Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fasing zrealizuje inwestycje za 5 mln euro

0
Podziel się:

Program inwestycyjny wartości ok. 5 mln euro zrealizuje w najbliższych trzech latach giełdowa spółka Fasing, wyspecjalizowana w produkcji łańcuchów dla górnictwa i innych branż.

Fasing zrealizuje inwestycje za 5 mln euro
bELvQAth

Program inwestycyjny wartości ok. 5 mln euro zrealizuje w najbliższych trzech latach giełdowa spółka Fasing, wyspecjalizowana w produkcji łańcuchów dla górnictwa i innych branż.

W czwartek Fasing wzbogacił się o wartą 1,5 mln euro nowoczesną zgrzewarkę łańcuchów - jedyną tego typu na świecie.

"Uruchomienie tej maszyny rozpoczyna techniczną ofensywę Fasingu. Nowe usprzętowienie fabryki i inwestycje wartości ok. 5 mln euro w ciągu najbliższych 2-3 lat pozwolą nam na zwiększenie produkcji do 12 tys. ton łańcuchów rocznie i umocnią nas na pozycji światowego lidera w tej branży" - powiedział prezes grupy kapitałowej Fasing, Zdzisław Bik.

bELvQAtj

Obecnie roczna produkcja Fasingu to ok. 9 tys. ton łańcuchów rocznie. W 2001 roku wielkość produkcji wynosiła 2,5 tys. ton. 60 proc. produkcji trafia do górnictwa, pozostała część m.in. do energetyki, cementowni, przemysłu stoczniowego i rybołówstwa. Np. w Ameryce Południowej z łańcuchów Fasingu robi się sieci do połowu ryby soli.

70 proc. produkcji trafia na eksport, z którego pochodzi ok. 50 proc. przychodów firmy. Główne rynki zbytu, oprócz niemieckiego i innych krajów Europy Zachodniej, to m.in. Rosja, Ukraina, USA, RPA, a także Chiny, Australia i Ameryka Południowa.

Prezes przypomniał, że wraz z uruchomioną w czwartek maszyną, wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 6,5 mln euro. W trakcie produkcji w Niemczech jest podobna maszyna, również za 1,5 mln euro. Nowy sprzęt ma sprawić, że Fasing rozpocznie produkcję łańcuchów o większej średnicy, a proces zgrzewania będzie szybszy i bardziej wydajny. Takie łańcuchy mogą wytrzymać ciężar 380 ton.

Według prezesa, po ośmiu miesiącach zysk wyniósł 5,6 mln zł, a cały rok firma zamierza zamknąć wynikiem co najmniej 6 mln zł, przy przychodach zwiększonych o co najmniej 15 proc. w odniesieniu do ubiegłego roku.

bELvQAtp

_ W ubiegłym roku złożona z trzech spółek grupa Fasingu miała ponad 88 mln zł przychodów i niespełna 1,5 mln zł zysku netto. Ubiegłoroczne przychody samego Fasingu to ok. 60 mln zł. Firma przynosiła niewielkie straty. _Po dwóch kwartałach roku zysk netto Fasingu zbliżył się do 4,6 mln zł, przy niespełna 30,5 mln zł przychodów. Rok wcześniej firma miała przychody na zbliżonym poziomie, odnotowała jednak po półroczu ponad 800 tys. zł straty. Cała grupa Fasingu zanotowała w tym okresie 2007 r. 3,7 mln zł zysku przy przychodach w wysokości ok. 44,3 mln zł.

Prezes Bik zapowiedział, że spółka MOJ, która niedawno zadebiutowała na giełdzie - największy dostawca m.in. sprzęgieł do maszyn dla kopalń węgla kamiennego i rud miedzi - pozostanie w grupie Fasingu, a w bliskiej perspektywie nie jest planowane ani zwiększenie, ani zmniejszenie udziałów w tej spółce. Po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału pochodzącego z nowej emisji, Fasing ma ponad 69 proc. głosów na WZA spółki MOJ. Dzięki środkom z emisji firma ta rozpoczęła realizację programu inwestycyjnego.

Ponad 51 proc. głosów na WZA Fasingu ma spółka Karbon 2, przeszło 16,8 proc. należy do Banku Gospodarstwa Krajowego, a ponad 9 proc. do ZZM-Kopex. W skład grupy Fasingu wchodzi także Fabryka Wyrobów Metalowych w Osowcu k. Opola.

bELvQAtK
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)