Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Asbis spodziewa się trudnego kwartału

0
Podziel się:

W związku z kryzysem na Ukrainie, który wpłynął również na działalność w Rosji Asbis podjął działania, które mają ustabilizować wyniki.

Asbis spodziewa się trudnego kwartału
(cmeder/iStockphoto)
bEDUmlaZ

Asbis, który w I kw. 2014 r. zanotował stratę netto, w wyniku m.in. negatywnego wpływu na wyniki sytuacji na Ukrainie, spodziewa się, że II kw. nadal może być trudny dla spółki. W związku z zaistniałą sytuacją spółka podejmuje działania, aby zwiększyć sprzedaż na innych rynkach niż Rosja i Ukraina oraz pracuje nad zmniejszeniem kosztów.

_ Drugi kwartał nadal będzie dla nas trudny. Na chwilę obecną nie możemy powiedzieć jakiego spodziewamy się wyniku. Zwykle jest to słaby kwartał _ - powiedział na konferencji dyrektor generalny Asbisu, Siarhei Kostevitch pytany, czy spodziewa się zakończenia drugiego kwartału z zyskiem.

Negatywnie na wyniki Asbisu w I kw. 2014 r. wpłynęła sytuacja na Ukrainie, która miała wpływ także na sytuację w Rosji. W wyniku gwałtownego spadku popytu w tych krajach, przychody spółki w I kw. 2014 r. zmniejszyły się o 22,85 proc. do 342,39 mln USD. Na wyniki spółki wpłynęły istotnie także straty walutowe w wysokości około 3 mln USD wynikające z gwałtownego osłabienia się ukraińskiej hrywny oraz jednorazowej dewaluacji kazachskiego tenge. W rezultacie, w I kw. 2014 r. spółka miała stratę netto 3,39 mln USD w porównaniu do 3,34 mln USD zysku netto w I kw. 2013 roku.

bEDUmlbb

W związku z kryzysem na Ukrainie, który wpłynął również na działalność w Rosji Asbis podjął działania, które mają ustabilizować wyniki.

_ Podejmujemy wysiłki w celu zwiększenia sprzedaży na innych rynkach, głównie w Niemczech, na Słowacji, w Czechach i w Polsce, w Turcji i Arabii Saudyjskiej. Oczekujemy, że do pewnego stopnia zrekompensuje to niższe przychody w krajach byłego ZSRR. Zmniejszyliśmy salda i terminy płatności dla klientów w Rosji i na Ukrainie _ - powiedział Kostevitch.

_ Zainicjowaliśmy plan zmniejszenia kosztów, by obniżyć koszty ogólnego zarządu i koszty sprzedaży. Spodziewamy się, że od maja obniży to koszty o około 1 mln USD miesięcznie _ - dodał.

Poinformował też, że spółka pozostanie na swoich największych rynkach, gdyż oczekuje, że skorzysta na odbiciu rynku po ustabilizowaniu sytuacji.

bEDUmlbh

Przedstawiciele Asbisu poinformowali, że spodziewają się, iż nowe linie produktowe, zapowiedziane na ten rok, jak ekrany Prestigio Digital Signage, Prestigio Smart Health, Prestigio Smart Home, czy Canyon LED Lights dadzą spółce około 2,5-3 mln USD dodatkowego zysku.

Rada dyrektorów Asbisu zarekomendowała WZ spółki wypłatę 0,06 USD dywidendy na akcję za 2013 r. Kostevitch poinformował, że obecnie nie ma planów w zakresie zmiany proponowanej dywidendy za 2013 r.

bEDUmlbC
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)