy Michelin były przedmiotem kontroli władz skarbowych, które nie ustaliły żadnej przyczyny uzasadniającej ustalenie zobowiązań podatkowych w wysokościach innych niż wykazane przez Stomil' - podaje komunikat.

Ponadto, według audytora, polityka Michelin w zakresie stosowania cen transferowych opon w 2000 roku nie uległa zmianie w porównaniu z rokiem 1999. Z porównania cen opon Stomilu w latach 1997-2000 z cenami osiąganymi przez innych producentów podobnych wyrobów w ramach grupy i spoza niej wynika, że relacje cenowe nie uległy zasadniczym zmianom.

Konflikt między Compagnie Financiere Michelin, mającej 59,2 proc. akcji Stomilu Olsztyn, a instytucjami finansowymi, wśród których znajdują się m.in. Pioneer PPTFI, DWS Polska oraz OFE PZU Złota Jesień rozpoczął się w połowie 2000 roku.

Podczas NWZA Stomilu 7 marca mniejszościowi akcjonariusze spółki mający ponad 20 proc. głosów na WZA zgłosili projekt uchwały w sprawie powołania firmy audytorskiej BDO Polska na biegłego rewidenta do spraw szczególnych.

Biegły miał zbadać zarzuty stawiane Michelin przez akcjonariuszy mniejszościowych, dotyczące m.in transferu zysków ze Stomilu do Michelin, stosowania przez Stomil Olsztyn cen transferowych w kontaktach z Michelin, oraz utrudnianie akcjonariuszom mniejszościowym dostępu do informacji.

Michelin odrzucił wniosek akcjonariuszy, a następnie przegłosował wybór na biegłego firmy Arthur Andersen.

Zdaniem mniejszościowych akcjonariuszy Arthur Andersen, który badał sprawozdania finansowe Stomilu w ubiegłych latach, nie gwarantuje pełnej wiarygodności badania.

Wnieśli oni do sądu pozew z żądaniem powołania niezależnego biegłego rewidenta i unieważnienia części uchwał, które, ich zdaniem, podjęto z naruszeniem porządku obrad.

Na początku kwietnia Stomil Olsztyn poinformował, że postanowił zawrzeć dodatkowe umowy z PriceWaterhouseCoopers i KPMG w związku z wątpliwościami dotyczącymi audytu ad hoc przeprowadzanego przez Arthura Andersena.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)