Notowania

cez
15.10.2010 10:02

CEZ nie sprzeda aktywów w Polsce i Bułgarii

Będzie tez kontynuować inwestycje w opalane węglem elektrownie w Czechach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czeski koncern energetyczny CEZ, notowany między innymi na GPW, nadal jest w stanie sfinansować rozbudowę elektrowni jądrowej w Temelinie, pomimo zmniejszenia planu inwestycyjnego do 333 mld z 425 mld koron czeskich, poinformował prezes spółki Martin Roman.

Prezes zaprzeczył też doniesieniom czeskich mediów, według których CEZ miałby sprzedać swoje aktywa w Polsce i Bułgarii.

_ Choć CEZ obciął planowane inwestycje do 333 mld koron (19 mld USD) z 425 mld koron, zdolność sfinansowania rozbudowy elektrowni jądrowej Temelin pozostaje niezmieniona, podał dziennik ' Mlada Fronta Dnes', cytując prezesa Martina Romana _ - napisano w depeszy Bloomberga.

Roman wyjaśnił, że rozbudowa Temelina opóźnia się, ponieważ oferenci muszą udowodnić, że będą w stanie wykonać zlecenia na czas i w ramach obowiązującego budżetu, podała też agencja.

_ CEZ nie planuje obecnie sprzedaży aktywów w Polsce i w Bułgarii, jak powiedział Roman MFD. Będzie tez kontynuować inwestycje w opalane węglem elektrownie w Czechach _ - podał także Bloomberg.

Także w tym tygodniu czeski dziennik _ Hospodarske Noviny _ poinformował, powołując się na nieoficjalne informacje, że CEZ planuje ograniczyć inwestycje w Bułgarii, Rumunii i w Polsce, jak podał należący do Euromoney Group (podobnie jak ISB) serwis analityczny IntelliNews.

Przyczyną ograniczeń, według _ HN _, miałaby być konieczność ograniczenia zadłużenia ze względu na dalsze potrzeby pożyczkowe związane z budową trzeciego i czwartego bloku energetycznego w Temelinie.

W sierpniu, prezentując wyniki za I półr. Roman zapowiedział, że CEZ skupi się obecnie w Czechach na ciepłownictwie i ograniczyć ekspansję za granicą, gdzie chce przede wszystkim konsolidować oraz umacniać istniejący majątek.

CEZ podał też w sierpniu, że od początku roku grupa zainwestowała już 23,0 mld CZK, w tym inwestycje odtworzeniowe pochłonęły 8,2 mld CZK.

W I poł. 2010 roku spółka miała 28,66 mld CZK skonsolidowanego zysku netto wobec 34,86 mld CZK zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 98,68 mld CZK wobec 97,06 mld CZK.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: cez, energetyka, temelin, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz