Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzja EBC zwiększa możliwość obniżek stóp przez RPP

0
Podziel się:

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obniżyła referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów została obniżona o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc.

Decyzja EBC zwiększa możliwość obniżek stóp przez RPP
(Narodowy Bank Polski/Flickr)

Decyzja EBC o obniżce poziomu stóp w eurolandzie oraz ewentualne dalsze kroki ze strony EBC zwiększają możliwość obniżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej - oceniają ekonomiści.

_ - Do czerwcowego posiedzenia RPP wydawało się, że ryzyko obniżek stóp w Polsce jest bardzo niewielkie. Od tego czasu zwiększyło się jednak prawdopodobieństwo, że w okresie letnim będziemy mieli deflację, inflacja za kwiecień też okazała się dość niska. To sprawiło, że na konferencji we wtorek RPP zasygnalizowała, że obniżka stóp nie jest wykluczona _ - powiedziała PAP Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

_ - Także dzisiejsze działania EBC zwiększają prawdopodobieństwo obniżek. One nadal nie są zbyt prawdopodobne, ale należy się liczyć i z takim scenariuszem. Czekamy na dalsze działania ze strony EBC, na razie nie wiemy jeszcze wszystkiego. Najważniejsza stopa - depozytowa - została obniżona zgodnie z oczekiwaniami rynku. Kolejne działania EBC także powinny być skierowane w stronę pobudzenia gospodarki europejskiej i walki z niską inflacją _ - dodała Kurtek.

Zdaniem Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomisty z mBanku, decyzja EBC oznacza, że obniżka stóp procentowych w Polsce jest nieuchronna. - _ EBC zrealizował dziś scenariusz minimum. Zobaczymy jakie działania dojdą na konferencji Banku. Dla RPP to jasny sygnał, że należy poluzować politykę pieniężną. Trudno powiedzieć kiedy nastąpi obniżka, ale wydaje się, że jest ona już przesądzona. Nie wykluczam, że jeszcze w III kwartale RPP może się zdecydować na taki krok _ - powiedział PAP Pytlarczyk.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obniżyła referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów została obniżona o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc. Stopa kredytu została obniżona o 35 pb do 0,40 proc.

Analitycy oczekiwali, że stopa referencyjna zostanie obniżona o 15 pb do 0,10 proc., depozytowa o 10 pb do minus 0,10 proc., a stopa kredytu o 15 pb do 0,60 proc.

O godzinie 14.30 planowana jest konferencja prasowa prezesa EBC. O godzinie 15.30, w osobnym komunikacie prasowym bank poinformuje o podjęciu dodatkowych działań.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)