Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciech kupi "resztówki" spółek chemicznych od państwa

0
Podziel się:

Spółka chemiczna Ciech podpisała ze Skarbem Państwa umowę objęcia akcji spółki i przeniesienia aportu w postaci resztówek spółek Grupy: ZCh Organika-Sarzyna, ZCh Zachem i ZCh Alwernia. W ten sposób realizowane są uchwały podjęte przez zwyczajne walne zgromadzenie spółki z 30 czerwca br. w sprawie emisji aportowej.

Ciech kupi "resztówki" spółek chemicznych od państwa
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ Podpisana umowa stanowi kolejny krok w procesie wymiany należących do Skarbu Państwa resztówek w Alwerni, Sarzynie i Zachemie w zamian za akcje Ciech. Przedsięwzięcie rozpoczęte na podstawie porozumienia z 26 maja br. czerwca jest kolejnym działaniem porządkującym aktywa Grupy. Realizowany projekt ma także na celu wypełnienie zobowiązań podjętych przez Ciech w umowie nabycia zakładów w Bydgoszczy i Nowej Sarzynie. Działania te są elementem realizowanego w Grupie Ciech Planu Restrukturyzacji _ - głosi komunikat.

W wyniku podpisanej umowy, w zamian za 1 699 909 swoich akcji emitowanych po cenie 26,06 zł Ciech otrzyma: 5,15% akcji Zakładów Chemicznych Zachem, 5,06% akcji Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna oraz 25,01% akcji Zakładów Chemicznych Alwernia należących dotychczas do Skarbu Państwa. W rezultacie operacji kapitał akcyjny Ciech zostanie podniesiony o 3,33 procent.

_ Podpisana dziś umowa jak i cały proces emisji aportowej są korzystne dla spółki i akcjonariuszy. Dzięki realizacji tego projektu uporządkowane zostaną aktywa Grupy i zwiększy się jej przejrzystość _ - powiedział prezes Ciechu Ryszard Kunicki.

Zgodnie z zawartymi w 2006 roku umowami nabycia ZCh Zachem oraz ZCh Organika-Sarzyna, Ciech miał obowiązek odkupienia od Skarbu Państwa mniejszościowych pakietów akcji obu firm. Obecnie kosztowałoby to ponad 26 mln zł i spowodowałby wypływ znaczących środków pieniężnych potrzebnych spółce w trakcie restrukturyzacji. Dlatego Ciech, który od dłuższego czasu poszukiwał najkorzystniejszego rozwiązania, zdecydował się na emisję aportową.

Z kolei przejęcie od Skarbu Państwa pakietu 25,01 proc. akcji ZCh Alwernia może istotnie usprawnić proces sprzedaży akcji tej spółki, umożliwiając jego realizację w jednej transakcji. Obecnie Ciech posiada 73,75 proc. akcji Alwernii. Ciech podkreślał we wcześniejszym komunikacie, że przejęcie wszystkich akcji _ uprości proces dezinwestycji _.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)