Notowania

bank
15.07.2010 06:08

Chiński bank wchodzi na giełdę i planuje rekord świata

Oferta publiczna akcji Rolniczego Banku Chin była jedną z dwóch największych w historii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dziś na giełdzie w Szanghaju zadebiutowały akcje Rolniczego Banku Chin, (Agricultural Bank of China, AgBank). Oferta publiczna akcji banku była jedną z dwóch największych w historii światowych giełd. Nie jest jednak wykluczone, że okaże się ona rekordowa.

Akcje były sprzedawane równocześnie poprzez parkiety w Szanghaju i Hongkongu (debiut 16 lipca). W przypadku tego pierwszego prawo do zakupów mieli tylko obywatele Chin. Nabyli oni 22,4 mld akcji po 2,68 juana (40 centów) każda. Tak więc wartość sprzedanych tam akcji wyniosła około 8,8 mld dolarów. Zainteresowanie akcjami wśród Chińczyków było jednak dziesięciokrotnie większe.

22,1 mld dolarów

tyle może wynieść oferta publiczna akcji Rolniczego Banku chin
Natomiast na giełdzie w Hongkongu inwestorzy mogli nabyć 25,4 mld akcji, które zostały wycenione na 3,2 dolarów hongkońskich, czyli około 41 centów. Poprzez giełdę w Hongkongu sprzedano więc akcje za ponad 10,4 mld dolarów amerykańskich. W tej sytuacji wartość całej emisji wyniosła 19,2 mld dolarów. Kwota ta byłaby zapewne znacznie wyższa – według analityków mogłaby wynieść nawet 30 mld dolarów – gdyby nie kiepska sytuacja na rynkach.

W ciągu 30 dni od debiutu może jednak zapaść decyzja o skierowaniu do sprzedaży dodatkowych akcji, których wartość po cenie emisyjnej wyniesie około 2,9 mld dolarów. Tym samym całość podskoczy do około 22,1 mld dolarów.

Jeżeli tak się stanie pierwotna oferta publiczna akcji Rolniczego Banku Chin będzie największą w historii giełd światowych. Dotychczasowy rekord dzierży także chiński bank Industrial and Commercial Bank of China, który pojawił się na giełdzie w 2006 roku. Wtedy inwestorzy nabyli akcje za 21,9 mld dolarów. Inne duże oferty to: NTT Mobile ) - 18,4 mld dolarów, Visa - 17,9 mld dolarów i AT&T Wireless - 10,6 mld dolarów.

Największym pojedynczym udziałowcem AgBank – poza państwem chińskim, które nadal będzie posiadać większościowy pakiet akcji - został katarski narodowy fundusz inwestycyjny, który według prospektu emisyjnego kupił akcje warte 2,8 mld dolarów. Udziały za 800 mln dolarów nabył Kuwait Investment Authority. Wśród pozostałych nabywców akcji są między brytyjski Standard Chartered Bank (500 mln dolarów) i holenderski Radobank (250 mln dolarów).

Rolniczy gigant z Państwa Środka*447 tysięcy*

tyle osób jest zatrudnionych w Rolniczym Bank Chin

Rolniczy Bank Chin został założony w 1951 roku. Jest jednym z czterech największych chińskich banków, a równocześnie ostatnim, z tej czwórki, który nie był dotychczas notowany na giełdzie. Ponadto jest trzecim największym pożyczkodawcą w Państwie Środka, a depozyty w nim złożone przekraczają ponad bilion dolarów.

ABC posiada największą sieć oddziałów spośród chińskich banków, która wynosi 24 tysiące placówek. W ubiegłym roku odnotował on zyski w kwocie 9,5 mld dolarów, a jego kapitalizacja, licząc po cenie emisyjnej, to około 130 mld dolarów.

Dla porównania amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs jest na rynku wyceniany na około 70 mld dolarów, a CityGroup na 113 mld dolarów. Największa spółka notowana na warszawskim parkiecie - PKO BP - może się pochwalić kapitalizacją na poziomie 15 mld dolarów.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Chińska gospodarka dogania japońską ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chinska;gospodarka;dogania;japonska,18,0,570642.html )[ ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/chiny;koncza;ze;sztywnym;kursem;juana,23,0,634647.html )
* [ Chiny kończą ze sztywnym kursem juana ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/chiny;koncza;ze;sztywnym;kursem;juana,23,0,634647.html )[ ]( http://news.money.pl/artykul/facebook;dla;rolnikow;pomaga;chinczykom,94,0,638558.html )
* [ "Facebook dla rolników" pomaga Chińczykom ]( http://news.money.pl/artykul/facebook;dla;rolnikow;pomaga;chinczykom,94,0,638558.html )
Tagi: bank, chiny, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz