Notowania

sobolewski
28.01.2011 12:20

Będzie indeks spółek ukraińskich na GPW

Prezes Ludwik Sobolewski chce, by warszawska giełda była najsilniejszą w regionie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Mamy już pięć spółek ukraińskich notowanych na głównym rynku i będą kolejne, niedługo pojawi się pierwsza na New Connect. Do połowy tego roku można spodziewać się na GPW indeksu spółek ukraińskich - poinformował w Davos Ludwik Sobolewski._ _

_ - Mamy ostatnio kilka pozytywnych przykładów, jak możemy przyciągać do Warszawy środowisko biznesowe. Mamy na przykład pierwszego brokera z Ukrainy, pierwszego z Rosji, który będzie zawierał transakcje na GPW _ - powiedział Sobolewski.

_ - Już mamy pięć notowanych spółek ukraińskich na głównym rynku, niedługo pojawi się pierwsza na New Connect i kolejne z pewnością w tym roku, jeśli chodzi o rynek regulowany _ - zapowiedział. _ Chcemy, żeby pojawiały się najlepszej jakości spółki z rynków wschodnich, bo bardzo ostro konkurujemy z Londynem, Frankfurtem, które chcą też tam swoją stopę postawić _ - dodał.

Pytany przez o współpracę z innymi giełdami w regionie, odparł: _ - Nie jesteśmy nastawieni na współpracę z innymi giełdami w regionie, dlatego że z nimi konkurujemy _. _ Nie widzę korzyści ze współpracy z tymi małymi rynkami lokalnymi. Współpracujemy, ale nie z operatorami giełd, tylko z biznesem: z firmami, które zachęcamy do notowań oraz z firmami inwestycyjnymi, czyli pośrednikami, którzy stają się członkami GPW, ale nie z samymi giełdami _ - wyjaśnił.

GPW wprowadziła od nowego roku nowe indeksy. _ - Indeksy są narzędziem dodatkowej ekspozycji, pokazania tego, co mamy do zaoferowania. Ostatnio wprowadziliśmy dwa indeksy: indeks spółek dywidendowych z początkiem roku. To było oczekiwane przez ludzi zarządzających funduszami, żeby im coś takiego skonstruować. Wprowadziliśmy także indeks +respect+, czyli odpowiedzialności społecznej, ale w szerokim rozumieniu: łącznie z rzeczami ważnymi dla inwestorów takimi jak ład korporacyjny czy relacje inwestorskie. I lada moment będziemy wprowadzać indeks spółek ukraińskich _ - podsumował.

W czwartek GPW podczas forum w Davos zorganizowała imprezę promującą warszawski parkiet. Sobolewski podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że GPW jako pierwsza polska firma zorganizowała tego typu spotkanie biznesowe przy forum ekonomicznym. Sobolewski podał, że obecni na nim byli przedstawiciele banków inwestycyjnych tj. Credit Suisse, J.P. Morgan i Goldman Sachs. Przemówienie na tej imprezie wygłosił w czwartek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski.

_ - Od pewnego czasu staramy się, żeby o nas słyszano, GPW chce wyjść poza lokalność _ - powiedział Sobolewski. _ Promując GPW pokazujemy kwiat polskiego biznesu, który notujemy _ - dodał. Zauważył jednocześnie, że wybijanie się nie jest łatwe, bo środowisko giełd jest niezwykle konkurencyjne. _ Jeżeli w Davos ktoś robi takie spotkanie z klientami, to znaczy, że się liczy w światowym biznesie _ - podkreślił szef warszawskiego parkietu.

Tagi: sobolewski, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz