Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jelfa
09.08.2005 18:47

EI gotowy do ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji Jelfy

Enterprise Investors, który złożył ofertę zakupu blisko 47 proc. akcji Jelfy od ARP, PZU i MSP, jest gotowy ogłosić wezwanie na 100 proc. akcji jeleniogórskiego producenta, po cenie przewyższającej obecną wycenę rynkową

Podziel się
Dodaj komentarz

- poinformował PAP Ryszard Wojtkowski, partner w EI.

"Jesteśmy gotowi do ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji Jelfy. Zaproponowana przez nas cena, która jest powyżej aktualnej wyceny spółki na giełdzie, powinna być atrakcyjna z punktu widzenia sprzedającego" - powiedział Wojtkowski.

"Jestem przekonany, że znajdziemy się na krótkiej liście" - dodał.

We wtorek o godzinie 15.50 akcje Jelfy kosztowały 63 zł, po spadku o 0,15 proc.

Wśród chętnych na kupno pakietu akcji producenta leków jest oprócz EI jeszcze jeden fundusze venture capital: Advent International oraz czterej inwestorzy branżowi: łotewski Grindex, litewski AB Sanitas, należąca do amerykańskiego Ivaksu Polfa Kutno oraz indyjski Lupin Ltd.

Firmy te prowadzą obecnie due dilligence w Jelfie.

Przedstawiciele EI spotkali się w poniedziałek z zarządem Jelfy oraz ze związkami zawodowymi działającymi w spółce.

"Będziemy kontynuować rozmowy ze związkami zawodowymi Jelfy.(...) Jeżeli otrzymamy prośbę o potwierdzenie warunków naszej oferty, to oczywiście jesteśmy w stanie to zrobić" - powiedział Wojtkowski.

Prezes ARP Arkadiusz Krężel poinformował PAP w ubiegłym tygodniu, że prawdopodobnie do końca sierpnia inwestorzy będą musieli przedstawić ostateczne oferty zakupu pakietu akcji Jelfy. Po przejrzeniu ofert do dalszych negocjacji zostanie wybrany jeden inwestor lub krótka lista inwestorów.

Zdaniem Wojtkowskiego, inwestor finansowy jest korzystniejszy dla Jelfy niż inwestor branżowy.

"Inwestor branżowy patrzy w kategoriach kupowania rynku, dostępu do dystrybucji dla swoich produktów, ma zupełnie inny cel, który nie musi być zgodny z celem załogi" - powiedział.

"Jelfa zainwestowała duże pieniądze w fabrykę. Kiedy przychodzi taki inwestor jak my, to naszym celem nie jest zwalniane ludzi i zamykanie fabryki, tylko wypełnienie mocy produkcyjnych, bo tylko wówczas możemy zarobić pieniądze" - dodał.

Według Wojtkowskiego, EI może przygotować Jelfę do samodzielnego funkcjonowania, tak jak stało się to w przypadku Polfy Kutno.

"Za kilka lat wyjdziemy z tej inwestycji, ale przez giełdę. Jesteśmy w stanie przygotować Jelfę do samodzielnego bytu. Przykład Polfy Kutno pokazał, że była ona przygotowana do samodzielnego bytu i stała się tak atrakcyjna, że zaczęli o nią walczyć dwaj inwestorzy branżowi" - powiedział.

W ubiegłym roku batalię o przejęcie Polfy Kutno wygrał amerykański Ivax, który wyeliminował w staraniach o tę firmę włoskie Recordati.

Tagi: jelfa, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz