Notowania

bph
03.08.2004 13:53

Dobry kwartał dla BPH

Drugi kwartał 2004 roku przyniósł dobre wyniki dla grupy Banku BPH, nawet gdyby pominąć duże wpływy ze zdarzeń jednorazowych. Analitycy spodziewają się średnio zysku netto w wysokości 259,93 mln zł przy prognozach z zakresu 206- 278 mln zł. Bank opublikuje kwartalny raport 5 sierpnia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Drugi kwartał 2003 roku grupa Banku BPH zakończyła zyskiem netto w wysokości 100,3 mln zł, a w pierwszym kwartale 2004 roku bank wypracował 162,01 mln zł zysku.

"Wydaje się, że drugi kwartał był bardzo udany dla BPH, nawet gdyby nie uwzględniać zdarzeń jednorazowych, a co dopiero przy ich uwzględnieniu" - napisał w raporcie przed wynikami Andrzej Powierża, analityk DI BRE.

"Dodając do tego lekką poprawę wyniku powtarzalnego, uzyskujemy naprawdę imponujący wynik" - dodał.

Dochody odsetkowe oraz wynik z opłat i prowizji wzrosną dzięki wzrostowi akcji kredytowej, szczególnie w bankowości detalicznej.

"W związku z zakładanym wzrostem akcji kredytowej oczekujemy poprawy dochodów odsetkowych w porównaniu z analogicznym okresem 2003 roku oraz wzrostu dochodów z tytułu opłat i prowizji" - napisał w raporcie Robert Sobieraj, analityk BDM PKO BP.

Analitycy spodziewają się wyniku odsetkowego w średniej wysokości 356,42 mln zł z prognozami wahającymi się od 349 do 425 mln zł. W drugim kwartale 2003 roku Bank BPH osiągnął wynik odsetkowy w wysokości 300,86 mln zł, a pierwszy kwartał 2004 roku zakończył wynikiem odsetkowym wynoszącym 348,96 mln zł.

Wynik z opłat i prowizji wzrośnie zdaniem analityków do średnio 193,97 mln zł z 171,78 mln zł przed rokiem i 186,42 mln zł w poprzednim kwartale. Prognozy analityków na II kwartał wahały się od 172 do 206 mln zł.

DUŻE WPŁYWY ZE ZDARZEŃ JEDNORAZOWYCH ZWIĘKSZĄ ZYSK

Bardzo duże wpływy przyniosą Bankowi BPH zdarzenia jednorazowe: dywidenda z Commercial Union, sprzedaż akcji Górnośląskiego Banku Gospodarczego (GBG) oraz rozwiązanie rezerw na podatek odroczony.

W drugim kwartale Bank BPH zaksięguje dywidendę od Commercial Union w wysokości 14,97 mln zł. W czasie II kwartału bank przeprowadził również transakcję sprzedaży 71,2 proc. akcji GBG spółce Getin Holding SA.

"Należy też pamiętać, że w drugim kwartale bank zaksięguje zyski ze sprzedaży swoich udziałów w GBG, co jednorazowo wpłynie na poprawę dochodów" - napisał Sobieraj.

Powierża szacuje zysk ze sprzedaży GBG na około 70 mln zł. Zwraca jednak uwagę, że transakcja ta utrudni analizę wyników grupy Banku BPH.

"Utrudniona będzie interpretacja skonsolidowanych kwartalnych wyników banku, ponieważ ze względu na sprzedaż GBG 25 maja, przez ponad miesiąc GBG nie był konsolidowany, co oznacza mniejsze przychody i mniejsze koszty" - napisał analityk DI BRE.

Z jego obliczeń wynika, że BPH skonsoliduje w drugim kwartale około 4 mln zł zysku z GBG, co byłoby kwotą o około 7 mln zł mniejszą niż w pierwszym kwartale.

Wpływy z rozwiązania rezerw na podatek odroczony miałyby zdaniem analityków przynieść Bankowi BPH dodatkowo około 34 mln zł.

Tagi: bph, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz