Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BM BGŻ wycenia akcje Forte, Grajewa i Pagedu

0
Podziel się:

Analitycy wydali rekomendację neutralnie dla Forte oraz kupuj dla Grajewa i Pagedu.

BM BGŻ wycenia akcje Forte, Grajewa i Pagedu
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Analitycy BM BGŻ w raporcie z 23 grudnia wydali rekomendację _ neutralnie _ dla Forte oraz _ kupuj _ dla Grajewa i Pagedu.

FORTE

Cena docelowa dla Forte została ustalona na 54,81 zł, przy kursie w dniu wydania 52 zł.

Analitycy wskazują, że prowadzony obecnie program inwestycyjny umożliwi spółce wzrost mocy produkcyjnych o ok. 40 proc., w horyzoncie do 2017 r.

W krótkim terminie ceny surowców powinny pozostać stabilne. Według DM BGŻ niewielkie zadłużenie i stabilne przepływy pieniężne umożliwiają wypłatę przyzwoitych dywidend.

Z drugiej jednak strony analitycy zauważają, że obecna wycena Forte na tle zagranicznych producentów mebli nie przedstawia istotnego dyskonta i potencjału do wzrostu kursu spółki.

Cena docelowa Grajewa wynosi 36,33 zł, podczas gdy kurs w dniu wydania wyniósł 30,96 zł.

_ - Grajewo w latach 2014-2017 planuje wydać ok. 400 mln zł w celu optymalizacji produkcji (usunięcie wąskich gardeł), jak i rozwoju nowych wyrobów. W efekcie prognozujemy, iż wynik EBITDA do 2017 r. poprawi się o ok. 50 mln zł w porównaniu do 2014 r. (+26,1 proc.) _ - napisano w raporcie.

Według analityków, znaczące efekty inwestycji będzie widać już w przyszłym roku, kiedy sprzedaż i EBITDA mają wzrosnąć o ok. 10 proc.

Sprzedaż spółki mają napędzać wysoki popyt ze strony producentów mebli i odbicie koniunktury w budownictwie.

BM BGŻ liczy, że spółka powróci do wypłaty dywidend._ - Oczekujemy, że za 2014 r. spółka podzieli się połową swojego zysku netto, co przełoży się na 1,22 zł dywidendy na akcję _ - napisano w raporcie.

Analitycy zauważają jednak, że dalsze zwiększanie mocy produkcyjnych będzie bardzo trudne bez inwestycji w nową fabrykę.

Odnotowują też, że długoterminowe planowanie strategii rozwoju jest utrudnione przez trwającą restrukturyzację głównego akcjonariusza - Pfleiderer GmbH.

PAGED

Z kolei cena docelowa dla Pagedu to 60,33 zł, wobec 43 zł w dniu wydania rekomendacji.

Według analityków grupa będzie dalej poprawiać wyniki w 2015 r.

_ - Nadal bardzo dobrze radzi sobie segment sklejki (w III kw. historyczna produkcja 45 tys. m sześc.). Wdrażane inwestycje efektywnościowe podniosą obecne zdolności produkcyjne zakładów sklejkowych o 4-5 proc., do poziomu 175 tys. m3 na koniec 2015 r. Dodatkowo w połowie roku powinna ruszyć produkcja sklejki mirror (planowane osiągnięcie 80 proc. mocy po 12 miesiącach) _ - napisano w rekomendacji.

Na poprawę wyników wpływać ma też przejęta Europa Systems. Pomyślnie przebiega restrukturyzacja w Paged Meble. W 2014 r. spółka powinna osiągnąć break even, a zarząd widzi potencjał do znacznego wzrostu rezultatów także w kolejnych latach.

Ryzyko natomiast niesie za sobą, według analityków, skomplikowana struktura grupy i działalność w wielu niezwiązanych ze sobą segmentach.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)