Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: BOP wzrósł o 2,6 pkt w maju, zwiększy się liczba tymczasowych etatów

0
Podziel się:
BIEC: BOP wzrósł o 2,6 pkt w maju, zwiększy się liczba tymczasowych etatów

Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 2,6 pkt m/m i wyniósł 225,1 pkt w maju 2017 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Pracodawcy mają coraz mniejszy wybór pracowników, więc jest to dobry moment na zmianę pracy na tę bardziej odpowiadającą naszym kwalifikacjom. Poza długofalowym rozwojem rynku ofert pracy oraz optymistycznymi zmianami koniunkturalnymi, na rynku wolnych miejsc pracy rozpoczęło się również sezonowe ożywienie, czego rezultatem będzie powstawanie większej liczby tymczasowych etatów. Wraz ze wzrostem liczby wakatów spada bezrobocie" - czytamy w raporcie.

Stopa bezrobocia rejestrowanego zarówno z, jak i bez uwzględnienia zmian sezonowych obniżyła się.

"Największe możliwości zatrudnienia występują nieprzerwanie w woj. mazowieckim, zarówno ze względu na wielkość rynku ofert pracy, jak i stabilność wzrostu liczby ogłoszeń o zatrudnieniu. Tendencje dot. liczby ofert pracy są również wyraźnie optymistyczne w woj. dolnośląskim, pomorskim, jak i wielkopolskim, a spośród regionów słabiej rozwiniętych - w woj. podkarpackim. W samym maju zapotrzebowanie na pracowników wyraźnie wzrosło w woj. łódzkim, opolskim oraz zachodniopomorskim, spadło zaś w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim. Świętokrzyskie i lubelskie są regionami, w których wzrostowa tendencja jest najsłabsza, a w woj. łódzkim i małopolskim, pomimo znacznej bezwzględnej liczby ofert, obserwujemy wyjątkowo słaby wzrost po ubiegłorocznym spadku" - czytamy dalej.

Z punku widzenia kierunków kształcenia, w maju największy przyrost liczby ofert pracy w ujęciu procentowym dotyczył absolwentów usług, natomiast w ujęciu ilościowym wystąpił on dla osób wykształconych w naukach ścisłych i inżynieryjnych. Porównując obecną sytuację na rynku pracy do sytuacji sprzed roku, przedsiębiorcy ograniczyli odsetek ogłoszeń o zatrudnieniu skierowanych do absolwentów nauk społecznych i prawnych, zauważa się zaś wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników w usługach oraz naukach ścisłych i inżynieryjnych. Pozytywne zmiany występują również w zapotrzebowaniu na pracowników fizycznych, podało także Biuro.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)