Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bogdanka: Zmiana prognoz najwcześniej po III kwartale

0
Podziel się:

Spółka podtrzymała prognozę przewidującą wypracowanie w całym roku 140,6 mln zł zysku netto. Nie jednak jej korekty w przyszłości.

Bogdanka: Zmiana prognoz najwcześniej po III kwartale
(Marlee/Dreamstime.com)

*Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka, która miała 83,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I poł. 2009 roku, podtrzymała prognozę przewidującą wypracowanie w całym roku 140,6 mln zł zysku netto przy 1.092 mln zł sprzedaży. *

Według prezesa Mirosława Tarasa, spółka może ewentualnie zmienić prognozę, ale dopiero po analizie wyników za III kwartał.

_ - Nasza prognoza na 2009 rok będzie wykonana w zakresie wszystkich wskaźników _ - powiedziała wiceprezes Bogdanki ds. finansowych Krystyna Borkowska na konferencji prasowej. Prezes Mirosław Taras dodał, że spółka ewentualnie może zmienić prognozę, ale dopiero po analizie wyników za trzeci kwartał.

Prognoza na 2009 rok zakłada 140,6 mln zysku netto, 178,3 mln zł zysku operacyjnego (EBIT), przy 1.092 mln zł sprzedaży.

W pierwszym półroczu 2009 roku spółka miała 83,5 mln zysku netto, 104,5 mln zł zysku EBIT, przy 521 mln zł sprzedaży. Było to więcej o odpowiednio: 61%, 49% i 5,4% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.

W 2008 roku Bogdanka miała 156 mln zł zysku netto, 203 mln zł zysku operacyjnego EBIT, przy 1.033 mln zł sprzedaży.

Przedstawiciele Bogdanki poinformowali też, że w drugiej połowie roku dało się zauważyć _ intensywną _ presję na obniżkę cen węgla. W rezultacie spółka obniżyła swoje ceny o ok. 4,5%. Nie stanowi to jednak zagrożenia dla wyników Bogdanki, gdyż spółka ma znacznie niższy koszt produkcji od średniego dla branży, podkreślił Taras. Koszt produkcji tony węgla. w 2008 roku wyniósł odpowiednio 141 zł wobec 223 zł.

Bogdanka podała, że w pierwszej połowie roku sprzedała 2,4 mln ton węgla a na drugie półrocze planuje zbyt 2,9 mln ton, co ma dać łączną roczną sprzedaż w wysokości 5,3 mln ton. W 2008 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 5,5 mln ton.

LW Bogdanka jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. Udział w całkowitej produkcji węgla energetycznego w naszym kraju wyniósł 10,8%, natomiast węgla kamiennego 6,6%.

Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu.

Odbiorcami spółki są firmy zlokalizowane głównie we wschodniej i północno-wschodniej Polsce: Elektrownia Kozienice z grupy Enea, Elektrownia Połaniec należąca do Electrabel i Zespół Elektrowni Ostrołęka z grupy Energa, a także Zakłady Azotowe Puławy oraz cementownie z Chełma, Ożarowa i Rudników.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)