Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elzab opublikował prognozy dotyczące sprzedaży eksportowej

0
Podziel się:

Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku spółka osiągnęła historyczne wyniki.

Elzab opublikował prognozy dotyczące sprzedaży eksportowej
(VikaValter/iStockphoto)
bEUfCGNx

Elzab, który w pierwszym półroczu 2014 roku osiągnął historycznie najlepsze wyniki, głównie za sprawą wysokiej sprzedaży na Węgry, w trzecim kwartale spodziewa się kontynuacji wysokiej sprzedaży do tego kraju, gdyż na koniec sierpnia został wyznaczony termin na zakup kas fiskalnych w pierwszym etapie fiskalizacji.

W pierwszym półroczu 2014 r. zysk netto Elzabu przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wzrósł do 13,3 mln zł z 8,78 mln zł rok wcześniej, zysk operacyjny zwiększył się do 16,27 mln zł z 10,46 mln zł, EBITDA do 18,5 mln zł z 12,16 mln zł, a sprzedaż wzrosła do 104,2 mln zł z 56,62 mln zł.

W samym drugim kwartale 2014 r. zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wzrósł do 6,04 mln zł z 1,66 mln zł rok wcześniej, zysk operacyjny do 7,27 mln zł z 1,86 mln zł, EBITDA do 8,4 mln zł z 2,72 mln zł a, przychody wzrosła do 55,16 mln zł z 20,72 mln zł.

bEUfCGNz

Wzrosty wyników w pierwszym półroczu to zasługa głównie sprzedaży eksportowej, która stała się priorytetem spółki. W pierwszym półroczu ruszyła sprzedaż urządzeń fiskalnych na rynku węgierskim, a spółka szacuje, że stała się liderem tamtego rynku z około 40-proc. udziałem.

_ - W trzecim kwartale spodziewamy się również dobrych wyników eksportowych, dzięki rozporządzeniu Ministerstwa Finansów Węgier, które wyznaczyło ostateczny termin na zakup kas fiskalnych w pierwszym etapie fiskalizacji na dzień 31 sierpnia 2014. Deadline nie oznacza jednak dla nas końca fiskalizacji, bowiem spodziewamy się dalszego otwarcia tego rynku w tym lub na początku 2015 roku, kiedy to ruszy planowany przez rząd Węgier kolejny etap fiskalizacji usług, w którym oczywiście też weźmiemy udział _ - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Elzabu Krzysztof Urbanowicz.

Elzab planuje udział w fiskalizacji kolejnych rynków europejskich.

_ - Po Węgrzech, kolejnym krajem, w którym chcielibyśmy mocno zaistnieć jest Grecja, gdzie liczymy na sprzedaż co najmniej kilku tysięcy kas w przeciągu kilkunastu najbliższych miesięcy _ - powiedział prezes Elzabu.

bEUfCGNF

Producent urządzeń fiskalnych nadal jest aktywny na rynku polskim, gdzie w pierwszym półroczu tego roku sprzedał kilkadziesiąt tysięcy urządzeń. W ocenie Elzabu na krajowym rynku obiecująco zapowiada się początek przyszłego roku, gdyż Ministerstwo Finansów zdecydowało, że fiskalizacja obejmie kolejne grupy zawodowe m.in. lekarzy, stomatologów, prawników, mechaników, samochodowych i kosmetyczki, bez względu na wielkość rocznych obrotów.

Ważnym elementem strategii grupy jest też rozwój produktów niefiskalnych. Elzab chce zwiększyć udział w tym sektorze, obejmującym takie urządzenia jak automaty pocztowe, systemy ważące oraz inne produkty elektroniczne.

_ - Poziom sprzedaży w pierwszym półroczu na Węgrzech, kolejne już rozpoczęte projekty eksportowe, wysoka sprzedaż na polskim rynku i rozpoczęcie produkcji urządzeń niefiskalnych dają podstawy do oczekiwania kolejnych historycznie najlepszych wyników grupy Elzab zarówno w drugim półroczu, w całym 2014 r., jak i w kolejnych latach _ - powiedział Urbanowicz.

bEUfCGOa
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)