Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: Uwaga rynków w tym tygodniu skupiona na posiedzeniu EBC

0
Podziel się:
BOŚ Bank: Uwaga rynków w tym tygodniu skupiona na posiedzeniu EBC

Dla inwestorów w tym tygodniu najważniejsze będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), na którym rada prawdopodobnie zdecyduje o wydłużeniu programu QE do połowy 2018 r., redukując od stycznia wartość miesięcznego skupu aktywów uważają ekonomiści BOŚ Banku.

"Oczekujemy, że rada zdecyduje o wydłużeniu programu QE do połowy 2018 r., redukując od stycznia wartość miesięcznego skupu aktywów do ok. 40 mld EUR. Wzrost znaczenia ryzyka kursowego wspiera oczekiwania utrzymania bieżących zapisów 'forward guidance', w tym dla ścieżki stóp procentowych (brak rozpoczęcia podwyżek stóp do momentu zakończenia programu QE)" - uważają analitycy BOŚ Banku.

Ich zdaniem, w trakcie bieżącego tygodnia ponownie nieco więcej uwagi rynki będą zapewne przypisywać sytuacji w Katalonii oczekując na reakcję władz katalońskich oraz ostateczne, pod koniec tygodnia, decyzje władz centralnych.

"Podtrzymujemy naszą ocenę niskiego prawdopodobieństwa scenariusza kryzysowego w Katalonii, w następstwie realizacji scenariusza niepodległościowego, biorąc pod uwagę istotne ryzyka gospodarcze takiej decyzji, jak np. wyjście z Unii Europejskiej, w tym unii monetarnej, jak i małe prawdopodobieństwo przeforsowania takiego scenariusza na poziomie centralnym (znacząca przewaga w parlamencie hiszpańskim zwolenników utrzymania jedności Hiszpanii)" - czytamy w komentarzu.

Dodają, że wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje decyzja o przedterminowych wyborach do regionalnego parlamentu i rozpoczęcie z nowymi władzami rozmów dot. statusu regionu w przyszłości.

"Premier Hiszpanii Mariano Rajoy po decyzji rządu o uruchomieniu art. 155 zapowiedział przeprowadzenie wyborów w regionie najszybciej jak to możliwe, nie później niż w przeciągu kolejnych 6 miesięcy. Taką decyzję może podjąć w tygodniu bieżącym sam parlament Katalonii, co zapewne uspokoiłoby nastroje, nie można jednak wykluczyć decyzji władz Katalonii o formalnym ogłoszeniu niepodległości, co wiązałoby się z użyciem rozwiązań siłowych i w efekcie ponownie poskutkowało wyprzedażą aktywów europejskich i wzrostem globalnej premii za ryzyko" - czytamy dalej.

Według ekonomistów, kolejne tygodnie przyniosą także informacje dot. ostatecznych decyzji włoskiego parlamentu dot. zmian w prawie wyborczym i mogą otworzyć dyskusję dot. terminu wyborów parlamentarnych w 2018 r. Ponadto w kolejnych tygodniach powinno pojawiać się także więcej informacji dot. rozpoczętych w tygodniu minionym rozmów koalicyjnych w Niemczech (pomiędzy CDU/CSU, FDP oraz partią Zielonych).

"Niepewność dot. nominacji na prezesa Fed w tygodniach nadchodzących będzie zapewne utrzymywała się. Wciąż jednak to dane makroekonomiczne będą kluczowe dla decyzji FOMC dot. polityki pieniężnej. Oczekując zatem jedynie bardzo powolnego wzrostu inflacji w kwartałach kolejnych, przy zmianach w zakresie programu QE od IV kw. 2017 r., oczekujemy jedynie niewielkiej skali podwyżek stóp procentowych w USA w średnim okresie. Pozostajemy także bardzo sceptyczni co do szybkiego procesu wdrożenia reformy podatkowej w kształcie dotychczas zaprezentowanym przez administrację prezydenta. Biorąc pod uwagę powyższe dostrzegamy potencjał dla korekty poziomu rentowności obligacji skarbowych w USA, co powinno wspierać także papiery krajowe, ograniczając potencjalny negatywny wpływ wzrostu globalnej premii za ryzyko np. z tytułu sytuacji politycznej w Europie" - podsumowali analitycy.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)