Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BZ WBK: Najlepsze produkty na eksport: meble, zbożowe i cukiernicze, motoryzacja

0
Podziel się:
BZ WBK: Najlepsze produkty na eksport: meble, zbożowe i cukiernicze, motoryzacja
bFehAvRx

Najlepsze sektory polskiego eksportu to meble, na drugiej pozycji znalazły się produkty zbożowe i cukiernicze, zaś na trzecim miejscu uplasował się sektor automotive, wynika trzeciej edycji rankingu BZ WBK "Eksportowe TOP50". Sektor meblarski utrzymuje się na pierwszej pozycji w zestawieniu kolejny rok.

"Branża meblarska zdecydowanie zasługuje na docenienie w kontekście eksportu i to nie tylko ze względu na bardzo wysoką wartość wywozu i jego dynamikę - 12% r/r, ale także dlatego, że wśród wszystkich 50 kategorii rankingu, to właśnie meble mają największy dodatni bilans handlowy, rzędu 36 932 mln zł" - powiedział dyrektor kredytowy ds. sektorów Banku Zachodniego WBK Feliks Bentkowski, cytowany w materiale. Sprzedaż zagraniczna dla sektora meblarskiego wyniosła 48 014 mln zł w 2016 r.

Podobnie jak rok temu, również produkty zbożowe i cukiernicze, czyli m.in. ciastka utrzymały się na drugim miejscu w rankingu.

bFehAvRz

"Duże ambicje mają też eksporterzy wyrobów czekoladowych. W tym roku produkty z kakao są na 4. miejscu zestawienia, co jest dużym awansem (o 4 pozycje) w porównaniu z zeszłym rokiem. W branży rolno-spożywczej dobrych perspektyw na zagranicznych rynkach mogą spodziewać się także firmy eksportujące mięso i podroby jadalne (9. pozycja)" - czytamy dalej.

Obok mebli, kolejny sektor związany z wyposażeniem domów wnętrz to drewno i artykuły z drewna; węgiel drzewny (6. miejsce w rankingu). "Tutaj prym wiodą materiały budowlane dla domów, jak okna, drzwi, panele podłogowe itp." - czytamy w materiale.

Sektor automotive awansował na 3. miejsce w ranking z 6. miejsca w zeszłym roku.

"Ten awans to dobra wiadomość na przyszłość i sugeruje utrzymanie się bardzo dynamicznego rozwoju eksportu pojazdów nieszynowych oraz ich części. W minionym roku wyniósł on aż 95 446 mln i odnotował wzrost o 18% r/r. Wysoko w rankingu uplasowała się również inna kategoria związana z transportem. Statki powietrzne, kosmiczne i ich części zajęły 16. pozycję" - czytamy również.

bFehAvRF

Jak podkreślili autorzy raportu, ciekawym debiutem w rankingu, na 7. pozycji są "książki, gazety, obrazki i inne wyroby przemysłu poligraficznego".

"Ekspansja zagraniczna jest pomysłem na rozwój właściwie dla każdej firmy. Wśród naszych klientów jest wielu eksportowych tygrysów, którzy reprezentują niszowe branże. Na pewno coraz większe ambicje na rozwój za granicą obserwujemy wśród firm napędzanych innowacjami. Jednocześnie jednak firmy działające w tradycyjnych sektorach produkcyjnych pozostają kluczowymi graczami" - powiedziała dyrektor obszaru bankowości korporacyjnej BZ WBK Agnieszka Wolska, cytowana w materiale.

Ranking wskazuje również na obiecujące są perspektywy eksportu polskiej branży chemicznej i kosmetycznej - 5. miejsce w rankingu (awans aż o 11 pozycji).

"Wśród całych gałęzi przemysłu obecnych w zestawieniu, wyróżnić należy także branżę odzieżową i dodatków, obuwia oraz galanterii. Najwyżej w rankingu ,,Eksportowe TOP50 2017" znalazły się artykuły skórzane, które w tym roku trafiły na 11 pozycję. Perspektywy dla branży obuwniczej oceniono na 15. pozycję. Odzież i dodatki są na miejscu 32" - podsumowano.

bFehAvRG

10 najbardziej perspektywicznych działów eksportu wg rankingu "Eksportowe TOP50"

lp. Kategoria Wartość eksportu w mln zł w 2016 r. Dynamika eksportu 2016/2015 r.
1 Meble; pościel, materace, stelaże pod materace, poduszki itp.; lampy i oprawy oświetleniowe; reklamy świetlne znaki informacyjne itp.; budynki prefabrykowane 48 014 12%
2 Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; pieczywa cukiernicze 8 739 17%
3 Pojazdy nieszynowe oraz ich części i akcesoria 95 446 18%
4 Kakao i przetwory z kakao 6 505 5%
5 Olejki eteryczne i rezinoidy; preparaty perfumeryjne, kosmetyczne lub toaletowe 11 787 16%
6 Drewno i artykuły z drewna; węgiel drzewny 16 768 10%
7 Książki, gazety, obrazki i pozostałe wyroby przemysłu poligraficznego, drukowane; manuskrypty, maszynopisy i plany 5 802 13%
8 Zabawki, gry i artykuły sportowe; ich części i akcesoria 5 388 17%
9 Mięso i podroby jadalne 17 758 8%
10 Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku 90 885 1%
bFehAvSa
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)