Notowania

cie
11.02.2011 11:25

Ciech sfinalizował umowę kredytu refinansowego na 840 mln zł

Firma chemiczna Ciech podpisała z siedmioma bankami komercyjnymi 5-letnią umowę kredytu w kwocie 840 mln zł, przeznaczonego na refinansowanie istniejącego zadłużenia w kwocie ok. 1,2 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monkeybusinessimages/Dreamstime)

- _ Umowa określa warunki refinansowania istniejącego zadłużenia pomostowego, pomniejszonego o 400 mln zł, które grupa spłaci do końca I kw. tego roku. Łączna kwota nowych kredytów przeznaczonych na refinansowanie zadłużenia konsorcjalnego i finansowanie działalności bieżącej wyniesie ok. 840 mln zł _ – czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że stroną nowego finansowania będzie również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który ma udzielić grupie dodatkowego kredytu inwestycyjnego w wysokości 300 mln zł. „Udział EBOiR w nowym finansowaniu wymaga uzyskania jeszcze ostatecznej decyzji rady dyrektorów banku.

Ciech podał, że środki z EBOR-u zostaną uruchomione w II poł. 2012 roku i będą przeznaczone na współfinansowanie programu inwestycyjnego Grupy Ciech. Uruchomienie kredytów nastąpi po przystąpieniu do umowy kredytowej przez EBOR.

- _ Podpisana w czwartek umowa kredytowa nie tylko zapewnia grupie możliwość finansowania nakładów inwestycyjnych oraz bieżącej działalności, ale również zmniejsza nasze koszty finansowe dzięki uzyskanemu obniżeniu marż odsetkowych _ – powiedział Rafał Rybkowski, członek zarządu Ciech odpowiedzialny za finanse, cytowany w komunikacie.

Nowa struktura finansowania dostosowana jest do potrzeb grupy, eksportera netto, dzięki możliwości wykorzystania około 25% kwoty kredytów banków komercyjnych oraz całego kredytu inwestycyjnego EBOR w euro.

W styczniu Ciech podpisał tzw. list mandatowy z EBOR-em i siedmioma bankami komercyjnymi na finansowanie działalności w łącznej kwocie ok. 1,2 mld zł.

Banki komercyjne, które podpisały umowę to: DnB Nord Polska, Bank Handlowy, Bank Millennium, Bank Pekao SA, BRE Bank, ING Bank Śląski i PKO Banki Polski.

Nowe finansowanie obejmuje: dwuwalutowy refinansowy kredyt terminowy w PLN i EUR o łącznej wartości w przybliżeniu 739 mln zł, wielowalutowy kredyt rewolwingowy (dostępny do wykorzystania również w postaci gwarancji i akredytyw) o wartości 100 mln zł udzielany przez banki komercyjne, dodatkową linię gwarancyjną w maksymalnej kwocie 11,7 mln euro udzielona na rzecz S.C. CET Govora SA przez Bank Pekao SA i terminowy kredyt inwestycyjny w euro o wartości 300 mln zł udzielany przez EBOR.

Ostateczny termin spłaty dla kredytów to 31 marca 2016 r. i 31 grudnia 2014 r. dla dodatkowej linii gwarancyjnej Pekao SA.

Tagi: cie, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz