Notowania

asbis
05.11.2009 15:50

Asbis liczy na zysk w czwartym kwartale

Spółka widzi oznaki zakończenia kryzysu na większości rynków na których działa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spółka widzi oznaki zakończenia kryzysu na większości rynków na których działa. Czwarty kwartał powinien być dla niej lepszy niż analogiczny okres poprzedniego roku. Ponadto spółka nadal może zanotować zysk netto w całym 2009 roku.

_ - Jest nadal szansa na zysk netto w całym roku. Osiągnięcie tego celu to duże wyzwanie, ale pracujemy nad tym _ - powiedział dyrektor generalny, Siarhei Kostevitch. Równocześnie dodał, że IV kwartał powinien być dla spółki lepszy niż analogiczny okres poprzedniego roku.

_ - Na wielu rynkach widzimy oznaki zakończenia kryzysu _ - podkreślił Kostevitch. Zaznaczył, że wprawdzie przychody spółki spadły w III kw. licząc rok do roku, ale okazały się wyższe niż w poprzednich dwóch kwartałach. Przedstawiciele spółki podkreślają, że nawet tradycyjnie najsłabsze miesiące letnie okazały się lepsze od każdego z miesięcy pierwszego półrocza.

_ - Znaczącą poprawę widać szczególnie we wrześniu _ - powiedział dyrektor finansowy spółki Marios Christou. Dodał, że pozytywny trend był kontynuowany w październiku.

Skonsolidowane przychody Asbis wyniosły w III kw. 289,02 mln USD wobec 427,25 mln USD rok wcześniej. Przedstawiciele spółki poinformowali, że spadek wynika zarówno z niższego wolumenu, jak i obniżenia cen.

Kryzys spowodował natomiast radykalną zmianę struktury przychodów Asbis pod względem zarówno geograficznym, jak i produktowym. W III kw. największy udział w strukturze przychodów miał region Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) - wzrósł on do 40,8 proc. wobec 28,9 proc. przed rokiem. Udział państw byłego ZSRR spadł do 31,4 proc. wobec 49,6 proc. przed rokiem.

W podziale na linie produktowe największy udział w strukturze sprzedaży mają nadal komponenty IT, których udział w III kw. wzrósł do 47,0 proc. wobec 46,4 proc. w analogicznym okresie poprzedniego roku. Znacząco jednak wzrósł udział tzw. marek A-klasowych (do 37,9 proc. wobec 21,3 proc. przed rokiem). Kostevitch poinformował, że spółka aktualnie negocjuje nowe umowy dystrybucyjne w tym segmencie (m.in. na Polskę). W październiku spółka poinformowała o podpisaniu takiej umowy z Lenovo.

W związku z niższą sprzedażą produktów Microsoft w Rosji udział oprogramowania przychodach spadł do 6,0 proc. z 23,2 proc. w III kw. 2008 r.

Narastająco w I-III kw. 2009 roku spółka miała 5,41 mln USD skonsolidowanej straty netto wobec 10,53 mln USD zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 758,19 mln USD wobec 1132,06 mln USD.

Tagi: asbis, asb, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz