Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie drugi przetarg na sprzedaż majątku ZNTK Łapy

0
Podziel się:

3 marca odbędzie się drugi przetarg na sprzedaż majątku będących w upadłości likwidacyjnej Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach.

Będzie drugi przetarg na sprzedaż majątku ZNTK Łapy
(DaLee_pl/CC/Flickr)

- _ 3 marca odbędzie się drugi przetarg na sprzedaż majątku będących w upadłości likwidacyjnej Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach _ - poinformowała syndyk masy upadłościowej firmy Alina Sobolewska.

Do pierwszego przetargu, który miał odbyć się w styczniu, nikt się nie zgłosił. Syndyk liczy, że tym razem, po obniżce cen, będzie inaczej. Ceny wywoławcze na sprzedaż działek i ośrodka wypoczynkowego nad morzem są o 20 proc. niższe niż w pierwszym przetargu.

W drugim przetargu syndyk chce sprzedać działki niezabudowane lub zabudowane będące w wieczystym użytkowaniu ZNTK Łapy lub stanowiące własność firmy, a także ośrodek wypoczynkowy w Sianożętach w Ustroniu Morskim.

Wartość całego majątku upadłych ZNTK Łapy SA została oszacowana - przed pierwszym przetargiem - na 58 mln zł, z czego główny zakład z halami i maszynami - na ok. 45 mln złotych.

Trwa wyprzedaż drobniejszego majątku ruchomego ZNTK Łapy. Jak powiedziała syndyk, sprzedawany jest majątek, który nie jest niezbędny firmie na wypadek, gdyby udała się zamiana rodzaju upadłości z likwidacyjnej na układową, bo taki wniosek jest w sądzie gospodarczym w Białymstoku i czeka na rozpoznanie. Zmiana rodzaju upadłości dawałaby szansę na wznowienie produkcji i naprawy wagonów, a do tego zmierzają działania prowadzone przez nowy zarząd firmy.

Sąd w Białymstoku poprosił o dokumenty uzupełniające, m.in. opinie rady wierzycieli i syndyka; jak informowali przedstawiciele sądu, takie dokumenty złożono.

Syndyk powiedziała, że w swojej opinii zwraca uwagę na aspekty prawne tej zmiany. Według niej, by wznowić produkcję, firma musi m.in. zdobyć odpowiednie certyfikaty; do tego - oprócz maszyn - musi posiadać odpowiednich pracowników, a na to potrzeba pieniędzy. Zaznaczyła przy tym, że _ nie podjęła się _ dokonania oceny, co ma większe szanse realizacji: zaspokojenie wierzycieli przez sprzedaż majątku czy przez wznowienie produkcji.

Zarząd ZNTK chce wznowić produkcję m.in. na bazie zawartej w styczniu umowy na produkcję cystern z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nazwy firmy dotychczas nie podano. Umowa miałaby być zawarta na trzy lata. ZNTK Łapy miałyby produkować cysterny i tank-kontenery, konserwować je i naprawiać.

Umowa z kontrahentem z Emiratów uwarunkowana jest zmianą statusu prawnego ZNTK Łapy. Zaznaczono, że zmiana statusu powinna się dokonać w dwa miesiące od daty podpisania umowy.

ZNTK Łapy są spółką giełdową. 7 lutego notowania tej spółki zostały zawieszone do czasu, aż nie zapadnie rozstrzygnięcie sądu w sprawie zmiany rodzaju upadłości, a spółka nie poda tego do wiadomości publicznej.

Pod koniec lipca 2009 roku Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość likwidacyjną ZNTK w Łapach. Powodem trudnej sytuacji finansowej spółki był brak zamówień na naprawy wagonów od dotychczasowego głównego zleceniodawcy spółki - PKP Cargo. Pod koniec września syndyk ZNTK w Łapach przelał na konta ok. 750 byłych pracowników upadłej spółki należne im pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - w sumie ponad 5 mln zł brutto zaległych wypłat, wraz z różnymi ich obciążeniami.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)