Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Azoty Tarnów będą przejęte przez Rosjan? Dziś się dowiemy

0
Podziel się:

Ta firma nazywana jest perłą w koronie polskiej chemii. Jest także poważnym graczem w Europie.

Azoty Tarnów będą przejęte przez Rosjan? Dziś się dowiemy
(azoty.tarnow.pl)

*Dziś okaże się czy rosyjska firma przejmie Azoty Tarnów. Upływa bowiem termin wezwania przez rosyjską spółkę Acron na zakup akcji tarnowskiej spółki. *

[aktualizacja 10:40]

Także dziś dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Skarbu Państwa weźmie udział w wezwaniu ZA Tarnów na akcje ZA Puławy i w wymianie akcji firm._ - Z deklaracji ministra Budzanowskiego wynika, że Skarb Państwa weźmie udział w wezwaniu, jak również w drugim etapie, czyli wymianie akcji _ - powiedział prezes ZA Tarnów Jerzy Marciniak.

Pytany, czy Skarb Państwa zapisze się całością akcji na wezwanie, czy tylko z 32 proc. powiedział: _ myślę, że z całością _. Udział Skarbu Państwa w ZA Puławy wynosi 50,67 proc.

Z kolei sam Tarnów jest obiektem wezwania, które 16 maja ogłosiła rosyjska grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding. Acron wezwała do sprzedaży akcji ZA Tarnów, dających 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję. W wyniku wezwania chce osiągnąć 66 proc. głosów na WZ spółki. W piątek Acron podwyższył cenę akcji w wezwaniu do 45 zł.

Zapisy w wezwaniu inwestorzy mogą składać do 16 lipca. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski uważa, że akcjonariusze Tarnowa powinni odrzucić ofertę Acronu i uczestniczyć w projekcie konsolidacyjnym.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Azotów Tarnów zadecydowało przedwczoraj o podwyższeniu kapitału spółki. To krok, który ma pozwolić na przejęcie Zakładów Azotowych w Puławach przez spółkę tarnowską. Jednocześnie decyzja ta ma utrudnić przejęcie naszej firmy chemicznej przez Rosjan.

Nowa emisja, oprócz konsolidacji polskiej branży chemicznej, ma utrudnić zdobycie większości rosyjskiemu koncernowi, który podtrzymuje zainteresowanie tarnowskim potentatem. _ - Każdy, kto pozytywnie odpowie na wezwanie Rosjan, będzie de facto uczestniczył we wrogim przejęciu polskiej spółki _ - powiedział Radiu Kraków po posiedzeniu akcjonariuszy uczestniczący w nim minister skarbu.

Mikołaj Budzanowski uważa, że cena, którą za akcję tarnowskiej spółki zaproponowali Rosjanie, jest atrakcyjna, ale po konsolidacji zakłady w Puławach i Tarnowie będą więcej warte niż obecnie.

Zamiar przejęcia puławskich zakładów azotowych Azoty Tarnów ogłosiły w piątek. Za każdą akcję Puław chcą zapłacić 110 złotych. Udziałowcy zakładów w Puławach będą mogli zamienić jedną akcję na 2,5 akcji nowej emisji Tarnowa. Puławami zainteresowana jest także spółka Synthos, której głównym udziałowcem jest Michał Sołowow. Synthos chce przejąć 100 procent Puław.

Azoty Tarnów zwane są perłą w koronie polskiej chemii. Jest to jeden z największych producentów nawozów w Polsce i poważny gracz w Europie.

Rosyjski Arcon to globalny producent nawozów mineralnych. Rosjanie chcą przejąć większościowy pakiet tarnowskich Azotów - 66 procent. Do skarbu państwa należy 32,05 procent tej spółki.

W miniony piątek, czyli 4 dni przed końcem zapisów podbili cenę za akcję tarnowskiej spółki do 45 złotych, podczas gdy wcześniej było to 36 złotych.

Jest to największa próba wrogiego przejęcia w historii naszej Giełdy.

| Czytaj więcej w Money.pl | |
| --- | --- |
| | Tyle dzięki tym spółkom zarobią inwestorzy Połączenie Tarnowa i Puław da ok 100 mln złotych synergii, głównie w pierwszym roku po zakończeniu przejęcia oraz wygeneruje jednorazowe oszczędności inwestycyjne w wysokości ok 200 mln zł w Tarnowie. |
| | ZA Tarnów wezwały do sprzedaży Puław ZA Tarnów wezwały do sprzedaży 6.116.800 akcji ZA Puławy po 110 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wezwaniu UniCredit CAIB. Zapisy będą przyjmowane od 2 do 16 sierpnia 2012 r. |
| | Resort skarbu ocenił nowe warunku wezwania na ZA Tarnów Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP)
jednoznacznie negatywnie ocenia wezwanie Grupy Acron na Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach (ZAT) pomimo podniesienia ceny, wynika z wypowiedzi ministra Mikołaja Budzanowskiego. |

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)