Notowania

ena
10.07.2009 12:20

Bury: Są chętni na akcje Enei

Większościowym pakietem oprócz szwedzkiego Vattenfalla interesuje się trzech inwestorów branżowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Większościowym pakietem akcji grupy energetycznej Enea, który Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać we wrześniu-październiku, oprócz szwedzkiego Vattenfalla, który posiada ponad 18 proc. walorów Enei, interesuje się trzech poważnych inwestorów branżowych, poinformował agencję ISB Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykę.

Z ustaleń ISB wynika, że chodzi o RWE, CEZ i GDF Suez. _ Dzisiaj poważnie akcjami Enei interesuje się obok Vattenfalla kilku dużych europejskich graczy _ - powiedział ISB Bury. Choć minister nie chciał wymienić zainteresowanych podmiotów, z ustaleń ISB wynika, że chodzi o RWE, CEZ i GDF Suez.

Wiceminister dodał, że Skarb Państwa liczy na to, iż pakiet kontrolny tej spółki, przeznaczony do zbycia, zostanie sprzedany na pewno powyżej kwoty jaką oferowali, informując o tym w mediach pracownicy Grupy Enea. Kwota, która wówczas _ pojawiła się na rynku _ to 5 mld zł.

_ To nie jest tak, że będziemy prywatyzować pod przymusem i za wszelka cenę. Musi być dobry inwestor, dobra cena i tylko pod tym warunkiem dojdzie do transakcji _ - podkreślił wiceminister.

Bury poinformował, że nad procesem sprzedaży akcji Enei wciąż pracuje doradca. _ Myślę, że swoją pracę zakończy do końca lipca i wtedy będziemy odbierać analizy _ - powiedział. Dodał, że wykażą one m.in. ile jest wart pakiet kontrolny, jaka powinna być premia za przejęcie kontroli przez inwestora, i w jaki sposób MSP będzie prowadzić sprzedaż.

Minister podkreślił, że decyzja o tym, czy wybór inwestora nastąpi poprzez wezwanie, czy poprzez zaproszenie do negocjacji powinna zapaść w sierpniu" - powiedział.

Według niego, Skarb Państwa będzie gotowy na odpowiedź na wezwanie w już w III kwartale. _ Myślę, że we wrześniu-październiku bylibyśmy w stanie na nie odpowiedzieć _ - powiedział.

Według stanu na 31 marca br. (za raportem za I kw. 2009) najwięksi akcjonariusze spółki to: Skarb Państwa (76,48 proc.), Vattenfall AB (18,67 proc.), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (2,50 proc.), Enea SA (0,26 proc. - akcje nabyte w ramach opcji stabilizacyjnej), zaś pozostali akcjonariusze posiadali 2,09 proc.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: ena, cez, bury, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz