Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy akcje JSW podrożeją? Zobacz, co temu zagraża

0
Podziel się:

Debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozczarował inwestorów, ale wyceny analityków są optymistyczne.

Czy akcje JSW podrożeją? Zobacz, co temu zagraża
(PAP/Leszek Szymański)

Otwarcie 3-procentowym wzrostem i spadek do ceny emisyjnej na zamknięciu debiutu Jastrzębskiej Spółki Węglowej na GPW rozczarowały większość inwestorów, którzy zapisali się na akcje JSW.* *Money.pl sprawdził czy warto sprzedać papiery spółki już teraz, czy może lepiej z tą decyzją poczekać.

Kurs akcji JSW podczas debiutanckiej sesji wystartował na poziomie 140,5 zł, czyli 3,3 proc. powyżej ceny emisyjnej. Oznacza to, że inwestor indywidualny, który zapisał się na maksymalny pakiet 75 akcji i pozbył się ich już na otwarciu zarobił - przed uwzględnieniem prowizji i podatku Belki - 337,50 złotych.

Zdecydowanie gorzej wyglądała sytuacja drobnych graczy, którzy posiadanego pakietu pozbyli się podczas zamknięcia sesji. Ich zysk stopniał z niespełna 340 złotych do zera.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t149127.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/debiut;jsw;na;zywo;inwestorzy;juz;bez;zysku,242,0,866290.html) Debiut JSW na żywo. Inwestorzy już bez zysku
To efekt tego, że akcje węglowej spółki pierwszą sesję na GPW kończyły ceną, po jakiej inwestorzy indywidualni się na nie zapisywali.

Część graczy akcji nie sprzedała i liczy, że sytuacja może być podobna jak w przypadku Tauronu. Ten, co prawda, debiutancką sesję zakończył pod kreską, jednak w ciągu kolejnych 10 tygodni kurs jego akcji wzrósł o około 20 procent.

Zdaniem Money.pl są realne szanse na realizację podobnego scenariusza również w przypadku papierów JSW. Istnieją jednak także argumenty, które mogą przemawiać na niekorzyść posiadaczy akcji węglowego potentata.

Wyceny analityków wyższe niż rynku

Analitycy Raiffeisena, w najnowszym raporcie o JSW z 28 czerwca, ustalili docelową cenę akcji na poziomie 173 złotych.

Jeszcze przed rozpoczęciem zapisów na akcje spółki instytucje finansowe wyceniały wartość JSW od 13,2 do 21,5 mld złotych, czyli za jedną akcję od 110 do 180 złotych. Gdyby uśrednić wszystkie wyceny sporządzone przez instytucje - inwestorzy mogliby liczyć na niemal dziesięcioprocentowy potencjał wzrostu.

Wyceny JSW sporządzone przez analityków
źródło: Money.pl, opracowanie własne na podstawie danych PAP
Instytucja Wycena minimalna (w złotych) Wycena maksymalna (w złotych) Wycena średnia (w złotych)
Citigroup 113,14 155,04 134,09
DI BRE Bank 122,19 161,07 141,63
DM PKO BP 110,62 165,10 137,86
Ipopema Securities 110,62 124,87 117,75
UniCredit 143,31 180,18 161,74
Wood&Company 152,53 174,32 163,42

WIG20 jeszcze we wrześniu?

To, co może zachęcić do kupowania akcji JSW, szczególnie inwestorów instytucjonalnych, to spodziewane rychłe wejście spółki w skład indeksu WIG20. A na tych papierach głównie skupia się uwaga funduszy zza granicy.

Jastrzębska Spółka Węglowa ma szansę stać się blue chipem już podczas najbliższej kwartalnej rewizji indeksów, która nastąpi we wrześniu. Najpóźniej JSW w WIG20 ma pojawić się w grudniu.

Ostateczny termin zależeć będzie od obrotów akcjami JSW na giełdzie w lipcu. Wczorajsza sięgająca ponad 1 mld złotych wartość handlu, pod warunkiem utrzymania chociaż średniego zainteresowania spółką na GPW, znacznie zwiększają szanse, że JSW zadebiutuje w WIG20 już we wrześniu.

Instytucje lubią dywidendę

Jeszcze przed debiutem JSW na GPW akcjonariusze zdecydowali, że z zysku za 2010 rok i lata ubiegłe 130 mln złotych trafi do Skarbu Państwa. Większość zysków pozostawiona została natomiast w spółce.

