Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BZ WBK SA liczy na poprawę wyników finansowych w 2002 roku

0
Podziel się:

Mimo malejącej marży odsetkowej Bank Zachodni WBK SA liczy na zwiększenie zysku netto w 2002 roku w porównaniu z 2001 rokiem, kiedy zysk wyniósł 151,4 mln zł

- poinformował PAP Jacek Kseń, prezes banku.

'Mimo trudnych warunków makroekonomicznych i malejących marż, oczekuję wyniku lepszego niż w roku ubiegłym' - powiedział Kseń w w środowym wywiadzie dla PAP.

W tym roku BZ WBK zamierza także poprawić wskaźnik rentowności kapitałów (zwrot z kapitału) do 12-17 proc. z 9,3 proc., a wskaźnik koszty/dochody do około 60 proc. z obecnych ponad 70 proc.

'Zamierzamy w tym roku poprawić wskaźnik rentowności z kapitałów do 12-17 proc. z 9,3 proc., a w przyszłym roku do 20 proc. Chcemy także poprawić wskaźnik koszty/dochody w tym roku do około 60 proc.' - powiedział Kseń.

NIE POTRZEBA TWORZYĆ REZERW Z TYTUŁU FUZJI

Zdaniem prezesa Ksenia wynik finansowy banku w tym roku nie będzie obciążony koniecznością tworzenia rezerw z tytułu fuzji Banku Zachodniego SA z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym SA.

'Ten rok powinien być dla nas relatywnie dobry. Rezerwy z tytułu fuzji zostały już poniesione i uwzględnione w wynikach za 2001 rok' - dodał Kseń.

Zdaniem analityków słaby wynik banku w czwartym kwartale 2001 roku (BZ WBK odnotował stratę netto w wysokości 8,8 mln zł) był spowodowany głównie odpisaniem kosztów restrukturyzacji oraz zaksięgowaniem kosztów wdrożenia systemu informatycznego i innych kosztów fuzji.

Według prezesa bank będzie chciał umacniać pozycję na rynku i zwiększać zysk dzięki kontroli kosztów, wykorzystaniu efektu synergii, będącego efektem połączenia banków i aktywnej sprzedaży produktów banku.

'Będziemy poszukiwać możliwości zwiększenia zysków poprzez działalność leasingową, rozwijanie systemu kart płatniczych i coraz lepiej funkcjonujące fundusze powiernicze' - uważa prezes.

'Mamy nadzieję, że wraz z ożywieniem gospodarczym, do którego może dojść w drugiej połowie roku, będziemy mogli liczyć na zwiększenie kredytów gospodarczych, a szczególnie kredytów hipotecznych' - dodał Kseń.

BZ WBK SA będzie także szukał dodatkowych zysków z obsługi płatności zagranicznych.

BZ WBK NIE SPRZEDA 10 PROC. PTE CU WBK

Prezes zapewnił, że BZ WBK nie sprzeda 10 proc. Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego CU BPH WBK SA i nie będzie inwestować w bancassurance.

'Nie przewidujemy w najbliższym czasie sprzedaży pakietu akcji w PTE. Współpraca akcjonariuszy układa się dobrze' - powiedział prezes.

BZ WBK nie planuje w najbliższym czasie rozwoju bancassurance (współpraca banków i firm ubezpieczeniowych, polegająca m.in. na wspólnej dystrybucji produktów), ponieważ nie ma wystarczających zachęt podatkowych, aby taką działalność rozwijać.

'Na razie nastawiamy się na dobrze prosperujące fundusze powiernicze. Cały czas brakuje zachęt podatkowych, aby rozwijać bancassurance' - uważa Kseń.

AIB NIE MA POWODÓW, ABY POZBYWAĆ SIĘ POLSKIEGO BANKU

Zdaniem prezesa główny akcjonariusz polskiego banku, czyli irlandzka grupa AIB, mająca ponad 70 proc. akcji, nie powodów, aby sprzedawać BZ WBK.

'Nie mam żadnych informacji o zamiarze sprzedaży polskiego biznesu przez AIB. Z finansowego punktu widzenia AIB nie potrzebuje sprzedawać polskiego banku' - uważa Kseń.

Obecne kłopoty grupy AIB są efektem działalności maklera walutowego Allfirst Johna Rusnaka, który spekulując na wzroście kursu jena wobec dolara i maskując swoje operacje transakcjami terminowymi, doprowadził w 2001 roku do strat w wysokości 691 mln USD.

Straty w grupie AIB to największy skandal bankowy od czasu upadku Barings Banku, którego pogrążyły operacje maklera Nicka Leesona na azjatyckich rynkach.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)