Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deutsche Bank: Ponad 60% firm notuje zyski, 70% chce zwiększyć moce produkcyjne

0
Podziel się:
Deutsche Bank: Ponad 60% firm notuje zyski, 70% chce zwiększyć moce produkcyjne

Warszawa, 03.11.2016 (ISBnews) - Zdecydowana większość polskich firm (ponad 60%) zadeklarowała, że w I półroczu br. odnotowała zysk, wynika z badania "Polskie firmy w obliczu wyzwań" przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Banku (DB). 70% ankietowanych firm za główny cel obiera przede wszystkim wzrost mocy produkcyjnych.

Badane firmy najczęściej działają w skali ogólnopolskiej (28%) lub lokalnej (27%). Jako "europejska" zdefiniowała się prawie co piąta firma (18%), a jako "globalna" - 14%. Tylko 13% respondentów działa na skalę regionalną.

"Co ważne, jak wynika z badania, firmy funkcjonujące na krajowym rynku raczej nie planują zmiany obecnej skali działalności. Niezależnie, czy działają na skalę lokalną, regionalną, czy ogólnopolską, nie mają w planach zwiększenia zasięgu terytorialnego. Rozważa to zaledwie 3% z nich. Diametralnie inne podejście do ekspansji mają przedsiębiorstwa, które już dziś działają na skalę europejską" - czytamy w komunikacie.

DB podał, że o awansie do grona globalnych graczy myśli blisko połowa z nich. Niemal co drugie przedsiębiorstwo (46%), które ma plany inwestycyjne, już dziś zalicza się do grona "eksporterów".

"Z raportu płynie optymistyczny wniosek: polskie firmy są świadome tego, że muszą szukać szans rozwojowych, jeśli chcą utrzymać i wzmacniać swoją pozycję rynkową. Wiedzą także, że rozwój i zmiana skali prowadzonej działalności wymagają nowych inwestycji. Wierzę, że najniższe w historii stopy procentowe, dobry przykład innych firm oraz stale prowadzona edukacja, przyczynią się do tego, że finansowanie zewnętrzne nie będzie uważane za ostateczność, ale naturalny element dobrze napisanego scenariusza rozwoju" - powiedział wiceprezes Deutsche Bank Polska Leszek Niemycki, cytowany w komunikacie.

Zdecydowana większość firm, które wzięły udział w badaniu "Polskie firmy w obliczu wyzwań" (ponad 60%) zadeklarowała, że w pierwszym półroczu br. odnotowała zysk. Jeśli chodzi o obroty w tym samym okresie, ich zwiększenie odnotowało 42% firm, podano także.

"Mniej optymistyczny wydźwięk ma informacja, że niespełna jedna piąta (17%) planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zwiększyć zatrudnienie. Dużą zachowawczość przedsiębiorstwa wykazują także w zakresie planowanych inwestycji. Co trzecie badane przedsiębiorstwo ma zamiar w ciągu najbliższych 6 miesięcy rozpocząć jakąś formę inwestycji. Niemal dwie trzecie z nich zamierza realizować je głównie ze środków własnych, a niecałe 30% chce skorzystać z kredytu bankowego" - czytamy dalej.

Skłonność do inwestycji kształtuje się na zbliżonym poziomie dla całej badanej grupy - jedynie największe przedsiębiorstwa nieznacznie częściej deklarują chęć realizacji inwestycji w najbliższym horyzoncie czasowym. Za główny cel firmy obierają przede wszystkim wzrost mocy produkcyjnych - taką deklarację składa 70% ankietowanych. Bank podkreśla, że średnio co piąta firma zamierza zainwestować w badania i rozwój.

"Ranga nadawana - także przez najmniejsze firmy - innowacyjności, jest dobrym prognostykiem dla całej gospodarki, mającej ambicję generowania produktów i usług o coraz wyższej wartości dodanej" - skomentował dyrektor departamentu klienta biznesowego Maciej Sus, także cytowany w komunikacie.

Najsilniejsze relacje handlowe łączą rodzime firmy z odbiorcami z Unii Europejskiej - ten kierunek ekspansji wskazało aż 95% firm deklarujących zamiar przeprowadzenia w najbliższym czasie nowych inwestycji. Chęć budowania swojej obecności na odległych geograficznie rynkach częściej deklarują większe firmy. Przykładowo, do Azji eksportuje niemal co piąta średnia i duża firma biorąca udział w badaniu.

"Warto też odnotować, że swoje usługi eksportuje 4 na 10 przedsiębiorstw zajmujących się działalnością naukową i techniczną. Potwierdza to gotowość polskiej gospodarki do konkurowania w skali światowej, nie tylko niskoprzetworzonymi produktami, ale także zaawansowaną technologią i wysoką jakością" - dodał Sus.

Badanie Deutsche Bank objęło 500 firm z trzech kategorii pod względem wielkości obrotów: przedsiębiorstwa o obrotach do 10 mln euro rocznie, takie, które osiągają obroty rzędu 10-50 mln euro w skali roku, oraz te, których obroty przekraczają 50 mln euro. Równie szeroko reprezentowane są branże: od rolniczej, przez handlową, budowlaną i samochodową, aż po naukowo-badawczą i techniczną.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)