Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bury: Są chętni na akcje Enei

0
Podziel się:

Większościowym pakietem oprócz szwedzkiego Vattenfalla interesuje się trzech inwestorów branżowych.

Bury: Są chętni na akcje Enei

Większościowym pakietem akcji grupy energetycznej Enea, który Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać we wrześniu-październiku, oprócz szwedzkiego Vattenfalla, który posiada ponad 18 proc. walorów Enei, interesuje się trzech poważnych inwestorów branżowych, poinformował agencję ISB Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykę.

Z ustaleń ISB wynika, że chodzi o RWE, CEZ i GDF Suez. _ Dzisiaj poważnie akcjami Enei interesuje się obok Vattenfalla kilku dużych europejskich graczy _ - powiedział ISB Bury. Choć minister nie chciał wymienić zainteresowanych podmiotów, z ustaleń ISB wynika, że chodzi o RWE, CEZ i GDF Suez.

Wiceminister dodał, że Skarb Państwa liczy na to, iż pakiet kontrolny tej spółki, przeznaczony do zbycia, zostanie sprzedany na pewno powyżej kwoty jaką oferowali, informując o tym w mediach pracownicy Grupy Enea. Kwota, która wówczas _ pojawiła się na rynku _ to 5 mld zł.

_ To nie jest tak, że będziemy prywatyzować pod przymusem i za wszelka cenę. Musi być dobry inwestor, dobra cena i tylko pod tym warunkiem dojdzie do transakcji _ - podkreślił wiceminister.

Bury poinformował, że nad procesem sprzedaży akcji Enei wciąż pracuje doradca. _ Myślę, że swoją pracę zakończy do końca lipca i wtedy będziemy odbierać analizy _ - powiedział. Dodał, że wykażą one m.in. ile jest wart pakiet kontrolny, jaka powinna być premia za przejęcie kontroli przez inwestora, i w jaki sposób MSP będzie prowadzić sprzedaż.

Minister podkreślił, że decyzja o tym, czy wybór inwestora nastąpi poprzez wezwanie, czy poprzez zaproszenie do negocjacji powinna zapaść w sierpniu" - powiedział.

Według niego, Skarb Państwa będzie gotowy na odpowiedź na wezwanie w już w III kwartale. _ Myślę, że we wrześniu-październiku bylibyśmy w stanie na nie odpowiedzieć _ - powiedział.

Według stanu na 31 marca br. (za raportem za I kw. 2009) najwięksi akcjonariusze spółki to: Skarb Państwa (76,48 proc.), Vattenfall AB (18,67 proc.), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (2,50 proc.), Enea SA (0,26 proc. - akcje nabyte w ramach opcji stabilizacyjnej), zaś pozostali akcjonariusze posiadali 2,09 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)