Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deutsche Telekom może wykonać opcje

0
Podziel się:

DT zapłaci Elektrimowi za udziały w PTC nie mniej niż wynosi ich wartość księgowa.

Trybunał arbitrażowy w Wiedniu stwierdził, że Deutsche Telekom ma zapłacić Elektrimowi za udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej nie mniej niż wynosi ich bieżąca wartość księgowa. Elektrim szacuje wartość księgową tych udziałów na ponad 600 mln euro. Rozważa wycofanie wniosku o upadłość.

"DT nabędzie tytuł prawny do udziałów będących przedmiotem opcji kupna stanowiących własność Elektrim ze skutkiem na 15 lutego 2005 r. po zapłacie przez DT: kwoty w gotówce nie niższej od bieżącej wartości księgowej udziałów będących przedmiotem opcji kupna, wynikającej z najnowszych sprawozdań finansowych PTC dostępnych w dniu wykonania płatności" - napisano w orzeczeniu trybunału arbitrażowego.

DT ma także dostarczyć Elektrimowi nieodwołalne zobowiązanie do zapłaty kwoty wyrównania, która zostanie dokonana później, w stosunku do bieżącej wartości księgowej udziałów PTC, w ciągu 30 dni od orzeczenia sądu.

Elektrim szacuje wartość udziałów o których mowa na ponad 600 mln euro i ponieważ powinno to wystarczyć na pokrycie zobowiązań spółki wobec obligatariuszy, rozważa wycofanie złożonego w ubiegłym tygodniu wniosku o upadłość.

"Szacujemy bieżącą wartość tych udziałów na ponad 600 mln euro" - powiedział PAP przewodniczący Rady Nadzorczej Elektrimu Zygmunt Solorz-Żak.

"Kwota ta powinna wystarczyć na pokrycie zobowiązań wobec obligatariuszy Elektrimu, więc rozważamy wycofanie wniosku o upadłość" - dodał.

Elektrim poinformował w ostatni piątek, że pełnomocnik spółki w postępowaniu toczącym się przed sądem rejonowym w Warszawie wniósł o ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu.

Elektrim od dłuższego czasu próbuje znaleźć środki na spłatę sięgającego ponad 500 mln euro zadłużenia wobec obligatariuszy. Sposobem na pozyskanie pieniędzy miała być sprzedaż należących do Elektrimu udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej.

W lutym 2005 roku Deutsche Telekom poinformował o wykonaniu opcji kupna należących do Elektrimu udziałów w PTC, po tym jak Elektrim nie zdążył w wyznaczonym przez wiedeński sąd arbitrażowy terminie przejąć udziałów w PTC będących wówczas w posiadaniu Elektrimu Telekomunikacja, wspólnej spółki Elektrimu i francuskiego Vivendi.

W czerwcu 2006 roku wiedeński sąd arbitrażowy uznał zaś, że Deutsche Telekom w sposób ważny wykonał wobec Elektrimu opcję kupna udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej. W efekcie wykonania opcji kupna Deutsche Telekom stał się posiadaczem 97 proc. udziałów w PTC.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)