Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bój o PTC - Elektrim przenosi udziały

0
Podziel się:

Elektrim SA wniósł 48 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era i Heyah do spółki zależnej Mega Investments Sp. z o.o. Wydarzenie to jeszcze bardziej komplikuje obecną sytuację dotyczącą spornych udziałów u operatora. / ISB /

*Elektrim SA wniósł 48 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era i Heyah do spółki zależnej Mega Investments Sp. z o.o. Wydarzenie to jeszcze bardziej komplikuje obecną sytuację dotyczącą spornych udziałów u operatora. *
„Elektrim SA ustanowił zastaw rejestrowy na udziałach spółki Mega Investments Sp. z o.o. na rzecz spółki PAI Media SA z siedzibą w Warszawie, co umożliwiło zamknięcie finansowania inwestycji Pątnów II” – czytamy w komunikacie.

Elektrim Telekomunikacja (ET), która prowadzi spór z Elektrim SA o uznanie własności udziałów w PTC, informował o tym wydarzeniu już w październiku 2005 roku.

Według ET, w przypadku złożenia wniosku o upadłość Elektrimu, umowa wniesienia udziałów w PTC do spółki Mega, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka przewiduje automatyczne umorzenie udziałów Elektrimu w Mega, za ułamek ich wartości.

Obligatariusze Elektrimu domagający się zwrotu pożyczonych środków, które wraz z odsetkami wynoszą obecnie prawie 500 mln euro, uważają, że ogłoszenie upadłości spółki mogłoby pozwolić na sprawdzenie przez syndyka, jakie aktywa posiada de facto Elektrim.

„Uważamy, że część umów zawieranych przez Elektrim syndyk mógłby zakwestionować" - powiedziała agencji ISB, Kamila Górecka, rzecznik obligatariuszy.

Sąd rejonowy 19 grudnia ubiegłego roku odroczył bezterminowo wniosek o upadłość Elektrimu SA, przychylając się do wniosku spółki o powołaniu biegłego, który najpierw ma wycenić majątek Elektrimu. Strony miały trzy dni na przedstawienie swoich kandydatów.

„My przedstawiliśmy dwóch kandydatów, a Elektrim czterech i listy te zostały złożone do sądu w wyznaczonym terminie. Teraz czekamy na wyznaczenie nowego terminu rozprawy i wyznaczenie biegłego. Jednocześnie podtrzymujemy zdanie, że upadłość Elektrimu będzie najlepszym rozwiązaniem całej sytuacji” – powiedziała ISB Górecka.

Biegły, który zostanie wybrany przez sąd, będzie miał jednak bardzo poważne problemy z wyceną wszystkich aktywów należących do Elektrimu, gdyż przed sądem apelacyjnym trwa inna rozprawa dotycząca uznania własności udziałów w PTC.

Po zamknięciu rozprawy 21 grudnia ub. roku, sąd apelacyjny 4 stycznia miał ogłosić orzeczenie w sprawie apelacji dotyczącej uznania za skuteczne na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej prawomocnego orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu.

Sąd postanowił jednak ponownie otworzyć rozprawę i dopuścić nowy dowód w postaci orzeczenia sądu powszechnego z Wiednia, który uchylił 20 grudnia ubiegłego roku pierwszy punkt orzeczenia wiedeńskiego Trybunału Arbitrażowego w sporze o PTC, co oznacza, że za udziałowca operatora sieci komórkowych Era i Heyah uznał kontrolowany przez Vivendi Elektrim Telekomunikacja, a nie konkurujący z nim Elektrim SA.

Sąd apelacyjny w ciągu 2-3 tygodni powinien powiadomić o terminie kolejnej rozprawy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)