Notowania

ena
28.04.2011 13:26

Enea może być zainteresowana budową bloku energetycznego w Puławach

Enea może być zainteresowana budową bloku energetycznego w Puławach Wcześniej blok ten miały budować wspólnie Zakłady Azotowe w Puławach oraz szwedzki koncern Vattenfall, który jednak wycofał się z projektu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

*Enea może być zainteresowana budową bloku energetycznego w Puławach - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowe prezes Enei Maciej Owczarek. Wcześniej blok ten miały budować wspólnie Zakłady Azotowe w Puławach oraz szwedzki koncern Vattenfall, który jednak wycofał się z projektu. *

_ Projekt w Puławach jest interesujący, przyglądamy mu się i go analizujemy. Hipotetycznie bloku 12 nie musimy budować w Kozienicach, a wszędzie tam, gdzie jest dobra infrastruktura _ - powiedział Owczarek.

W 2010 roku ze współpracy z Zakładami Azotowymi Puławy przy budowie elektrowni wycofał się Vattenfall. Spółki planowały wspólną budowę elektrowni o mocy powyżej 1400 MWe. Według zawartego wcześniej porozumienia elektrownia miała zostać oddana do eksploatacji w latach 2016-2018. ZA Puławy nie wykluczyły wtedy, że ten projekt zrealizują z nowym partnerem.

Prezes Owczarek nie chciał powiedzieć, czy spółka jest zainteresowana kupnem aktywów Vattenfalla w Polsce. Podkreślił jednak, że projekt w Puławach nie jest jedynym, którym spółka się interesuje.

_ Nie możemy wykluczyć żadnych ruchów akwizycyjnych w sektorze energetycznym. Na pewno będziemy analizować wszystkie możliwości zwiększenia mocy wytwórczych _ - powiedział prezes.

_ Interesują nas projekty, gdzie jest możliwość zarządzania operacyjnego _ - dodał.

Zgodnie z planami Enei, blok 12 ma być budowany w przyszłości. Wcześniej spółka zamierza ruszyć z budową bloku węglowego nr 11 o mocy 1000 MW, który powstanie w Kozienicach.

_ W przypadku bloku nr 12 myślimy o wszystkich technologiach. Rozważamy zarówno węgiel, jak i gaz oraz atom _ - powiedział prezes Owczarek.

Spółka poinformowała w raporcie rocznym, że rozważa budowę elektrowni atomowej o mocy 1600 MW. WËÂâďżËË˜tymËÂâďżËË˜przypadkuËÂâďżËË˜dodatkoweËÂâďżËË˜nakładyËÂâďżËË˜wynosić miałyby okołoËÂâďżËË˜14,4 mld zł, z czego 9,4ËÂâďżËË˜mld złËÂâďżËË˜doËÂâďżËË˜2020ËÂâďżËË˜r. Prezes Owczarek nie chciał podawać szczegółów.

_ Mamy w planach budowę elektrowni atomowej. Decyzji nie podjęliśmy i nie czas na konkrety. Mamy przygotowaną infrastrukturę w Kozienicach, na naszym terenie jest też Klempicz, który spełnia wymagania Ministerstwa Gospodarki. Nie chcemy wyprzedzać PGE, jej rolą jest rozpoczęcie pierwszej inwestycji atomowej _ - powiedział Owczarek, dodając, że ewentualną budowę siłowni jądrowej spółka mogłaby realizować w konsorcjum.

Od 2014 r. koszty funkcjonowania grupy Enea mają się zmniejszyć o 120 mln zł rocznie

28.04. Warszawa (PAP) - Dzięki prowadzonej optymalizacji kosztowej grupa Enea planuje zmniejszyć od 2014 roku koszty funkcjonowania o 120 mln zł rocznie - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Maciej Owczarek, prezes spółki. Powtórzył, że do 2013 r. grupa chce oszczędzić 190 mln zł.

_ Plan optymalizacji kosztowej przełoży się na to, że koszty funkcjonowania grupy zmniejszą się o 120 mln zł rocznie od 2014 roku _ - powiedział Owczarek.

Powtórzył, że w ciągu najbliższych trzech lat program optymalizacji kosztów w grupie ma dać przynajmniej 190 mln zł oszczędności.

Spółka chce obniżyć koszty w każdym obszarze działania: w wytwarzaniu, dystrybucji i obrocie.

Spółka liczy też, że dzięki konsolidacji zakupów (program _ Dobre zakupy _) zaoszczędzi ok. 28 mln zł rocznie. Dodatkowe oszczędności przynieść mają projekty poprawiające efektywność, tzw. program Enea 2010+.

W 2010 roku przychody grupy Enea wzrosły o 9,6 proc. rdr do 7,84 mld zł. EBITDA wzrosła o 16,9 proc. do 1,365 mld zł. Zysk netto wzrósł o 24,5 proc. do 639 mln zł.

Tagi: ena, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz