Notowania

wpi
14.02.2014 10:21

BIEC prognozuje inflację dla Polski

W kolejnych miesiącach nieco wyższe wskazania CPI będą konsekwencją sukcesywnie spadającej inflacji w roku 2013, czyli zadziała efekt czysto statystyczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Herchaft/Reporter)

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w lutym o 0,7 punktu w stosunku do ubiegłego miesiąca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

_ - Jest to drugi miesiąc zmiany kierunku wskaźnika, co nie upoważnia jeszcze do prognozowania wzrostu presji inflacyjnej. Zjawisko to może mieć charakter krótkookresowy. Ponadto w kolejnych miesiącach tego roku nieco wyższe wskazania CPI będą konsekwencją sukcesywnie spadającej inflacji w roku 2013, czyli zadziała efekt czysto statystyczny. Niemniej w miarę postępującego ożywienia w polskiej i światowej gospodarce ceny stopniowo mogą rosnąć _ - napisano w komunikacie BIEC.

_ - Na razie jednak ożywienie wciąż jest słabe i niepewne, zaufanie na europejskich rynkach wciąż jest bardzo niskie, co powoduje powstrzymywanie się od zaciągania kredytów przez potencjalnych kredytobiorców, a dla banków niskie stopy procentowe nie stanowią zachęty do kredytowania przedsięwzięć inwestycyjnych i konsumpcyjnych. Stąd w niektórych ośrodkach analitycznych więcej jest obaw o deflację lub bardzo niską inflację przy słabym wzroście gospodarczym niż zagrożeń związanych z powrotem presji inflacyjnej _ - dodano.

Z badania BIEC wynika, że spośród dziewięciu składowych wskaźnika w ostatnim miesiącu jedynie dwie działały w kierunku spadku inflacji a siedem w kierunku jej wzrostu. Najsilniej w kierunku zmniejszenia inflacji oddziaływały oczekiwania przedsiębiorców co do kształtowania się cen w najbliższej przyszłości. Drugim czynnikiem, który w najbliższym czasie nie będzie zagrażać stabilności cen są kredyty gospodarstw domowych.

Wśród składowych wskaźnika działających w kierunku potencjalnego wzrostu cen najsilniejszy wpływ wywarł wzrost odsetka wykorzystania mocy produkcyjnych. BIEC podaje, że utrzymaniu cen na niskim poziomie nie sprzyjają też rosnące koszty, choć ich wzrost na razie jest niewielki i krótkotrwały.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: wpi, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz