Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

DM Navigator: Słabszy sprzedażowo kwartał deweloperów z Catalyst

0
Podziel się:

Warszawa, 11.10.2018 (ISBnews) - DM Navigator ocenia, deweloperzy mieszkaniowi, których obligacje notowane są na rynku Catalyst poprawią sprzedaż w IV kwartale, cały czas pilnując jednak generowanych marż. Jednak poziom sprzedaży w całym 2018 r. zanotuje jednocyfrowy spadek w stosunku do rekordowego 2017 r. 

DM Navigator: Słabszy sprzedażowo kwartał deweloperów z Catalyst

"Deweloperzy mieszkaniowi nie mogą być zadowoleni z poziomu sprzedaży osiągniętej w III kw. 2018 r., który jest zbliżony do kontraktacji z III kw. 2016 r. Łączne dane sprzedażowe za I-III kw. 2018 r. wskazują jednak, że jest zbyt wcześnie, aby wieszczyć kryzys w branży po jednym słabszym kwartale. W pierwszych 9 miesiącach 2018 r. dynamika sprzedaży rzeczywiście widocznie spadła, jednak pamiętajmy, że okresem odniesienia do tegorocznych danych jest rekordowy pod względem zakontraktowanych mieszkań 2017 rok. Jesteśmy zdania, że branży wciąż będzie sprzyjać sytuacja makroekonomiczna. Dodatkowo, uważamy, że popyt na nowe lokale będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. Wobec tego spodziewamy się, że w IV kw. 2018 r. deweloperzy poprawią sprzedaż, cały czas pilnując jednak generowanych marż" - napisał menedżer DM Navigator Mateusz Mucha.

"Biorąc pod uwagę kontynuację polityki niskich stóp procentowych, bogacące się społeczeństwo oraz fakt, że popyt na lokale wciąż pozostaje na wysokim poziomie, jesteśmy zdania, że w IV kw. 2018 r. deweloperzy poprawią sprzedaż, cały czas pilnując jednak generowanych marż. W naszej ocenie, poziom sprzedaży w całym 2018 r. zanotuje jednocyfrowy spadek w stosunku do rekordowego 2017 r." - czytamy w raporcie.

Deweloperzy zakontraktowali łącznie 5 172 lokali w III kw. 2018 r., co oznacza spadek o ponad 20% w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. Spadki w głównej mierze były wynikiem strony podażowej, w tym mocno wyprzedanej oferty, wynika z raportu DM Navigator.

Deweloperzy osiągnęli wolumen kontraktacji na poziomie 17 213 lokali w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. w porównaniu z 18 661 w analogicznym okresie 2017 r., co oznacza spadek o blisko 8%. Dynamika sprzedaży widocznie spadła, jednakże Navigator podkreśla, że okresem odniesienia do tegorocznych danych jest rekordowy pod względem zakontraktowanych mieszkań 2017 r.

"Trzeci kwartał 2018 r. utwierdził nas w przekonaniu, że największe zagrożenia dla branży deweloperskiej płyną obecnie z sektora firm budowlanych oraz administracji samorządowej. Budowlańcy kolejny kwartał z rzędu borykają się z problemem niedoboru siły roboczej, dynamicznym wzrostem kosztów wykonawstwa i materiałów. W analizowanym okresie deweloperzy odczuwali również problemy związane z wydłużającymi się procesami administracyjnymi, które widocznie ograniczały podaż mieszkań. Wśród czynników wpływających na długotrwały proces pozyskiwania niezbędnych decyzji wskazujemy na tegoroczne wybory samorządowe. Branży nie pomagała również duża konkurencyjność na rynku zakupu gruntów. Ograniczona dostępność działek wywindowała ceny do poziomów, które coraz częściej były nieakceptowane przez deweloperów" - czytamy dalej.

W ostatnich miesiącach deweloperzy nie byli zbyt aktywni na rynku długu korporacyjnego, o czym świadczy mała liczba przeprowadzonych emisji. W III kw. 2018 r. łączna wartość uplasowanych serii obligacji wyniosła 237,2 mln zł. Zdaniem Navigatora, wynikało to z dwóch czynników. Pierwszy z nich to wcześniej opisana sytuacja na rynku gruntów.

"Jesteśmy zdania, że obecny bank ziemi większości deweloperów znajduje się na poziomie zapewniającym stabilną produkcję. Wobec tego wysokie ceny nieruchomości nie zachęcały spółek do zakupu nowych gruntów, które w znacznej ilości finansowane są właśnie ze środków pochodzących z emisji obligacji. Drugą kwestią związaną z niską aktywnością deweloperów na rynku długu była sytuacja związana z aferą GetBack, której skutki rynek kapitałowy odczuwa do dnia dzisiejszego" - wskazano w materiale.

Broker zaznaczył, że ostatnio opublikowane przez deweloperów sprawozdania finansowe za I półr. 2018 r. widocznie wykazują redukcję poziomu zalewarowania analizowanych spółek. Mediana wskaźnika dług netto / kapitał własnym na koniec czerwca 2018 r. wyniosła 0,37. Spadek poziomu długu finansowego netto w stosunku do grudnia 2017 r. na skutek spadku zadłużenia bankowego potwierdza poprawę sytuacji bilansowej ujętych w raporcie deweloperów. Spodziewamy się, że 2018 r. będzie rekordowy pod względem ilości przekazań, co niewątpliwie przełoży się na wyniki analizowanych spółek.

"Naszym zdaniem na koniec grudnia 2018 r. większość deweloperów zaraportuje dalszą poprawę sytuacji bilansowej na skutek spadku zadłużenia oraz wzrostu poziomu kapitału własnego" - czytamy dalej.

Załączony raport zawiera najważniejsze informacje na temat wybranych deweloperów z rynku Catalyst, tj.: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, JW Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Murapol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)