Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy i w co inwestować? Zobacz, co typują eksperci

0
Podziel się:

Analitycy ocenili poszczególne branże oraz wybrali z nich najlepsze i najgorsze spółki.

Czy i w co inwestować? Zobacz, co typują eksperci
(H-Gall/iStockphoto)

Analitycy Millennium DM w swoim raporcie zalecają przeważanie akcji spółek z branży finansowej, metalowej, maszyn górniczych, spożywczej oraz deweloperów. Analitycy rekomendują ponadto _ niedoważaj _ dla spółek paliwowych, pozostałe kluczowe sektory oceniają neutralnie.

- _ W ostatnich tygodniach rynki akcji uspokoiły się po wcześniejszych wstrząsach. Wprawdzie można oczekiwać silnego spowolnienia w europejskich gospodarkach na początku roku (w niektórych krajach recesji) to rynki już z naddatkiem taki scenariusz zdyskontowały. Biorąc pod uwagę cały czas niskie ceny akcji i oczekiwaną poprawę gospodarczą w dalszej części roku 2012, uważamy, że aktualnie jest wyjątkowo korzystny czas na przeważanie akcji w portfelach _ - napisano w raporcie.

Analitycy Millennium DM zalecają inwestorom przeważanie akcji banków, preferując te które posiadają wyższy niż średnia wzrost wolumenów, bezpieczną sytuację pod względem finansowania oraz możliwość wypłaty dywidendy. - _ Wszystkie powyższe cechy charakteryzują ING BSK, Bank Handlowy oraz PKO BP. Biorąc pod uwagę dodatkowo aktualną wycenę spółek, naszym top pickiem jest PKO BP, tuż za nim plasuje się ING BSK _ - napisali.

Millennium DM zaleca też _ przeważaj _ dla akcji firm z branży metalowej. Wśród tej grupy spółek analitycy wyróżnili w raporcie Kęty, które są ich zdaniem najmniej wrażliwe na ewentualne pogorszenie koniunktury gospodarczej. - _ Naszą ulubioną spółką sektora są jednak Kęty, które powinny dobrze sobie radzić nawet przy spowolnieniu gospodarczym dzięki wysokiemu kursowi EUR/PLN _ - podali.

Jako dobrą decyzją inwestycyjną analitycy uznali też akcje producentów maszyn górniczych. - _ Na polskim rynku maszyn górniczych od roku trwa pomyślna koniunktura. Kopalnie zwiększyły budżety i zaczęły nadrabiać zaległości inwestycyjne z ubiegłych lat. Poprawę widać zarówno w wynikach producentów urządzeń górniczych, jak i w ich portfelach zamówień _ - ocenili.

Analitycy Millennium DM zalecili ponadto w raporcie przeważanie walorów firm z sektora spożywczego, spodziewając się wzrostu marż w tej branży. Najlepszą inwestycją mogą być ich zdaniem akcje producentów słodyczy, Mieszka i Coliana. - _ Wzrost awersji inwestorów do ryzyka sprawił, że wzrosty notowań surowców zostały wyhamowane, co w połączeniu z prowadzonymi już podwyżkami cen wyrobów powinno przełożyć się na marże lepsze od ubiegłorocznych. Popyt na produkty spożywcze jest dosyć odporny na wahania koniunktury gospodarczej i dlatego spodziewamy się, że 2012 r. będzie udanym okresem dla spółek spożywczych _ - napisali analitycy w raporcie z 17 stycznia.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m36588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jakie;akcje;wybrac;w;2012;roku;zobacz;prognozy;analitykow,6,0,1000454.html) *Jakie akcje wybrać w 2012 roku? Zobacz prognozy analityków * Na jakim poziomie ten rok zakończy WIG20? Jak wypadną średnie i małe spółki? W co warto zainwestować? Odpowiadają eksperci. Wśród zalecanych do _ przeważania _ deweloperów jako top pick analitycy wskazali Dom Development. - _ Ryzyko wzrostu podaży nowych lokali przed wprowadzeniem w życie tzw. ustawy deweloperskiej dodatkowo zwiększą rekordową ofertę będącą rezultatem ożywienia z 2010 r. Wprowadzenie ustawy deweloperskiej w życie powinno zaowocować uporządkowaniem i profesjonalizacją rynku poprzez wyeliminowanie małych, niestabilnych podmiotów, których miejsce będą wypełniać deweloperzy o ugruntowanej pozycji rynkowej _ - ocenili. _ -
Pierwsze miejsce na naszej liście deweloperów mieszkaniowych zajmuje Dom Development. Spółka jest liderem pod względem sprzedaży, dysponuje ograniczonym zadłużeniem, a zarząd cieszy się wysokim zaufaniem inwestorów _ - dodali.

W raporcie Millennium DM zaleca natomiast _ niedoważaj _ dla akcji spółek z branży paliwowej. Analitycy jako najgorszą inwestycję w tej grupie ocenili walory PGNiG. - _ W 2012 roku nie należy oczekiwać zbyt dużej poprawy warunków makro dla polskich rafinerii. Trudno sobie wyobrazić, aby w okresie wyraźnego spowolnienia marże rafineryjne mocno wzrosły. Niemniej oczekujemy odbicia marż rafineryjnych z poziomów pod koniec 2011 roku, które były najniższe od ponad 9 lat _ - napisali. _ - PGNiG będzie cały czas pod negatywnym wpływem polityki URE, która nie pozwoli na całkowite przerzucenie kosztów bardzo drogiego gazu kupowanego z Rosji, a na dyskontowanie gazu łupkowego jest jeszcze za wcześnie _ - dodali.

Akcje spółek innych sektorów (energetyka, IT, handel detaliczny i FMCG) analitycy ocenili neutralnie. Poniżej rekomendacje Millennium DM dla poszczególnych sektorów, wraz z najlepszymi i najgorszymi spółkami z sektora.

Typy analityków Millennium DM
Branża Rekomendacja Top pick Worst pick
Finanse przeważaj ING BSK PKO BP PZU Bank BPH BZ WBK BGŻ
Paliwa niedoważaj PKN PGNiG
Metale przeważaj Kęty Stalprodukt
Energetyka neutralnie PEP Kogeneracja Tauron
Górnictwo neutralnie LW Bogdanka NWR
Maszyny górnicze przeważaj Bumech -
IT neutralnie Qumak-Sekom Sygnity
Spożywcza przeważaj Mieszko Colian -
Handel detaliczny neutralnie NFI EMF NG2 LPP
Handel FMCG neutralnie Alma Bomi
Deweloperzy mieszkaniowi przeważaj Dom Development Gant
Deweloperzy komercyjni przeważaj Echo GTC -
Pozostałe spółki - Mirbud Rainbow Tours -

źródło: PAP

Więcej na temat inwestowania - czytaj raporty Money.pl
Jakie akcje wybrać w 2012 roku? Zobacz prognozy analityków Na jakim poziomie ten rok zakończy WIG20? Jak wypadną średnie i małe spółki? W co warto zainwestować? Odpowiadają eksperci.
Oszczędzasz w funduszach? Tak sobie radziły Wielka ucieczka od funduszy akcji. W ciągu roku ich aktywa spadły o prawie 10 miliardów złotych.
Chińska waluta zdetronizuje dolara? Strefa euro wchodzi w recesję. Czy w burzliwych czasach rozsądni inwestorzy mogą wiele zyskać? Zobacz, co mówią bankowi analitycy.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)