Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Co robić by nie stracić na Tauronie?

0
Podziel się

Spółka energetyczna straciła wczoraj na debiucie 1,55 procent.

Co robić by nie stracić na Tauronie?
(PAP/Leszek Szymański)
bEiaLJPF

Ministrowi Aleksandrowi Gradowi nie udało się przełamać złej passy prywatyzowanych spółek energetycznych na giełdzie. W dniu debiutu straciły 1,55 procent.Jeżeli liczyłeś na szybki zysk, sprzedaj akcje Tauronu przy najbliższym odbiciu.

Na zdjęciu: Dariusz Libera (prezes Tauronu), Aleksander Grad (minister skarbu), Ludwik Sobolewski, (prezes GPW)
.

Tymczasem jeżeli wierzysz, że firma jest solidna ma przed sobą dobre perspektywy, papiery możesz trzymać. Choć na zyski będzie trzeba poczekać. - _ Chyba wszyscy spodziewali się lepszego debiutu Tauronu. Niestety złe nastroje na rynkach bardzo go popsuły _ - przyznaje Paweł Cymcyk, analityk z AZ Finanse. - _ Najważniejsze, by teraz drobni inwestorzy nie panikowali i w pośpiechu nie sprzedawali akcji _.

bEiaLJPH

Zdaniem Cymcyka jest szansa, by jeszcze w ciągu najbliższych sesji kurs Tauronu wzrósł do poziomu o 4-5 procent powyżej ceny emisyjnej. - _ To będzie dobra okazja do sprzedaży dla osób, które inwestowały z założeniem, że pozbędą się akcji Tauronu już na debiucie _ - uważa analityk.

Przede wszystkim ograniczać straty

I chociaż zysk nie będzie duży, to przynajmniej pozwoli inwestorom uniknąć strat. - _ Ten debiut pokazał, że chociaż cena akcji była bardzo atrakcyjna, to duzi gracze najwidoczniej cały czas nie mają przekonania do branży energetycznej i akcje tych spółek jeszcze długo będą notowane ze sporym dyskontem wobec wycen sporządzonych przez analityków _ - zauważa Marcin R. Kiepas, analityk z DM XTB.

A te wyceny jeszcze przed debiutem wyglądały bardzo przyzwoicie. Nikt nie obstawiał tak niskiej ceny akcji Tauronu.

bEiaLJPN
Wyceny Tauronu według domów maklerskich
dom maklerski wycena spółki w mld zł wycena akcji w zł niedoszacowanie* w proc.
UniCredit 12-14,4 6,82-8,18 33-60
ING Securities 11,2-13,1 6,36-7,44 24-45
DI BRE 12,9-13,1 7,33-7,44 43-45
PKO BP 11-13,3 6,25-7,56 22-47
DM BOŚ 11,5-15,2 6,53-8,64 27-68

Źródło: Money.pl na podstawie danych domów maklerskich, Parkiet

  • Różnica pomiędzy wyceną instytucji finansowej, a ceną emisyjną akcji

Chociaż spółka energetyczna ma przed sobą spory potencjał wzrostów, to skorzystają z niego tylko inwestorzy długoterminowi. I muszą sami odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opłaci im się zamrożenie pieniędzy na dłuższy okres.

Dywidendy i zniżki na prąd

Argumentem, który może skusić inwestorów do trzymania akcji przez dłuższy czas, są dywidendy. Spółka obiecuje, że będzie dzielić się zyskami z inwestorami.

bEiaLJPO

- _ Koncepcja jest taka, że mimo inwestycji i poprawy efektywności chcemy, by właściciele korzystali z dywidendy. Mamy dwa horyzonty czasowe. W ciągu najbliższych kilku lat, powiedzmy że do pięciu, chcemy wypłacać mniej, a w dłuższym horyzoncie więcej, maksymalnie do 50 procent zysku _ - pod koniec maja deklarował prezes Tauronu Dariusz Libera.

Tauron zachęca też inwestorów do trzymania akcji obietnicą zniżek w opłatach za prąd. Mają one wynieść od 5 do 15 procent pod warunkiem, że inwestor nie sprzeda ich co najmniej przez rok.

bEiaLJQi
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)