Notowania

fcl
05.12.2007 15:06

Farmacol zainwestuje 50 mln zł

Farmacol planuje przeznaczyć na inwestycje w 2008 roku co najmniej 50 mln zł i chce, aby rentowność netto wyniosła minimum 2,0 proc., informuje wiceprezes spółki, Aleksander Chomiakow.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

Farmacol planuje przeznaczyć na inwestycje w 2008 roku co najmniej 50 mln zł i chce, aby rentowność netto wyniosła minimum 2,0 proc., informuje wiceprezes spółki, Aleksander Chomiakow.

Spółka chce również dalej zwiększać organicznie udziały w rynku, ale zainteresowana jest też akwizycjami. Chomiakow powiedział także, że na wiosnę 2008 roku Farmacol chce mieć ok. 19 proc. udziałów w rynku aptecznym wartościowo wobec ok. 18 proc. na początku listopada, a udział w
rynku szpitalnym może wzrosnąć na koniec 2008 roku do ok. 18,5 proc. z 16,5 proc. na koniec października.

Farmacol chce też, aby rentowność netto na koniec 2008 roku wyniosła 2,0 proc. "Być może nawet uda się, że będzie odrobinę wyższa" - powiedział
Chomiakow.

"Myślę, że w 2007 roku rentowność netto nie będzie daleko odbiegać od 2,0 proc." - dodał. Po trzech kwartałach 2007 roku rentowność netto Farmacolu wyniosła 1,51 proc. Dariusz Kiczek, dyrektor finansowy spółki powiedział zaś, że czwarty kwartał 2007 roku powinien być tradycyjnie dobry.

"Historycznie rzecz biorąc czwarty kwartał zawsze był najlepszy i powinien być dobry w dalszym ciągu. W czwartym kwartale możliwe jest też sfinalizowanie sprzedaży jednej nieruchomości, ale to nie jest pewne, bo negocjacje jeszcze trwają" - powiedział Kiczek.

_ Po trzech kwartałach 2007 roku skonsolidowane przychody Farmacolu wzrosły do 2,73 mld zł z 2,51 mld zł rok wcześniej, a zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wzrósł do 41,1 mln zł z 37,4 mln zł. _Chomiakow powiedział też, że Farmacol planuje w 2008 roku przeznaczyć na inwestycje w doskonalenie systemu logistycznego ok. 31,3 mln zł, z czego rozbudowa hali magazynowej w Morach pochłonie ok. 30 mln zł (termin realizacji to lipiec 2008), a terminale mobilne w Katowicach i Morach pochłoną ok. 1,3 mln zł.

Na inwestycje w budowę automatycznych linii do pakowania leków w Morach i w Katowicach spółka przeznaczy ok. 3,7 mln euro, a całkowite ujednolicenie systemów informatycznych w spółkach grupy będzie kosztować 5-6 mln zł.

"Inwestycje w 2008 roku wyniosą łącznie ok. 50 mln zł, mniej na pewno nie będzie" - powiedział Chomiakow.

Chęć na akwizycje

Chomiakow powiedział również, że Farmacol jest nadal zainteresowany akwizycjami i liczy na wznowienie prywatyzacji Cefarmu Białystok, którą poprzedni rząd wstrzymał.

"Na pewno się tego (akwizycji) nie wyrzekamy, ale nie będziemy tego robić powyżej rachunku ekonomicznego (...) Liczymy, że rząd Platformy Obywatelskiej inaczej patrzy na prywatyzację i może będzie chciał ją uaktywnić. CF Cefarm nas mniej interesuje, ale Cefarm Białystok bardzo i na pewno będziemy składali ofertę" - powiedział Chomiakow.

"Oprócz PGF moglibyśmy właściwie kupić wszystkich. Dla nas każda okazja akwizycyjna jest powiększeniem ilości pieniędzy zarabianych przez Farmacol" - dodał.

Pytany o ewentualną chęć kupna np. Prospera Chomiakow odpowiedział: "Gdyby obecni właściciele Prospera chcieli swoją spółkę zbyć, to jesteśmy gotowi na wszelkie rozmowy, ale na razie nie otrzymujemy takich sygnałów. I gdyby jakakolwiek inna spółka była na sprzedaż, to nasza odpowiedź byłaby taka sama" - podkreślił.

Powiedział też, że Farmacol na pewno jeszcze w latach 2009-2010 będzie zajmował się deweloperką, ale zaznaczył, że nie jest to core-business Farmacolu.

Tagi: fcl, pgf, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz