Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Debiut PKP Cargo. Będzie niższa cena?

0
Podziel się:

Inwestorzy instytucjonalni chcą zapłacić po 68 złotych za jedną akcję.

Debiut PKP Cargo. Będzie niższa cena?
(PKP Cargo)
bEsAqwkB

Budowa książki popytu na akcje PKP Cargo w ofercie publicznej zakończyła się przy cenie 68 zł za papier - poinformowały źródła rynkowe.

_ - Przy tej cenie popyt czterokrotnie przekroczył oferowaną liczbę akcji _ - powiedział rozmówca pragnący zachować anonimowość.

Rozmówcy informowali wcześniej, że oferta odbywa się przy bardzo dobrych nastrojach na rynku. Przedział cenowy w ofercie publicznej PKP Cargo został ustalony na 59-74 zł za akcję. Rynek spodziewał się, że ostateczna cena będzie mniej więcej w środku przedziału cenowego.

bEsAqwkD

Oferta publiczna PKP Cargo obejmuje do 21,7 mln akcji sprzedawanych przez właściciela, grupę PKP. Planowana data debiutu spółki na giełdzie w Warszawie to 31 października tego roku. Do inwestorów indywidualnych ma trafić 15 proc. akcji oferowanych, choć liczba ta może zostać zwiększona do 20 proc.

Na początku października zarządzający i analitycy w rozmowach z PAP wskazywali, że oferta publiczna PKP Cargo jest interesująca, a atrakcyjna wycena firmy to mniej niż 10-krotność zysków prognozowanych na przyszły rok. Konsensus prognoz konsorcjum biur maklerskich i banków inwestycyjnych biorących udział w przygotowywaniu oferty publicznej PKP Cargo na 2014 rok wynosi odpowiednio 344 mln zł zysku netto, 842 mln zł zysku EBITDA oraz 4,78 mld zł przychodów.

Sprzedaż akcji PKP Cargo po cenie maksymalnej oznaczałaby wycenę spółki na poziomie 3,21 mld zł. Konsorcjum doradców biorących udział w przygotowywaniu oferty PKP Cargo w wydanych raportach wyceniało akcje PKP Cargo w przedziale 3,04-4,12 mld zł.

Oferującym akcje spółki w ofercie jest DM PKO BP. Funkcję globalnych koordynatorów oraz współzarządzających księgą popytu pełnić będzie DM PKO BP, Goldman Sachs International oraz Morgan Stanley. Rolę współzarządzających księgą popytu pełnią także Ipopema Securities, Raiffeisen Centrobank AG i UniCredit. Krajowymi współprowadzącymi księgę popytu są DI Investors oraz Mercurius Dom Maklerski.

bEsAqwkJ

PKP Cargo to największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej. Udział PKP Cargo w krajowym rynku przewozów pod względem wykonanej pracy przewozowej wyniósł po ośmiu miesiącach tego roku 59,18 proc.

W całym 2012 roku udział PKP Cargo pod względem pracy przewozowej na rynku krajowym wyniósł 60,3 proc., a udział w rynku przewozów UE 8,5 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

bEsAqwle
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)