Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Duda zrobi porządek w swoich finansach

0
Podziel się

Spółka złożyła w sądzie oświadczenie o wszczęciu postępowania naprawczego, którego celem jest restrukturyzacja sytuacji finansowej firmy.

Duda zrobi porządek w swoich finansach
bEiazCMl

Polski Koncern Mięsny Duda złożył w sądzie oświadczenie o wszczęciu postępowania naprawczego, którego celem jest restrukturyzacja sytuacji finansowej firmy.

Koncern wykorzystał tym samym możliwości stworzone przez ustawę dla podmiotów, które terminowo regulują swoje zobowiązania, ale przewidują w przyszłości możliwe ograniczenie płynności finansowej.

Spółka nie ujawnia założeń programu ze względu na wczesny etap postępowania restrukturyzacyjnego.

bEiazCMn

_ Warunkiem otwarcia takiego postępowania jest brak przeterminowanych zobowiązań. My płacimy partnerom biznesowym na czas i chcielibyśmy tę sytuację utrzymać. Ale jest ryzyko, że w przyszłości mogłyby pojawić się problemy z obsługą zadłużenia wobec banków, stąd decyzja o restrukturyzacji finansowej _ - poinformował PAP prezes spółki Maciej Duda.

Spółka podała w komunikacie, że utrzymuje korzystne wskaźniki rentowności, sprzyjają jej też obecne warunki rynkowe. Koncern zamierza utrzymać obecną skalę produkcji i dotychczasowy poziom zatrudnienia.

_ Na problemy, które ewentualnie mogłyby nas dotknąć w przyszłości, wpływ mają kryzys na rynku finansowym i trudności z uzyskaniem kredytowania, a także potencjalne obciążenia związane z opcjami walutowymi _ - powiedział PAP prezes.

Jak podała spółka w komunikacie, sytuacja koncernu pod względem działalności operacyjnej jest dobra - utrzymane są korzystne wskaźniki rentowności, firmie sprzyjają też obecne warunki rynkowe.

bEiazCMt

Po informacjach o wszczęciu postępowania naprawczego, we wtorek o 11.31 kurs Dudy rósł o 13,79 proc., do 0,66 zł.

W IV kw. 2008 r. skonsolidowane przychody ze sprzedaży PKM Duda wzrosły do 414,4 mln zł z 368,5 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku, zysk operacyjny wzrósł do 52,9 mln zł z 12,2 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł do 8,11 mln zł z 4,76 mln zł .

W całym 2008 r. przychody ze sprzedaży PKM Duda wyniosły 1,46 mld zł, zysk operacyjny 94,8 mln zł, a zysk netto 30,8 mln zł.

Wpływ na wynik za 2008 rok miały dwa wydarzenia o charakterze jednorazowym - aktualizacja nieruchomości inwestycyjnych, która spowodowała zwiększenie zysku netto o 35,4 mln zł oraz obciążenie wyniku finansowego jednostki dominującej ujemną wyceną
instrumentów pochodnych w kwocie 29,5 mln zł.

bEiazCMu

Jak podkreśla spółka, wycena ta jest jednak w dużym stopniu teoretyczna, bowiem _ faktyczny wpływ transakcji zabezpieczających na wyniki firmy w latach 2009-2010 będzie zależał od poziomu kursów walut w dniu rozliczenia _.

PKM Duda planuje przeprowadzić w drugim kwartale tego roku emisję akcji o wartości 105 mln zł. Koncern rozmawia z funduszami private equity na temat objęcia przez nich części nowo emitowanych akcji.

bEiazCMO
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)