Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borys, Kurtyka: Wspieramy mentoring największych firm dla polskich studentów

0
Podziel się:

Program mentoringu z udziałem kilkunastu największych polskich firm, przeznaczony dla polskich studentów studiujących w Wielkiej Brytanii to bardzo ważna inicjatywa, pozwalająca pomóc w kształtowaniu kariery, a jednocześnie mentoring daje szansę także tym firmom na znalezienie ambitnych i zdolnych młodych pracowników, uważają prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys oraz wiceminister energii Michał Kurtyka. Uczestniczyli oni w londyńskiej konferencji Poland 2.0. Summit, w czasie której podpisano porozumienie dotyczące mentoringu dla studentów z UK.

Borys, Kurtyka: Wspieramy mentoring największych firm dla polskich studentów

"Kierowaliśmy się jedną intencją: połączyć studentów z osobami, które mogą pomóc im wzrastać. Udało nam się zgromadzić grupę osób, które chcę być mentorami. Są wśród nich liderzy największych polskich firm. Myślę, że to wielka szansa dla studiującej tu polskiej młodzieży" - powiedział podczas konferencji Łukasz Rey, dyrektor w biurze Boston Consulting Group (BCG) - sygnatariusza porozumienia i współorganizatora Poland 2.0. Summit.

Wśród firm, których prezesi zostaną mentorami polskich studentów znalazły się m.in.: PKO Bank Polski, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank, Polski Fundusz Rozwoju, Lidl Polska, Neuca, rodzinna firma inwestycyjna TDJ, PZU Życie oraz fundusz CVC. Do inicjatywy włączyli się też tacy menadżerowie, jak Wojciech Sobieraj - założyciel Alior Banku, Andrzej Klesyk - członek Rady Dyrektorów polskiego fintechu Billon oraz Andrzej Skolmowski - wieloletni wiceprezes Grupy Azoty. W ramach programu mentoringowego studenci będą mogli spędzić dzień w pracy z mentorem, otrzymają rekomendacje na temat dalszej ścieżki kariery, będą też rozmawiać o realiach interesujących ich branż.

Uczestniczący w konferencji szef PFR Paweł Borys podkreślił w rozmowie z ISBnews, że Fundusz uważa takie inicjatywy na bardzo ważne i przykłada dużą wagę do wyszukiwania i promowania młodych talentów.

"To jest bardzo ważne i przykładamy do tego jako PFR dużą wagę Zresztą w PFR udało nam się też pozyskać kilka osób, które pracowały, studiowały tutaj w Wielkiej Brytanii. Zawsze warto, by osoby, które nagromadziły już pewne doświadczenia dzieliły się nimi z młodszymi, zwłaszcza przy tak zmieniającym się otoczeniu, bo tworzy się wiele nowych zawodów, ludzie zastanawiają się, w których kierunkach się rozwijać, więc rola mentora jest olbrzymia w tym, aby tę młodą osobę, jeszcze mniej doświadczoną, ukierunkować na rozwój w takich obszarach, które są przyszłościowe" - powiedział Borys w rozmowie z ISBnews.

Wskazał, że główne przyszłościowe trendy to cyfryzacja, biotechnologia, automatyzacja, robotyzacja, ale też inny sposób funkcjonowania organizacji, mniej hierarchiczny, bardziej oparty na współpracy.

"W takim szybko zmieniającym się świecie mentorzy mają szczególną rolę do spełnienia, bardzo to wspieramy" - podsumował.

Także wiceminister energii Michał Kurtyka wskazywał podczas konferencji na celowość mentoringu. Przypomniał, że resort energii organizuje już drugą edycję podobnego programu stażowego - "Energia dla przyszłości". Wraz z ministrem przyjechało na konferencję do Londynu troje uczestników pierwszej edycji programu, którzy po jego zakończeniu zostali zatrudnieni przez PKN Orlen, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Polską Grupę Energetyczną (PGE). Program ten jest otwarty dla absolwentów szkół technicznych w Polsce.

"Ten program ma już w tej chwili swoją drugą edycję. W pierwszej było 21 kandydatów, w drugiej jest ich 30. Chcemy tworzyć przyszłe kadry dla polskiej energetyki w taki sposób, żeby to byli ludzie poliwalentni, wykształceni w różnych kontekstach - oni mają mieć staże w tych wszystkich spółkach - ale jednocześnie mieć 'jedną nogę' w Ministerstwie Energii, w takim sensie, że zaczynają miesięcznym pobytem, kończą swój roczny staż dwumiesięcznym pobytem w Ministerstwie Energii" - powiedział Kurtyka w rozmowie z ISBnews.

BCG przeprowadziło również badania wśród uczestników konferencji dotyczące oceny ich perspektyw rozwoju kariery zawodowej oraz tego, co mogą wnieść do firm, w których najdą zatrudnienie oraz do polskiej gospodarki.

"Zdaniem studentów, ich wpływ na firmy może być najsilniejszy w obszarze kultury organizacyjnej, zaawansowanej analityki i innowacji" - czytamy w prezentacji wyników badań.

Wśród pięciu obszarów, w których studenci mogą szczególnie dużo wnieść do rozwoju firmy wymieniono: kulturę organizacyjną (60%), zaawansowaną analitykę (37%), innowacje (37%), zmianę i efektywność organizacji (28%) i efektywność operacji (26%).

Jeśli chodzi o wartość, jaką mogą oni wnieść do polskiej gospodarki po ukończeniu studiów, najczęściej wskazywano na: doświadczenie pracy w międzynarodowym środowisku (53%), umiejętność dostosowania do zmieniających się warunków (47%), umiejętność pracy w zespole (37%) oraz międzynarodowa sieć kontaktów (37%).

Wśród kluczowych aspektów wymarzonej pracy studenci na pierwszym miejscu stawiali wyzwania i złożone projekty (60%) przed atrakcyjnymi warunkami finansowymi (51%) oraz równowagą pracy i życia prywatnego (42%).

Tomasz Oljasz

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)