Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
comp rzeszów
29.09.2005 15:23

Comp Rzeszów planuje w tym roku 4 akwizycje

Comp Rzeszów planuje jeszcze w tym roku akwizycje dwóch spółek w Polsce oraz dwóch spółek na Słowacji za łączną kwotę 63,9 mln zł. W 2006 roku po upublicznieniu na GPW firmy Asset Soft i emisji akcji tej spółki planowane są kolejne przejęcia na Słowacji i w Czechach.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W Polsce przeprowadzimy akwizycje dwóch firm oferujących oprogramowanie własne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw" - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes Compu Rzeszów, Adam Góral.

Góral poinformował, że Comp Rzeszów chce nabyć 96 proc. w jednej z tych spółek oraz 70 proc. w drugiej firmie. Na obydwie spółki rzeszowska spółka przeznaczy 42,4 mln zł.

Łączne planowane w tym roku przychody polskich spółek, które zamierza przejąć Comp Rzeszów to 28 mln zł, a ich zysk netto to 4,5 mln zł.

Grupa Compu Rzeszów i Asset Softu ma się ponadto powiększyć w tym roku o dwie spółki słowackie, których planowana wartość tegorocznych przychodów wyniesie około 45 mln zł, a zysk netto około 4,3 mln zł. Na słowackie spółki Comp Rzeszów chce wydać 21,5 mln zł.

"Dwie akwizycje na Słowacji to również plan na ten rok. W jednej spółce chcemy kupić 55 proc. udziałów. W przypadku drugiej być może poczekamy z zakupem, aż wygra ona jeden z dużych przetargów, w którym uczestniczy" - powiedział Góral.

Większość środków na planowane akwizycje zostanie pozyskana z emisji do 400.000 akcji serii C, z której spółka planuje pozyskać 45 mln zł, a także częściowo ze środków własnych oraz kredytu.

Prezes Compu Rzeszów poinformował, że planowana emisja akcji serii C ma być przeprowadzona z prawem pierwszeństwa dla dotychczasowych akcjonariuszy, a jeżeli WZA nie zaakceptuje tej propozycji to z prawem poboru dla akcjonariuszy.

"Nie skorzystam z prawa pierwszeństwa, sądzę, że po emisji mój udział w spółce spadnie do 38 z 42 proc." - powiedział Góral.

Dodał, że z tego prawa prawdopodobnie skorzystają akcjonariusze finansowi spółki. Poinformował, że nie wie czy swój udział procentowy w akcjonariacie Compu zwiększy w czasie emisji Softbank. Obecnie Softbank posiada 17,5 proc. akcji Compu Rzeszów, a zamierza zwiększyć ten udział jeszcze w 2005 roku do ponad 20 proc., by móc konsolidować rzeszowską spółkę.

Kredyt bankowy oraz własne zasoby gotówkowe zostaną także przeznaczone na drugą ratę zapłaty za spółkę Epsilio w listopadzie tego roku (12 mln zł), potencjalne przejęcia w Polsce w przyszłym roku (5,6 mln zł) oraz na podniesienie kapitału obrotowego Compu Rzeszów (10 mln zł).

Na przyszły rok planowane są kolejne przejęcia w Czechach i na Słowacji, środki na które będą pozyskane z nowej emisji akcji Asset Softu, który ma zadebiutować na warszawskiej GPW w I kwartale 2006 roku.

Góral potwierdził w czwartek, że prawdopodobne jest przekroczenie prognozy zysku netto grupy kapitałowej Comp Rzeszów - Asset Soft na ten rok, a zmiana oficjalnej prognozy może być dokonana w grudniu.

Prognoza grupy zakłada osiągnięcie 20-23 mln zł zysku netto oraz przychody w wysokości 200-220 mln zł.

Tagi: comp rzeszów, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz