Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
forte
30.09.2005 14:07

Druga połowa roku może być lepsza dla Forte

Wyniki producenta mebli Forte w II połowie 2005 roku mogą być podobne lub nieco lepsze niż w II połowie 2004 roku - poinformował PAP Maciej Formanowicz, prezes Forte.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Druga połowa roku będzie prawdopodobnie podobna do drugiej połowy 2004 lub nieco lepsza" - powiedział PAP Formanowicz.

W 2004 roku grupa Forte miała 398 mln zł przychodów i 25 mln zł zysku netto.

Po dwóch kwartałach 2005 roku sprzedaż grupy wzrosła w stosunku do analogicznego okresu 2004 roku do 181 mln zł ze 175,5 mln zł, podczas gdy zysk netto spadł do 6,42 mln zł z 14,42 mln zł, a zysk operacyjny do 7,3 mln zł z 14,15 mln zł. Wpłynął na to m.in. niekorzystny kurs walutowy i wzrost cen płyty wiórowej. Poza tym przed rokiem zanotowano wzmożony popyt z powodu wejścia Polski do UE.

Wkrótce grupa znacząco zwiększy swoje możliwości produkcyjne. W fabryce w Hajnówce otwarta została nowa hala produkcyjna, a pod koniec roku planowane jest uruchomienie fabryki w Rosji. Wówczas w grupie działać będzie łącznie siedem fabryk, z czego pięć w Polsce.

"Uruchomienie nowej hali produkcyjnej w Hajnówce powinno trzykrotnie zwiększyć możliwości produkcyjne spółki Furnel w segmencie mebli litych. Liczymy, że dzięki temu wartość naszej sprzedaży wzrośnie o 100 mln zł, a osiągniecie pełnych zdolności produkcyjnych nastąpi w drugiej połowie 2006 roku" - powiedział prezes.

Dodał, że dzięki temu grupa powinna w 2006 roku znacznie przekroczyć 400 mln zł przychodów.

Teraz grupa będzie starała się wykorzystać posiadane moce produkcyjne i nie planuje uruchomienia kolejnej, nowej fabryki.

"Będziemy starali się postępować tak, aby umacniać naszą pozycję na różnych rynkach. Zainwestowaliśmy w rynki angielski, francuski, hiszpański, aby rozwijać tam sprzedaż. Liczymy, że to zaowocuje i w przyszłym roku, i w latach kolejnych" - powiedział prezes.

"Natomiast zdolności produkcyjne będziemy dopasowywali do możliwości sprzedażowych. W tej chwili będziemy starali się wykorzystać to co mamy, ale nie zmienia to faktu, że będziemy inwestować. Na razie jednak nie planujemy uruchomienia nowej fabryki" - dodał.

Obecnie eksport stanowi 70 proc. sprzedaży grupy.

"Powoli widać pewne ożywienie na rynku polskim, natomiast dla całej branży istotne są wyniki eksportowe" - powiedział.

Tagi: forte, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz