Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dokapitalizowanie PKO BP nastąpi dopiero w 2009 r.

0
Podziel się:

MSP podtrzymuje swoje zdanie dotyczące sposobu podniesienia kapitału w PKO Banku Polskim i nadal optuje za nową emisją akcji. Jednak nie uda się tego zrobić w tym roku.

Dokapitalizowanie PKO BP nastąpi dopiero w 2009 r.
(PAP/Szymon Pulcyn)

Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymuje swoje zdanie dotyczące sposobu podniesienia kapitału w PKO Banku Polskim i nadal optuje za nową emisją akcji, wynika z wypowiedzi wiceministra skarbu Michała Chyczewskiego. Jednak, jego zdaniem, nie uda się tego zrobić w tym roku.

_ Nadal trwają prace nad strategią wewnątrz banku i decyzję o wyborze formy podwyższenia kapitału podejmie, oczywiście, rada nadzorcza i zarząd. Uważam jednak, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest emisja akcji, ale to raczej na przyszły rok _ - powiedział agencji ISB Michał Chyczewski w kuluarach Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.

W połowie lipca Chyczewski zapewniał, że MSP uważa podwyższenie kapitału PKO BP w tym roku za bardzo prawdopodobne.

Zarząd PKO BP złożył strategię dla banku, obecnie zajmuje się nią rada nadzorcza. Strategia ta miała dać odpowiedź na pytanie co do skali wtórnej emisji publicznej banku.

Wcześniej Chyczewski mówił także, że według analiz resortu, SP mógłby zachować kontrolę nad PKO BP, obniżając swój udział do 20-30% (z obecnych 51,49%) przy rozproszonym akcjonariacie.

Przedstawiając w końcu kwietnia _ Program prywatyzacji na lata 2008-2011 _, minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że Skarb Państwa mógłby zachować ok. 30% udziałów w PKO BP oraz narodowy charakter banku. Minister zapowiadał wówczas, że w pierwszym etapie będzie dokapitalizowanie banku, a dopiero później sprzedaż akcji należących do Skarbu Państwa. Program ten przewiduje, że oferta akcji PKO BP będzie miała miejsce na przełomie 2008/ 2009 roku.

Pod koniec grudnia ówczesny prezes PKO BP Rafał Juszczak informował, że bank ma trzy alternatywne warianty zwiększenia funduszy własnych - może nie wypłacać albo zmniejszyć dywidendę, zaciągnąć pożyczkę podporządkowaną lub przeprowadzić emisję nowych akcji. Fundusze własne banku wynoszą aktualnie 11 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)