Notowania

Facebook i Google zrobiły rozłam w technologicznym kwartecie FANG

Tak zwany FANG, czyli Facebook, Amazon, Netflix i Google to grupa internetowych gigantów, która pomagała rosnąć Wall Street przez aż dziewięć lat. Według analityków kursy akcji czterech firm nie będą już zmieniać się w ten sam sposób - pisze Reuters.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP Photo/Noah Berger)
Szef Facebooka stracił w ubiegłym tygodniu miliardy.

Tak zwany FANG, czyli Facebook, Amazon, Netflix i Google to grupa internetowych gigantów, która pomagała rosnąć Wall Street przez aż dziewięć lat. Według analityków kursy akcji czterech firm nie będą już zmieniać się w ten sam sposób - pisze Reuters.

Akcje Facebooka i Alphabetu (Google) tąpnęły w ubiegłym tygodniu i sprawiły, że najważniejszy indeks nowojorskiej giełdy S&P500 zszedł do poziomu minimów z lutego. Facebook stracił w tydzień 14 proc. co jest największym spadkiem od lutego 2012 r. Alphabet (Google) zszedł o 10 proc. w dół w ciągu tygodnia, który okazał się przez to najgorszy w jego giełdowej historii.

Tymczasem Netflix i Amazon, które razem z Facebookiem i Alphabetem stanowiły przez ostatnie dziewięć lat dość zgodny kwartet FANG, tydzień kończyły w dużo lepszej kondycji. Netflix spadł o 5,8 proc., a Amazon o 4,8 proc., czyli mniej więcej tyle co średnia rynkowa mierzona indeksem S&P500 (-4,6 proc.).

Zuckerberg przeprosił wszystkich użytkowników. "Jest mi naprawdę przykro"

Rosnące obawy, że w USA i Europie dojdzie do zaostrzenia reguł prywatności w internecie sprawiły, że część inwestorów postanowiła wyzbyć się akcji spółek nowej ekonomii - pisze agencja Reuters. Wartość giełdowa Facebooka w ciągu tygodnia spadła o 75 mld dol. Mark Zuckerberg ma 28 proc. akcji, więc jego majątek skurczył się o 21 mld dol.

Amazon wyprzedził Alphabet w kapitalizacji schodząc do 747 mld dol. - Alphabet do 730 mld dol. Teraz jest drugą najdroższą spółką giełdową świata, po Apple.

- Wielkie, zorientowane na klienta firmy technologiczne są liderami giełdowymi od lat, a to może być początek końca tego przywództwa. Jednak długoterminowa historia rozwoju technologii jeszcze się nie skończyła - podał cytowany przez Reutera Tim Shirata, wiceprezes Guild Investment Management.

- Kompleks FANG musi zniknąć - powiedział Reuterowi Joel Kulina, starszy wiceprezes inwestycji instytucjonalnych w Wedbush. - Nie można już porównywać Facebooka i Google'a z Amazon, ponieważ zmierzają w różne strony i zakłócają różne części świata - dodał.

Jako przykład negatywnego nastawienia konsumentów i polityków do Facebooka, jest profil firmy rakietowej SpaceX, który zniknął w piątek, kilka minut po tym, jak jej założyciel i miliarder z Doliny Krzemowej Elon Musk obiecał na Twitterze, że rozwiąże stronę, gdy zostanie zakwestionowana przez jakiegoś użytkownika.

Od 2013 roku, gdy pierwszy raz powołano w mediach do życia sformułowanie ,,kwartet FANG", akcje Facebooka i Amazona wzrosły o ponad 400 proc., Netflix o tysiąc procent, a Alphabet potroił swoją wartość.

Notowania na Wall Street w ostatnich dziewięciu latach

Legislacja na horyzoncie

Europejskie rządy już prowadzą działania w kierunku radzenia sobie z ryzykiem w kwestii prywatności danych użytkowników i ograniczania nieuczciwej konkurencji. Inwestorom przypomniało to prawo skierowane przeciw Microsoftowi prawie dwadzieścia lat wcześniej.

Wszystko to efekt sprawy politycznej. Dokładne dane odnośnie 50 mln użytkowników z firmy Cambridge Analytica miały pomóc wygrać w kampanii prezydenckiej Donaldowi Trumpowi.

Długoterminowi inwestorzy nadal pozostają optymistycznie nastawieni odnośnie czterech gigantów internetowych - pisze Reuters. Skandal z ubiegłego tygodnia nie zmienił znacząco wycen w rekomendacjach. Ale rynek już przestał wierzyć, że FANG to będą liderzy przyszłych wzrostów giełdy.

Trip Miller, partner w Gullane Capital Partners, a funduszu headgingowym z Memphis, Tennessee, który ma akcje Amazona i Alphabetu, ale nie ma Facebooka przyrównał niedawną wyprzedaż akcji tej ostatniej firmy bardziej do realizacji zysków, niż wyprzedaży. Różnica w postrzeganiu poszczególnych elementów FANG to według niego znak redukowania apetytu na spółki technologiczne.

Timmie Tadao Shirata, wiceprezes Guild Investment Management, rekomenduje nadal kupowanie spółek technologicznych, ale według niego potencjalne regulacje ze strony rządów sprawiają, że bardziej trzeba zwrócić uwagę na te zajmujące się networkingiem, grami wideo i technologiami chmury internetowej.

Tagi: wall street, facebook, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2018

Byczy papier na 2018 rok !!!!BIOTON, po małej realizacji zysków, powraca do Łask inwestorów. Pękły ważne opory techniczne, jednym słowem, czas zapinać pasy.

26-03-2018

ArtOjojojjjjj... przerąbane i koniec świata

27-03-2018

TalentPowiem tak niech stanie się to co powinno już dawno się stać jestem za Chinami bo stany zjednoczone kręcą wala a Polacy klapki na oczach mają i nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)