W długim terminie Jastrzębska Spółka Węglowa w formie dywidendy planuje jednak wypłacać przynajmniej 30 procentskonsolidowanego zysku netto. Zapowiedź dzielenia się zyskiem należy uznać także za czynnik, który powinien pozytywnie wpływać na postrzeganie spółki przez inwestorów instytucjonalnych.

Na drugiej stronie czytaj o czynnikach, które mogą negatywnie wpływać na kurs akcji JSW

Cenom akcji zagrażają znakomite wyniki

Paradoksalnie, argumentem mogącym negatywnie oddziaływać na ceny akcji są bardzo dobre ostatnie wyniki finansowe JSW. W 2010 roku Jastrzębska Spółka Węglowa zarobiła na czysto 1,5 mld złotych. W pierwszym kwartale 2011 roku spółka zarobiła natomiast 619 mln złotych.

źródło: Money.pl

Znakomite wyniki JSW zawdzięcza w dużej mierze cenom surowców. W ostatnim kwartale 2009 roku tona węgla koksowniczego typu hard kosztowała 365 złotych. W pierwszych trzech miesiącach 2011 roku średnio wynosiła już 650 złotych.

Ostatnie osiągnięcia finansowe węglowej spółki są już uwzględnione w wycenach sporządzanych przez analityków. To oznacza, że w razie niespełnienia pokładanych w JSW nadziei, czy pogorszenia koniunktury gospodarczej, w dół mogą pójść także szacunki ekspertów.

Donośny głos związków zawodowych

Choć 10 czerwca zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej porozumiał się ze związkowcami, to silna pozycja związków w spółce z pewnością nie raz jeszcze wpłynie na nastroje posiadaczy akcji JSW.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zarzad;jsw;porozumial;sie;ze;zwiazkowcami,44,0,848940.html) Zarząd JSW porozumiał się ze związkowcami
Pracownikom spółki zagwarantowano między innymi 5,5-procentowe podwyżki płac zasadniczych, czy właśnie akcje JSW. Wcześniej uzyskali oni 10-letnie gwarancje zatrudnienia.

W czasie pogorszenia sytuacji gospodarczej będą one generować dodatkowe koszty. A przy dobrej koniunkturze może się okazać, że 50 związków z ponad 28 tysiącami członków wcale nie powiedziało jeszcze swojego ostatniego słowa.

Skarb Państwa nie potrzebuje połowy udziałów

Po upublicznieniu Jastrzębskiej Spółki Węglowej Skarb Państwa będzie miał jedną akcję ponad 50 procent udziałów w spółce. Choć wygląda to jak chęć zachowania nad nią kontroli, to państwo wcale nie potrzebuje aż tak dużego pakietu.

Statut JSW ogranicza prawo głosu akcjonariuszy do maksymalnie 10 procent. To obostrzenie nie dotyczy jednak Skarbu Państwa pod warunkiem posiadania przez niego w spółce przynajmniej 34 procent plus jednego głosu.

Na zmniejszenie udziałów poniżej 50 procent potrzebna jest zgoda Rady Ministrów. Jej uzyskanie nie powinno być trudne, więc należy się liczyć z tym, że na rynek może trafić kolejny, pokaźny pakiet papierów JSW.

Tylko w tym roku Ministerstwo Skarbu Państwa dwukrotnie zaskoczyło inwestorów sprzedając akcje posiadanych spółek w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu. Pod koniec marca na rynek trafił niemal 12-proc. pakiet akcji Tauronu, a na początku czerwca 10 proc. udziałów w PZU. Obie decyzje w krótkim terminie pociągnęły kursy w dół.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t149127.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/debiut;jsw;na;zywo;inwestorzy;juz;bez;zysku,242,0,866290.html) Debiut JSW na żywo. Inwestorzy już bez zysku Inwestorzy, którzy kupili akcje JSW w ofercie publicznej po 136 zł nie mają powodów do zadowolenia. Kurs waha się w okolicach tej ceny i nie pozwala im zarobić
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t36586.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analitycy;radza;czy;warto;kupowac;akcje;jsw,93,0,850013.html) Analitycy radzą, czy warto kupować akcje JSW Zdaniem ekspertów, kupno papierów węglowej spółki to dobra inwestycja. Zobacz, ile będzie można zarobić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t141684.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/debiut;jsw;zwiazkowcow;wiecej;niz;pracownikow;poznaj;minusy;spolki,211,0,848339.html) Debiut JSW: Związkowców więcej niż pracowników. Poznaj minusy spółki Ponad 50 związków nie przeszkodziło JSW w zwiększeniu zysków o ponad 300 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)