Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

AXI IMMO: Popyt brutto na magazny wzrósł o 32% r/r w 2017 r., podaż - o 89%

0
Podziel się:

Popyt brutto na polskim rynku magazynowym wyniósł ponad 4 mln m2 w 2017 r., z czego 75% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Jest to wynik lepszy o 32% w porównaniu z 2016 r., wynika z raportu AXI IMMO. W odpowiedzi deweloperzy oddali do użytku 2,36 mln m2 magazynów (o 89% więcej r/r), a 1,39 mln m2 było w budowie na koniec ub.r. Wg ekspertów obecny rok może być równie udany jak 2017, choć zagrożeniem dla dalszego dynamicznego wzrostu sektora magazynowo-produkcyjnego jest niska dostępność pracowników.

AXI IMMO: Popyt brutto na magazny wzrósł o 32% r/r w 2017 r., podaż - o 89%

"Czynniki makroekonomiczne, które zadecydowały o tak wysokim popycie to wzrost konsumpcji wewnętrznej, produkcji i eksportu oraz wzrost nakładów firm na inwestycje. Miały one bezpośrednie przełożenie na sektor magazynowy w postaci zwiększonego zapotrzebowania na powierzchnię ze strony operatorów logistycznych i przedsiębiorstw, które rozwijają sprzedaż w kanale e-commerce" - skomentowała szefowa Industrial - Leasing Agency w AXI IMMO Anna Głowacz, cytowana w komunikacie.

Liderem pod względem popytu w minionym roku był region Polski Centralnej, gdzie łącznie wynajętych zostało 960 tys. m2, o 243% więcej niż w tym regionie w roku poprzednim. Imponujące wyniki osiągnęły również regiony Warszawy (950 tys. m2) i Górnego Śląska (860 tys. m2), podano także.

W strukturze popytu duże umowy najmu na realizację inwestycji BTS dominowały wśród klientów z sektora e-commerce i sieci handlowych. W podziale na branże, podobnie jak w latach poprzednich, największy udział w rynku mieli operatorzy logistyczni (32%), następnie sieci handlowe (15%), e-commerce (15%) i motoryzacja (6,8%).

Według AXI IMMO, wysoka aktywność najemców nie pozostała bez echa po stronie deweloperów, którzy aby sprostać wymaganiom klientów, uruchamiali kolejne nowe parki logistyczne i budowali projekty BTS. W 2017 r. łącznie oddanych do użytku zostało 2,36 mln m2, czyli o 89% więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej nowej powierzchni, bo 478 tys. m2 oddano w regionie Warszawy, na drugim miejscu znalazł się Górny Śląsk z wynikiem 388 tys. m2, a na trzecim Szczecin, gdzie nowa podaż przekroczyła 320 tys. m2.

Dzięki oddaniu w ub. 2,36 mln m2 nowych magazynów łączna podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec 2017 r. wyniosła 13,3 mln m2. W strukturze podaży dominowały projekty BTS i pre-let. Na koniec roku w budowie było 1,39 mln m2, z czego 30% stanowiły inwestycje spekulacyjne. Udział inwestycji spekulacyjnych utrzymuje się na stabilnym poziomie, w ciągu roku oscylował w przedziale pomiędzy 22% a 30%. Najintensywniej ze względu na ilość inwestycji, ale też liczne inwestycje BTS, buduje się na Górnym Śląsku (360 tys. m2), następnie w Polsce Centralnej (301 tys. m2) i okolicach Warszawy (243 tys. m2). Spekulacyjnie najwięcej projektów było w trakcie budowy również na Górnym Śląsku, podaje też AXI IMMO.

"Wśród deweloperów największy udział w nowej podaży, podobnie jak w roku poprzednim, miała firma Panattoni Europe (53)%, następnie deweloperzy Goodman (14%), P3 (8%) MLP i Hillwood (5-6%)" - czytamy także.

Na koniec ub.r. poziom pustostanów wyniósł 4,5% i spadł o 1,7 pkt proc. r/r. Pomimo dużej liczby nowych inwestycji, dostępność powierzchni wolnej od zaraz w ciągu roku utrzymywała się na niskim poziomie. Nowe projekty jeszcze przed zakończeniem budowy często wynajęte były w ponad 80-90%, nawet jeśli były rozpoczynane spekulacyjnie.

Na koniec roku 2017 w zasadzie nie było dostępnej powierzchni w regionach: Polska Centralna, Szczecin, Trójmiasto i Bydgoszcz. Najwyższa dostępność miała miejsce w okolicach Krakowa (13,8%) i Poznania (8%). Największy spadek wolnej powierzchni odnotowano w Trójmieście, gdzie współczynnik powierzchni niewynajętej spadł z poziomu 13,9% do 1,3% na koniec ubiegłego roku. W 2018 roku poziom pustostanów będzie utrzymywał się na niskim poziomie w większości lokalizacji, wskazano w materiale.

"Rok 2018 może być równie udany jak 2017. Prognoza PBK dla Polski na poziomie powyżej 4,0% i dla całej UE 2,5% to dobra zapowiedź dla sektora magazynowego. Rośnie również indeks PMI, co oznacza wzrost produkcji i nakładów inwestycyjnych firm obecnych w Polsce. Głównym zagrożeniem dla dalszego tak dynamicznego wzrostu sektora magazynowo-produkcyjnego w Polsce jest niska dostępność pracowników w większości lokalizacji, ich duża rotacja i rosnące koszty pracy. Jest to problem zwłaszcza w sezonowych pikach sprzedaży, kiedy zapotrzebowanie na pracowników rośnie dwu lub trzykrotnie" - czytamy dalej.

Pośrednio braki kadrowe również w branży budowlanej mogą mieć przełożenie na rynek magazynowy. Generalni wykonawcy będę wydłużać termin dostarczenia obiektów. Średni czas realizacji inwestycji może się wydłużyć o 2-3 miesiące.

Stawki czynszów będą wykazywały tendencję wzrostową ze względu na wzrost kosztów zakupu terenów pod inwestycje, wyższe koszty materiałów budowlanych oraz inne koszty związane z realizacją inwestycji.

"Po stronie popytu największy potencjał wzrostu pozostanie w branży e-commerce, której rozwój jest trendem globalnym. Ponadto, na naszym podwórku branża ta dodatkowo może zyskać w obliczu nowego prawa zakazującego handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych" - podsumowano w materiale.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)