Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BIEC: WWK spadł o 1,7 pkt m/m w VI, obniża się tempo napływu nowych zamówień

0
Podziel się:
BIEC: WWK spadł o 1,7 pkt m/m w VI, obniża się tempo napływu nowych zamówień

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w czerwcu spadł o 1,7 pkt proc. m/m, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Nadzwyczajny wzrost wskaźnika w maju był konsekwencją sporego napływu nowych zamówień, głównie eksportowych, trafiających do branży produkującej środki transportu. Obecnie tempo napływu nowych zamówień powróciło do poziomu odpowiadającego długookresowej tendencji z ostatnich lat" - czytamy w raporcie.

BIEC oceniło, że nadzwyczajna poprawa napływu nowych zamówień do firm sektora przetwórczego przed miesiącem miała charakter krótkookresowy.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w czerwcu br. jedna poprawiła się, trzy pozostały na poziomie z miesiąca poprzedniego, a cztery uległy pogorszeniu.

Podkreślono, że więcej zamówień pojawia się w firmach produkujących dobra inwestycyjne oraz pośrednie w ostatnich trzech miesiącach, co może być zwiastunem wzrostu dynamiki inwestycji w kolejnych miesiącach br.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że wolniejszy napływ zamówień do sektora przedsiębiorstw wpłynął negatywnie na ich sytuację finansową.

"Wydaje się jednak, że pogorszenie stanu finansów w firmach wynika również z rosnących w ostatnim czasie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Od początku roku znacząco wzrosły jednostkowe koszty pracy oraz koszty związane z utrzymaniem środków produkcji" - czytamy w materiale.

Zwrócono uwagę na występujący brak wzrostu wydajności pracy, obserwowane od początku 2014 roku. Obecnie zdaniem BIEC "proste sposoby podnoszenia wydajności pracy zapewne w wielu firmach zostały już wyczerpane i przedsiębiorstwa nie będą w stanie konkurować na światowych rynkach bez uprzedniego zainwestowania w nowocześniejsze i wydajniejsze technologie.

Realne wartości wskaźnika WIG były jedyną składową wskaźnika, która działała w tym miesiącu w kierunku jego wzrostu.

"Po nieco gorszym kwietniu, maj przyniósł nieco ożywienia wśród inwestorów giełdowych. Dzięki niemu realne wartości WIG-u wzrosły o blisko 3 % i osiągnęły wartości wyższe od swego ostatniego lokalnego szczytu z kwietnia 2015 roku" - podsumowało BIEC.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.