Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

FED obniżył stopy o 0,25 pb.

0
Podziel się

Po decyzji Bena Bernanke kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,4503 dolara i był najwyższy w historii.

FED obniżył stopy o 0,25 pb.
(PAP / EPA)
bEgoBLfp

Kurs EUR/USD wzrósł w środę wieczorem do poziomu 1,4503 dolara i był najwyższy w swej krótkiej historii (euro w transakcjach bezgotówkowych funkcjonuje od 1999 roku, a od 2002 w obiegu gotówkowym).

Wzrost notowań eurodolara sprowokowała dzisiejsza decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) o obniżce stóp procentowych w USA o 25 punktów bazowych (pb). Początkowo kurs EUR/USD zareagował na tę decyzję spadkiem z 1,4456 do 1,4433 dolara. Ruch ten jednak szybko przerodził się w silną wyprzedaż dolara, która doprowadziła EUR/USD do rekordowych 1,4503, gdzie następnie rozpoczęła się realizacja zysków.

_ Dzisiejsza obniżka stóp procentowych w USA sprowadziła stopę funduszy federalnych do poziomu 4,5 proc. (najniższy poziom od lutego 2006 roku). _

bEgoBLfr

Ostatni raz FOMC zmienił poziom stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu, agresywnie obniżając je o 50 pb. Wówczas była to pierwsza zmiana głównej stopy od czerwca 2006 roku, kiedy została one podwyższona o 25 punktów bazowych do 5,25 proc. I pierwsza jej obniżka od połowy 2003 roku.

Dzisiejsza decyzja nie zamyka drzwi do dalszych obniżek, ale też ich nie otwiera szerzej. Rynki finansowe szacują, że prawdopodobieństwo obniżki o 25 pb na grudniowym posiedzeniu w tej chwili nie przekracza 50 proc. Większe jest natomiast prawdopodobieństwo cięcia stóp w I kwartale 2008 roku.

Aktualna sytuacja techniczna na wykresie EUR/USD preferuje kupujących. Jednocześnie rośnie zagrożenie korektą. Będzie ona możliwa jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy pojawią się nowe impulsy wzmacniające dolara. Takim potencjalnym impulsem może być piątkowa publikacja październikowych danych z amerykańskiego rynku pracy, która jak sugeruje dzisiejszy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym w USA, może pozytywnie zaskoczyć.

W średnim terminie kontynuacja trendu wzrostowego na wykresie EUR/USD pozostaje najbardziej realnym scenariuszem, a osiągnięcie poziomu 1,5 dolara w perspektywie najbliższych 12 miesięcy nie jest już tylko i wyłącznie mrzonką analityków.

bEgoBLfx

ZOBACZ TAKŻE:

bEgoBLfS
KOMENTARZE
(0)