Notowania

Dow Jones pobił rekord. Pierwszy raz w historii złamany próg 20 tys. punktów

Rekordowe wzrosty cen akcji na Wall Street. Wskaźnik Dow Jones po raz pierwszy w historii przebił barierę 20 tysięcy punktów. Entuzjazm inwestorów wynika z przekonania, że pod rządami Donalda Trumpa amerykańska gospodarka przyspieszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/ANDREW GOMBERT)

Rekordowe wzrosty cen akcji na Wall Street. Chwilę po godz. 15 wskaźnik Dow Jones po raz pierwszy w historii przebił barierę 20 tysięcy punktów. Entuzjazm inwestorów wynika z przekonania, że pod rządami Donalda Trumpa amerykańska gospodarka przyspieszy.

Już na początku sesji Dow Jones wzrósł o ponad 100 punktów przekraczając barierę 20 tysięcy punktów. W górę poszły także inne wskaźniki giełdowe: S&P500 oraz Nasdaq.

Dow Jones Industrial Average (DJIA) jest jednym z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku i NASDAQ. I jest najstarszym działającym indeksem akcji w Stanach Zjednoczonych. Obecnie składa się on z 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw.

Efekt Trumpa widać na giełdzie

Od czasu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych ceny akcji na nowojorskiej giełdzie wzrosły o 9 proc. Optymizm inwestorów wynika z przekonania, że Donald Trump będzie prowadzić probiznesową politykę gospodarczą - usuwając wiele rządowych regulacji i obniżając podatek dochodowy od osób prawnych.

Wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych odblokował budowę dwóch rurociągów: Keystone XL i Dakota Access Pipeline. Donald Trump zapowiada też przyjęcie zakrojonego na wielką skalę planu rozbudowy infrastruktury. Prezydent chce, aby Kongres przeznaczył na ten cel 1 bilion dolarów w ciągu najbliższych 10 lat. Republikanie w Kongresie, którzy dotychczas sprzeciwiali się znaczącemu zwiększeniu wydatków na infrastrukturę w obawie przez wzrostem deficytu, obecnie skłonni są zgodzić się na realizację przynajmniej części postulatów Donalda Trumpa.

Marek Wałkuski, IAR

Tagi: dow jones, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz