Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektrim zapowiada rozmowy z DT o cenie wykonania opcji kupna PTC

0
Podziel się:

Elektrim otrzyma od Deutsche Telekom minimum 350 mln euro z tytułu wykonania opcji kupna udziałów w PTC, ale będzie rozmawiał z Niemcami w celu uzyskania wyższej kwoty.

Elektrim otrzyma od Deutsche Telekom minimum 350 mln euro z tytułu wykonania opcji kupna udziałów w PTC, ale będzie rozmawiał z Niemcami w celu uzyskania wyższej kwoty - poinformował w poniedziałek przewodniczący rady nadzorczej Elektrimu i główny jego akcjonariusz Zygmunt Solorz-Żak.

"Na pewno będziemy prowadzić rozmowy z Niemcami, a jeśli nie, to pozostanie określenie tej kwoty przez sąd. Minimum 350 mln euro otrzymamy, ale będziemy się starać, żeby ta kwota była wyższa" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Solorz-Żak.

Przedstawiciele Elektrimu przytaczali rynkowe wyceny analityków, zgodnie z którymi posiadany do tej pory przez Elektrim pakiet 48 proc. udziałów PTC jest wart 2,2-2,6 mld euro.

W poniedziałek, w trakcie sesji, Elektrim poinformował o decyzji wiedeńskiego sądu arbitrażowego, że Deutsche Telekom w sposób ważny wykonał wobec Elektrimu opcję kupna udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej.

"W orzeczeniu Trybunał Arbitrażowy stwierdził, że opcja kupna została wykonana na skutek istotnego naruszenia (material default) przez Elektrim umowy wspólników PTC. Cena przeniesienia udziałów PTC zostanie ustalona w toku dalszego postępowania, przy uwzględnieniu art. 16.3 umowy wspólników PTC" - napisał w poniedziałkowym komunikacie Elektrim.

W efekcie wykonania opcji kupna Deutsche Telekom stanie się posiadaczem 97 proc. udziałów w PTC.

Deutsche Telekom poinformował o wykonaniu opcji kupna należących do Elektrimu udziałów w PTC w lutym 2005 roku, po tym jak Elektrim nie zdążył w wyznaczonym przez wiedeński sąd arbitrażowy terminie przejąć udziałów w PTC będących wówczas w posiadaniu Elektrimu Telekomunikacja, wspólnej spółki Elektrimu i francuskiego Vivendi.

Elektrim, który ostatecznie przejął te udziały, ale zdaniem Deutsche Telekom kilka dni po upływie wyznaczonego terminu, nie zgadzał się z decyzją o wykonaniu opcji kupna przez Deutsche Telekom i zaskarżył decyzję Niemców do sądu arbitrażowego.

Elektrim, który od dłuższego czasu próbuje znaleźć środki na spłatę sięgającego 450 mln euro zadłużenia wobec obligatariuszy, chciał sprzedać posiadane udziały w PTC. Ich sprzedaż negocjował również z Deutsche Telekom, które w przeszłości sygnalizowało chęć zwiększenia swoich udziałów w operatorze sieci Era.

Wykonanie opcji kupna przez Deutsche Telekom może jednak oznaczać, że Elektrim za posiadany pakiet PTC otrzyma mniej pieniędzy niż wynosi obecna wartość rynkowa operatora Ery.

Elektrim liczył, że ze sprzedaży udziałów w PTC będzie mógł spłacić w całości obligacje i zostanie mu jeszcze minimum 150 mln euro na dalszą działalność w sektorze energetycznym.

Elektrim, po przejęciu udziałów PTC od Elektrimu Telekomunikacja, miał bezpośrednio 48 proc. kapitału spółki. Przejęcie udziałów PTC od ET uwikłało jednak Elektrim w spór prawny z Vivendi, które uważa, że to przejęcie było bezprawne.

Przedstawiciele Elektrimu zapowiedzieli w poniedziałek, że będą domagać się od Vivendi i Elektrimu Telekomunikacja odszkodowania z powodu złożenia przez nie licznych pozwów przeciwko Elektrimowi, co uniemożliwiało polskiej spółce rozwiązanie konfliktu i porozumienie się z Deutsche Telekom.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)